şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • bizlere sözlük sporcularının büyük bir yanılgı içinde olduğunu gösteren ağrılardır. bir kere spordan sonra soğuk, soğuk alınamıyorsa da soğuğa yakın ılık duş alınmalıdır. gelelim sebeplerine,

  antrenmanda zaten vücut bol miktarda su kaybetmiş ve vücut ısısını yükseltmiş durumda oluyor. bunun üzerine sauna ya da sıcak duşa girerek vücuttan hem su atılmasına sebep oluyorsunuz hem de vücut aşırı ısındığı için ısı kaybetmek adına vücut yüzeyine yakın damarları genişletip kanı buralara pompalıyor. senin kaslarına ve eklemlerine gidip oraları beslemesi gereken kan başka yerlere gitti hem de üstüne üstlük sen iyice dehidrasyona soktun vücudunu.

  soğuk duş işe kanın vücudun iç kesimlerine gönderilmesini; bu sırada da damarların büzüşmesini sağlayarak, kanın daha hızlı ve basınçlı akmasını sağlar. bu da kasların en çok ihtiyacı olduğu anda en efektif beslenmeyi sağlar. aynı zamanda laktik asidin tekrar kullanılmasını ve yorgunluk semptomlarının azaltılmasını sağlar.

  hipertrofi dahil tüm kas ağrıları soğuk veya buz tedavisi ile hafifletilebilir ve iyileşme süreci hızlandırılabilir. sakın ola ki sıcak duş alıp bu beni çok rahatlatıyor demeyiniz, sonucu çok kötü yerlere gidebilir.

  daha detaylı okumak isteyen arkadaşlar için google'ın ilk sıralarından bulduğum bu makaleye bakabilirler (not: makale ingilizce) :

  http://health.howstuffworks.com/…after-workout1.htm
568 entry daha