şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu ülke var olsaydı pek güzel olurdu bence. hatta semih cumhuriyetinden bile daha iyi olurdu. trakya, marmara, ege ve akdeniz kıyıları. doğuda sakarya ırmağı, eskişehir, denizli'yi de içine alan sınır denizli'nin güneyinden hafifce doğuya kıvrılacak ve ısparta burdur'u da içine aldıktan sonra antalya'nın doğusunda torosların zirve çizgisini takip ederek silifke'de akdeniz'e ulaşan sınır çizgilerine sahip bir ülke.

  bugün türkiye cumhuriyeti olarak bilinen ulus devlet'in sanayi üretiminin yüzde 90'ına yakını, üst düzey üniversitelerinin hemen hemen tamamını (ankara denilen şehirde feda edilmesi can yakacak güzide odtü'yü tenzih ederim), eğitimli sosyal sermayenin hemen hemen tamamını, nitelikli tarımın büyük kısmını, turizm gelrinin büyük kısmını barısndıran bu ülkede kişi başına yıllık gelir 32.000 dolardır. ekonomisi finans, otomotiv sanayii, turizm başta olmak üzere çeşitli hizmet ve sanayi ürünleri üretimine ve sebze meyve başta olmak üzere katma değeri yüksek tarım ürünlerine dayanır. büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.

  bu ülkede kadınların bedenleri üzerindeki söz hakkına başbakanlar karışmaz. devlet üniversite öğrencileri başta olmak üzere vatandaşlarının diyetine, nerede ve kiminle beraber yaşadığına, ve kıyafetlerine dair yasal düzenlemeyi bırakın yorumda dahi bulunmaz.

  bu ülkenin enerji ihtiyacı hali hazırda yoğunlukla fosil yakıtlara dayansa da rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklara yönelim hızlanmaktadır. bir yandan da devlet-üniversite-özel sektör işbirliğinde hidrojen ekonomisine geçiş için ön hazırlıklar yapılmaktadır. afrika'da sahra çölünde geniş toprakları olan ülkeler ile orta vadede güneş->elektroliz->hidrojen çevriminde kullanılmak üzere 330 gün güneş alan, ekvatora yakınlığı dolayısıyla güneş panellerinin verimliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ortak üretim ya da çöl kiralama modelleri ile işbirliğinin alt yapısı araştırılmaktadır. güvenli ve radyasyon tehdidi çok daha düşük olan dördüncü nesil toryum reaktörleri üzerinde çalışma yapılmaktadır. 2016 yılı bütçesinde 1 milyar tl sürdürülebilir füzyon çalışmaları için ayrılmıştır. batı anadolu cumhuriyeti enerji güvenliği konusunda uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümler peşindedir. enerji bağımlılığını arttıracak nükleer santraller inşa etmek gibi planları yoktur.

  doğudaki komşularından yüksek taban fiyatlar ile değil dünya pazarlarında geçerli olan fiyatlardan tahıl ithal etmektedir. demir cevheri, nikel, bakır gibi mineral ihtiyaçlarını da pazar fiyatından doğudaki komşuları başta olmak üzere dünya pazarlarından sağlamaktadır.

  batı anadolu cumhuriyetinde yerel yönetim özerkliği gelişmiştir ve her belediye'nin sınırları içerisinde toplanan gelir ve kurumlar vergilerinin yüzde 25'i doğrudan belediye bütçelerine verilmektedir. bunun karşılığında yerel yönetimler sınırları dahilinde altyapı yatırımlarından sorumludur. ülke çapında koordinasyonu gerektiren büyük projeler ilgili bakanlıklar tarafından yürütülür.

  batı anadolu cumhuriyeti doğusundaki komşularından büyük göç tehdidi altındadır. bu tehdide karşı doğu sınırına duvar inşaası gündeme getirilmiş ama yapılan referandumda proje insanlık dışı bulunup büyük bir çoğunlukla reddedilmiştir.

  bac bireysel özgürlüklerin kısıtlanmadığı, devletin kolluk kuvvetlerini vatandaşların üzerine salmadığı, seçim kasybettiği yerlerde oy pusulalarını yakıp sonra kızan halka karşı olağanüstü hal ilan etmediği, seçim hilelerini kapatmak ve oalyı sulandırmak için ülkenin batısındaki büyük bir şehirde tüm sandıklara itiraz etmediği yaşanılası bir ülkedir.
9 entry daha