şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • türkiye sol tarihinin en büyük ve en özgün teorisyeni. 1930'larda kurdugu yayineviyle marksist klasikleri türkçeye ilk o çevirmis, 100'ü askin eser vermistir. ayrica türkiye'de en çok hapis yatmis (22,5 yil) aydinlardan biridir.
  kitaplarinda en dikkat çekici yanlardan biri kuran'dan alintilar yapmasidir. türkiye'de kapitalizmin gelisimi adli kitabinda en tepeye kuran'dan bir ayet koyarak baslamistir. hz muhammed'i ise tarihte büyük devrimciler adli kitabinda marx'in engels'in lenin'in yaninda tarihin en büyük devrimcilerinden biri olarak sayar. 1957 yilinda (kurdugu vatan partisinin seçim turlari sirasinda) yaptigi eyüp sultan konusmasindan sonra dava açilmis ve mahkumiyet almistir, ilginç olan davanin gerekçesidir; "dini siyasete alet etmek".
  yine ho si minh üzerine yazdigi bir yazidan:
  "isa'nin, musa'nin, solon'un, muhammed'in, mark-engels'in, lenin'in emekleri milyarlarca kisinin adsiz emegi içinde bir kollektif bütün olarak var oldu, ölümlerinde hiç kimseyi "dehsete düsürecek bir sey" olmadi.
  hazreti muhammed'in çigligi su idi: "mâ ene (ben hiçbir sey degilim) illâ (meger ki) beserün misliküm (sizin gibi insan olayim)!" marks'in benimsedigi çiglik ta su oldu: "homo sum (insanim) humani nihli (insancil olan hiçbir sey yok ki) a me alienum puto (bana yabanci kalsin)!" ve dünyada, "bakiy kalan hos sada" onlar oldular. ho amca'nin tüm ömür çigligi surada toplandi: "ben sosyalistim. sosyalizmden baska hiçbir seyim yoktur!". "

  türkiye soluna yaptigi en büyük katki küçük burjuva solculugunu her firsatta desifre edip, ipligini pazara çikarmis olmasidir.
119 entry daha
hesabın var mı? giriş yap