şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • neredeyse her gün, birilerinin kampüse nasılsa bakılır diye attığı evde büyümüş, yetişmiş, evde yaşamaya alışmış kedi, köpek, kaplumbağa vs hayvanların ölümleri sarsılan gönüllü insanlardan oluşan resmi olmayan odtü öğrenci topluluğu.

  sorun odtüde yasayan kediler ve köpekler değil. bakamayacaksan alma, aldiysan birakma, birakacaksan da yeni yuva ara. özetle dertleri bu olan topluluk.

  sen eve alistirdigin, mamaya alistirdigin, kuma alistirdigin hayvani sebep ne olursa olsun- hic biri meşru değil kanimca- nasilsa bakilir diye kedileri, köpekleri besleyenlerin evinin önüne, bahcesine, kampüse birakma.

  ilanlardan henüz küçükken aldigin kedi annesinden avlanmayi, köpeklerden kaçmayı, vs. ogrenmiyor. evde haliya basiyor, kedi kumuna isiyor. tüm bunlari bilmeyen hayvani sokağa atmak katletmektir.

  mama yemeye alışmış olmasi bir yana, onune mama konmasina alismis hayvana "hadi simdi ozgursun avlan hayatini yasa demek" sadece kendinizi kandirmak, olmayan vicdaninizi rahatlatmaktir.

  evde sadece koltuklara, bilemedin en yüksek dolaba atlayan hayvana "hadi bakalim bak bu gördüğün ağaç tirman diye ummak" sadece safliktir.

  diger kedileri hic gormemis bir kediye "bak bunlar senin cinsin simdi daha mutlu olacaksin kedilerle sosyalles" demek sadece terk ettiginiz gercegine absurd bir kilif uydurmaktir.

  hadi tum bunlari gectik. ınsanlara alisik bir hayvanin sokakta kedilere tahammül edemeyen, korkan, sevmeyen insanlarin tekmeleri, sicak sulari, sopları vs kacmasi cok zor.

  bunu da gectik diyelim arabalar var. tekrar ediyorum. sorun odtudeki kopekler, kediler değil. oraya evden atilmis kediler ve köpekler. en uzun yasayani bir yil yasiyor. dogal degil bu ortamlar onlar icin. o nedenle kendi duzeninizi kurmamisken, mezun olmamisken, somestri tatilleri hala sorun iken, ev arkadaslari ile kalirken ya da bunlari gectim bir omur boyu bakamayacaksaniz kedi, kopegi eve alistirmayin, almayin. birakin sokakta yasasinlar ama sokakta dogmus, buyumusken. once evde buyutup, bakip sonra sokaga birakmak ozgurlestirmek degil katletmektir.

  (bkz: #42253870)

  (bkz: terk edilmek her canlıya acı verir)

  (bkz: tecavüz her canlıda iz bırakır)
21 entry daha