şükela:  tümü | bugün
551 entry daha
 • benim için her zaman dünyanın en seksi erkeği konumunda kalacak olan muhteşem varlık.
  kendisiyle ilgili yüzlerce satır yazabilirim lakin bugünkü entry'mde kendisinin dövmelerine değinmek istiyorum.

  1-) native american head tattoo - sağ kolunda bulunan bu cherokee kızılderili dövme johnny depp'in ilk edindiği dövmedir, 17 yaşındayken yaptırmıştır. soyunun dayandığı kızılderililerden dolayı yaptırdığını söylemiştir.

  2-) heart and betty sue tattoo - johnny'nin sol kolunda bulunan bu ikinci dövmesi annesinin adıdır, johnny bu dövmeyi yaptırdıktan sonra dünyada en değer verdiği insanın annesi olduğunu söylemiştir.

  3-) winona forever / wino forever tattoo - johnny depp'in winona ryder ile çıkarken yaptırdığı bu dövme, ayrıldıklarından sonra 'na' kısmı sildirilerek wino forever'a dönüştürülmüştür.

  4-) inverted triangle tattoo - orijinali ilya chasnik tarafından yaratılan bu üçgenin johnny için ne anlam ifade ettiği bilinmese de kız arkadaşlarıyla yaşadığı ilişkilerle alakalı bir dövme olduğu düşünülüyor.

  5-) the brave symbol tattoo - johnny depp'in 1997 yılında vizyona giren the brave filmine ithafen yaptırdığı dövme.

  6-) three rectangles tattoo - johnny depp, sağ işaret parmağında bulunan bu dövme için kalıcı telefon karalaması şeklinde bir açıklama yapmakla yetinmiştir.

  7-) number 3 tattoo - johnny depp'le bir arkadaşının canları sıkıldıkları için yaptıkları bu dövme, johnny depp'in üç rakamına karşı ayrı bir sempati hissetmesinden dolayı olmuş. "üç gizemli, büyüleyici bir rakam. iki insan birleşip bir insan yaratıyorlar." diye açıklamış johnny. bu dövmesi sol elinde bulunuyor.

  8-) lily-rose tattoo - johnny'nin kalbinin üstünde yer alan dövmesi kızının adını taşıyor.

  9-) jack sparrow tattoo - johnny karayip korsanlarınca canlandırdığı jack sparrow karakterinin sağ kolundaki dövmeyi daha sonra gerçek hayatta taşıma kararı alarak yaptırmıştır, doğan oğluna filmdeki karakterinden dolayı jack adını verdikten sonra dövmeye jack yazısını da eklettirmiştir.

  10-) skull and crossbones tattoo - johnny depp'in sağ ayak bileğinin biraz üstünde bulunan bu dövmenin hemen altında da 'death is certain' yazmaktadır.

  11-) question mark tattoo - johnny'nin sağ bacağında bulunan bu soru işareti aslında the brave symbol'ün bir parçası.

  12-) silence exile cunning tattoo - james joyce'un a portrait of the artist as a young man isimli kitabında geçen bir söz olan bu dövme johnny depp'in sol kolunda bulunmaktadır. bahsi geçen söz de şudur;
  “i will tell you what i will do and what i will not do. i will not serve that in which i no longer believe, whether it call itself my home, my fatherland, or my church: and i will try to express myself in some mode of life or art as freely as i can and as wholly as i can, using for my defence the only arms i allow myself to use – silence, exile, and cunning.”

  13-) three hearts tattoo - vanessa paradis, lily-rose ve jack'i sembol eden üç kalp dövmesi johnny'nin sol üst kolunun biraz iç kısmında yer alıyor. birbirine bağlı olan iki kalp lily-rose'la jack.

  14-) sailor and waitress tattoo - sağ kolundaki sailor dövmesi büyükbabasının portresi, sol kolundaki waitress dövmesi ise annesinin portresidir.

  15-) gonzo fist tattoo - sol bacağındaki bu dövme karayip korsanları 4'ün çekim zamanlarında yapılmıştır.

  16-) skull tattoo - bu dövmesi de karayip korsanları 4 çekim aşamasındayken yapılmıştır.

  17-) salve ogum tattoo - sol kolunda yer alan bu dövmedeki ogum bir afro-amerikan tanrısıdır. salve kelimesi de portekizce/latince de selamlamak ya da kurtarmak anlamına geliyor.

  18-) three small dots tattoo - sol bacağında bulunan ve anlamı bilinmeyen bu dövme johnny'nin yine üç rakamına olan takıntısını gösteriyor.

  19-) rook tattoo - sol kolundaki salve ogum dövmesinin altında yer alan bu dövme johnny depp'in büyükbabasının sürekli oynadığı bir kart oyununun sembolüdür. orijinal sembolde karganın tuttuğu kartların en sağındaki kart ikiyken johnny'nin dövmesinde üçtür. (üç rakamına olan takıntısının bir başka örneği)

  20-) ching tattoo - johnny depp'in west memphis threeden biri olan damien echols ile beraber yaptırdığı dövme. damien dövmenin daha büyük bir versiyonunu yaptırmışken johnny sağ koluna aynı dövmenin daha küçük versiyonunu yaptırmıştır. dövmenin damien'e göre anlamı da;
  what this represents is, whenever you’re facing huge obstacles, you don’t focus on them or you’ll lose heart and be defeated. instead focus on just putting one foot in front of the other, one step at a time.

  21-) harley davidson skeleton key tattoo - bu dövme de johnny de damien'ın aynı zamanda ama vücutlarının farklı kısımlarına yaptırdığı bir dövmedir. johnny'ninki sol kolundaki silence exile cunning dövmesinin altındadır.

  22-) no reason tattoo - bu dövme de johnny'nin marilyn manson'la beraber yaptırdığı bir dövmedir. ikisi de dövmeyi yapmalarının amacının dövmenin anlamı gibi 'no reason' yani sebepsiz olduğunu söylemekle yetinmişlerdir.

  23-) les fleurs du mal - kötülük çiçekleri anlamına gelen ve johnny'nin sırtında yer alan bu dövme yine marilyn manson'la beraber yaptırdıkları bir dövmedir. manson bu dövmenin en sevdiği kitaplardan biri olan charles baudelaire - flowers of evil ile ilgili olduğunu söylemiştir. dövmenin ayrıntılı gözüktüğü bir resim yok ama bahsedilen kitabın kapağı şu.

  24-) brother (theban) tattoo - damien echols tarafından tasarlanan bu dövme yine johnny ve ikisinin ortak olarak taşıdıkları ve theban alfabesinde 'brother' anlamına gelen bir dövme.

  25-) inverted z (flash) tattoo - bu zigzag dövme meşhur bir native american sembolüdür. damien echols de aynı dövmeyi taşımaktadır.

  26-) little guitarist tattoo - gitar çalan bu çocuğun çizimi johnny'nin oğlu jack tarafından yapılmıştır. bu dövmeyi jack'in vaftiz babası olan bill carter da taşımaktadır. aynı zamanda vanessa paradis'in bu çizimi taşıyan bir tişörtü vardır.

  27-) the crow tattoo - johnny'nin sağ elinin üzerinde olan bu dövmeyi aynı zamanda damien echols, bill carter ve birkaç kişi daha yaptırmıştır. şurada dövmeyi yaptıranların tamamı görülebilir.

  28-) the snake tattoo - şimşek şeklini andıran yılan yine bir native american sembolü olup başlangıçta varolan enerjiyi temsil etmektedir.

  29-) comanche shield tattoo - johnny bu dövmeyi comanche kızılderili kabilesine kabul edildikten sonra yaptırmıştır.

  30-) man is a giddy thing tattoo - johnny depp dövmeyle ilgili açıklamasında bunu da oğlu jack'in çizdiğini söylemiştir. dövmenin kendi için anlamını açıklamamıştır, man is a giddy thing sheakspeare'in much ado about nothing (kuru gürültü) eserinde geçen bir sözdür.

  31-) come with me slim tattoo - johnny bu dövmenin anlamını açıklamasa da kimi kaynaklara göre bunun amber heard'ün el yazısı olduğu ve dövmenin johnny'ye bıraktığı bir nottan yaratıldığı söyleniyor. slim de amber'ın johnny'ye taktığı bir lakap olarak düşünülüyor.

  -küçük dövme seven bir insan olarak kendisinin en beğendiğim dövmesi '3' rakamıdır. ileride benzer bir şekilde ben de '7' rakamı yaptırmayı düşünüyorum. onun haricinde jack sparrow dövmesi, fikir olarak üç kalpli dövmesi, şekil olarak da salve ogum dövmesi hoşuma gidiyor. ching dövmesi de fena değil.

  -bu bilgileri dövmelerin yerlerinin de görülebileceği bu ve ona benzer bilgileri içeren şu sitelerden aldım. amacım dövmelerinin az çok anlamını ifade etmek olduğundan her dövmenin uzun açıklamasını çevirmedim. bazılarının uzun açıklamaları var ve okumak isteyenler bu iki linkten yararlanabilirler.

  edit: linklerden biri kapanmıştı, o düzeltildi.
453 entry daha