şükela:  tümü | bugün
87 entry daha
 • hakkında hayatında yurtdışında yaşamayı erasmus partisi içinde sürekli bir cinsel devrim halinde yaşamak zannedenlerin atıp tuttuğu kişidir. öncelikle şu anda özgürlüklerin ve toplumsal huzurun en üst noktalarda olduğu bir yerde yaşadığımı belirterek başlayayım. etrafım eğitimli türk ve avrupalı insanlarla dolu.

  şunu söyleyeyim, buradaki türklerin tamamı türkiye'de doğru düzgün bir fırsat yaratıp dönmek istiyor, hatta türkler değil diğer milletlerin insanları da. çoluğun çocuğun iddia ettiği gibi bu insanların hiçbiri kapasitesiz veya kendini geliştirmekten aciz değil, akp'li veya dinci de değil, bilakis o kadar fazla yüksek teknoloji eğitimleri var ki, gelişmiş ülkeler dışında istihdam edilmeleri zor. neden dönmek istediklerine gelince, "yurtdışı" dediğiniz yer tam olarak nere bilmiyorum ama, adı üzerinde "yurtdışı", dışarıda bir yerdir. istediğiniz dil eğitimini istediğiniz kadar alın belli bir yaşa kadar yaşadığınız ülkenin jargonu, mizah anlayışı, dili sizin kültürünüze yapışacaktır, "dış" dış olarak kalacaktır.

  kaçmanın çözüm olmadığını bilin. bir kaç sene gelişmiş ülkelerde yaşama tecrübesi iyidir ancak bu durum uzadığı zaman bütün geçmişiniz, aileniz, kültürünüz de geçmişte kalır. buraya yazacak yaşa kadar türkiye'de yaşadıysanız üniversitede gördüğünüz iki tane erasmus ortamı zannederek bu ülkelere giderseniz, kendinizi ne kadar yabancı ne kadar dışarıda hissettiğinizi göreceksiniz. bunların dışında türkiye dediğiniz yer zannettiğinizin aksine eğitimli insanlar için fazlaca fırsatı ve iyi hayat standartları olan bir ülkedir. gerçekten kadıköy'den beşiktaş'tan baktığınız "gerçek" türkiye şu anda olduğu gibi oradayken de sizi korkunç derecede rahatsız edecek, bununla tek bağlantınız da internet olduğundan eliniz kolunuz bağlı ve aciz hissedeceksiniz. günlük hayatta bu saçmalıktan izole olmak türkiye'de daha kolay, inanmayacaksınız ama öyle... arkadaşlarınız güzel yerlerde güzel işler yaparken, kendilerini rahatça ifade etmekte ve bir yaştan sonra sevdikleri bir hayatı kurma şansları varken siz öncelikle hayat standartlarınızı beğenmeyeceksiniz, sırf "yurtdışı"nda tutunmak için aldığınız pragmatik kararları sorgulayacak, özgürlüğünüzü sattığınızı hissedeceksiniz. zira, avrupada malınız mülkünüz, aileden kalma paranız falan yoksa orta sınıfa mahkumsunuz, iş seçemez, yeteneklerinize göre bir işe sistem tarafından yerleştirilirsiniz. zannettiğiniz gibi paris'in en kral caddesinde yaşama şansınız olmayacak, büyük ihtimalle insanların robot gibi iş-ev yaptığı bir yerde renkten ve heyecandan uzak bir köy benzeri, insansız, tek tipleşmiş bir hayat yaşayacaksınız, çünkü üzgünüm ama türksünüz ve asla buralı olmayacaksınız. "renk" arayacaksınız, bulamayacaksınız. zira oryantalist bakabilecek kadar rahat değil, oryantalin kendisi olacaksınız...

  türkiye'de olup bitenden hepimiz hep beraber sorumluyuz ve beraber düzeltmek durumundayız. bu sorumluluk bilincindeyseniz, o yurtdışı dediğiniz yerde de bundan kaçamayacak, taksimde gaz bombaları patlarken kadıköy'deki internetten izlediğinizle, kopenhag'daki izlediğiniz internetin sizi üzmesi birebir aynı olacak. sokak size asla kötü muamale yapmayacak, ikinci sınıf gibi hissettirmeyecek; bu onların medeniyetine bağlı, ama siz çoğu zaman kendinizi ayvalığa yeni gelmiş kürt gibi hissedeceksiniz. zannettiğiniz gibi sürekli bir içme sıçma sevişme ortamı olmayacak, zira paranız sizi toplumun ortanın biraz alt sınıfında tutmaya yetecek kadar olacak. asla ailesi oralı biri kadar rahat olamayacak, ben 1-2 ay boş boş gezeyim kafa dinleyeyim diyemeyeceksiniz, çünkü siz işinize bağlı olarak buradasınız ve saçmalamaya başladığınız an oturma izniniz elinizden gider, hata yapmamanız, kovulmamanız gerekiyor.

  doğru düzgün bir eğitiminiz varsa önerim gidip yurtdışı sarhoşluğunu bir kaç sene yaşayın. ama hayatı belli bir yaştan sonra orada alanların tamamı mutsuz, haberiniz olsun. daha da kötüsü türkiye'deki iş networkü ve sosyal çevreyi kaybedecek kadar uzun ara verdiyseniz, bulunudğunuz yeri sevmeye ve orada kalmaya mecbur kalır, kendinizi gerçekleştiremeden emekli olursunuz. türkiye'de iyi eğitimli insanların mutlu olma şansı bu günkü şartlarda hem amerika'dan hem avrupa'dan daha yüksektir.

  edit: tükürdüğümü yalamak istemezdim ama; edit tarihi itibariyle ben pişmanım....
150 entry daha