şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • öyle ya da böyle yok olmayacak olan, hatta bulunması icap eden bir olgudur.

    popüler kültür, insanın sıradan yönüdür; insanı diğerleriyle ortak payelerde buluşturan bir akımdır. buna göre alt ya da alternatif kültür ise insanı bir diğerinden farklılaştıran yönüdür. işte bu yüzden sadece popüler kültür ile beslenen ve yönlenenler, anlayış ve dünya görüşü bazında sıradan, alelâde insanlardır; ve çoğunluğu oluşturmak durumundadırlar. bunun dışında kendine alternatif kültür içinde yer bulabilmiş kimseler ise marjinal bir bakış açısına sahip olanlardır, ki onlar da azınlıkta kalmaya mahkumdurlar.

    ha ama herkesin bir parçası popüler kültürde olmak durumundadır. yani ne bileyim hergün radyoda çalan bir şarkıyı ister istemez duyar bilirsin, veya çağla şikel'in niye tost yediğini. ama mesele bunlardan fazlasını bilmektir, bunları elinin tersiyle itebilmek ve bunlardan fazlasını görebilmektir, ki bu da azınlığa mahsus olmak zorundadır.

    eğer popüler dalga, alternatif kültürü ön edebilmişse bu sefer o toplumda "kültür şoku" yaşanır. iplerin koptuğu nokta da budur zaten. popüler kültür alt kültürleri yutup dejenere etme yetisine sahiptir. onu evvelâ keşfeder, sonra yutar, ardından sindirir, içini boşaltır ve topluma geri kusar. akabinde toplumun eline geçen sulandırılmış ve makyajlanmış bir ara kültür, ve bunun peşinden koşan arayış içerisindeki kuru kalabalıktır.
215 entry daha