şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • üniversiteyi bitirdiğimde ilk iş olarak askerlik şubesinin yolunu tutmuştum. pinpirikliyimdir çünkü, devletin işi belli olmaz, eksik birşey kalmasın diye kafa patlatırım. şubedeki memurlara yapmam gereken bir şey var mı diye sorduğumda, olmadığını söylediler. "mezun olduktan sonra 2 yıl otomatik olarak tecillisin".

  1 ay geçmedi üstünden, yurtdışında iş buldum ve çıkmadan önce tekrar sorayım dedim. belki 2 yıldan fazla kalırım, ne yapmam gerekir bileyim istedim. şubenin ise cevabı aynıydı, "2 sene zaten otomatik, ki 2 seneyi geçerse elçilikten bize bildirirler. yapman gereken bir şey yok."

  peki diyerek gönül rahatlığıyla çıktım yurtdışına. yaklaşık 6 ay sonra da izin için geri döndüm. pinpiriklikliyim ya, birşeyler içimi kemiriyor sürekli.. o yüzden gidip tekrar sordum, o gün "sistem yok, yarın gel" dediler. iyi dedim, ertesi gün tekrar gittim;

  - merhaba, ben dün gelmiştim,
  - evet, 1 gün ile yoklama kaçağı görünüyorsunuz.
  - nasıl olur, size defalarca sordum 2 sene tecillisin dediniz. dün geldim sistem yok diye gönderdiniz.
  - yapabileceğimiz bir şey yok beyefendi, şu kağıdı imzalayın.
  - bu nedir?
  - tecil işleminiz ve yoklamadan kaçtığınıza dair suç duyurusu.
  - siz benimle dalga mı geçiyosunuz, defalarca sordum gerek yok dediniz, hadi onu geçtim bana tebliğ bile etmediniz yoklama kaçağı olduğumu.
  - 2005 yılında trt de yayınlanan duyuru tebliğ niteliğindedir. her tc vatandaşı trt duyurularını takip etmekle yükümlüdür...

  o sırada duruma sinirlenip sesimi yükseltmeye başlayınca, içerideki komutan tartışmayı duyup geldi ve konuşma komutanın odasında devam etti.

  - bu standart bi prosedür, biz her ay bunlardan yüzlerce gönderiyoruz, devletin işi işte. mahkemeler üzerinde yük oluşturduğu için bu konularda dava bile açılmıyor. arkadaşlar yanlışlık yapmış, ama merak etmeyin boş evrak işleri bunlar.

  ikna olarak imzaladım o kağıdı ve yurtdışına geri döndüm. bu arada elçilikten yurtdışında çalışıyor olduğumun bildirilmemesinin sebebi de libya hükümetinin çalışma izinlerini 1 seneden erken çıkarmaması. yani olay tamamen devlet kurumlarının işlemezliği üzerine dönüyor..

  neyse efendim, ben çalışmaya devam ediyorken, yaklaşık 2 ay sonra annemden telefon geldi ve duruşmaya çağırıldığımı söyledi.. inat ettim, çölün ortasından kalkıp türkiye'ye döndüm ve duruşmaya katıldım. askerlik şubesine gidişlerim ve süreç hakkındaki her şeyi anlattım hakime, halen devam etmekte olan çalışma izni evraklarını, ülkeye giriş çıkışlarımı da dosyanın yanına ekledim. hakim çok güzel bir tavırla komutanı onaylayarak, "bunlar için normalde dava açmıyorlar bile, genç bir savcıya denk geldi herhalde, neyse anlaşıldı" diyip gönderdi beni. 1 ay sonrada karar geldi.... 1 ay hapis.

  lanet olsun diyip, 1 ay karşılığı olarak 600 tl para cezası yatırdım ve artık bitmesini istedim..

  peki bitti mi dersiniz?

  2 sene sonra, tecilim doldu ve askere gittim. kaderin cilvesi belki, askerliğimi de askerlik şubesinde yaptım. bu sırada bizim şubenin çalışma sisteminde, yoklaması yaklaşanların evine tebligat gönderildiğine ve son 1 hafta kala valiliğe haber verilip adreslerinde bulunup şubeye getirilmesine şahit oldum. ve sistemin 24 saat sorunsuz çalışıp, işlem yapmamak için mazeret edildiğine...

  durumumu komutanıma da anlattığımda, bu durumda ilgili "emir" olduğunu söyledi. vatandaşların trt tebligatına dayanarak yoklama kaçağı sayılmasından mağdur oldukları ve bu yüzden mutlaka adreslerine tebligat yapılması yönünde benim olayımdan çok daha eski tarihli bir emir var.

  ben bu konuda nasıl şikayette bulunurum diye düşünürken, annem aradı. "eve polis geldi, yoklama kaçağıymışsın." dedi..

  bu sefer şubemi arayıp çok ağır konuştum. "ben şu anda birliğimde askerim, ve burada sistemden kendimin gayet asker olduğunu görebiliyorum, siz yoklama kaçağıyım diye yakalama emri çıkarıp evime polis gönderiyorsunuz, bunun açıklaması ne?" dedim. kem küm edip sorun olmuş halledicez diyerek kapattıldı o da..

  tezkeremi alınca direk şubeye gittim. "askerdeyken" yoklama kaçağı olduğum için 100 tl ceza kesmişler bir de... sistem değişmiş, artık mahkemelere yük oluyor diye suç duyurusunda bulunmuyor, ceza kesiyorlarmış. komutanla görüştüğümde, "ben bu işlemin iptalini valilikten yapıcam ama sen o 100 tl yi yatır, ne olur ne olmaz, 20 sene sonra 100.000 lira borcun var diye dayanırlar kapına." dedi.

  yatırdım.
3 entry daha