şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • dünya otomobil endüstrisinin(başta bosch automotive electronics ve mercedes-benz) taa 1900 lü yıllardan bu yana yaptığı en güzel iş bu donanımı icat edip sonrasında ise geliştirmek olmasına rağmen(muhtemelen esp 1994 yıllından bu yana dünya üzerinde her gün binlerce kişinin hayatını kurtardı ve hala kurtarmaya devam ediyor). son yıllarda otomobil endüstrisinin genel eğilimi(bu güne kadar hiç olmadığı düzeyde artan rekabet ve daralan kar marjlarının da etkisi ile) bu donanımı modellerine eklemeden çok daha önce halletmeleri gereken ve 100 yıldır bir otomobil tasarlamanın ve üretmenin en temel noktası olan mekanik viraj alma, yol tutuş kabiliyeti ve viraj limitlerini otomobilin geliştirilmesi aşamasında şasi dengesi, süspansiyon geometrisi, viraj denge çubukları, yaylar, amortisör ve lastiklerin kalitesi, lastik ebatları, vs. gibi unsurlarda maksimum itina gösterip, cüzzi maliyet artışlarını da gözardı ederek ayarlamak yerine işin mekanik kısmını resmen gözardı ederek veya ucuz çözümlerle geçiştirerek, olağanüstü ama hayati durumlarda yol tutuş anlamında sırtını esp ye yaslayan otomobiller üretmesine yol açıyor.

    son tahlilde ferrari, lamborghini, porsche gibi temel iş fikri zaten performans ve yol tutuş üzerine olan. hem tüketicisi algısı hemde pazar konumlandırmaları gereği aksi şekilde hareket etmeleri de mümkün olmayan birkaç egzotik otomobil üreticisi hariç. yol tutuş işini önce mekanik olarak "optimum" şekilde halledip ekstrem durumlarda ise abs, esp, edl vs. gibi elektronik yardımcılara bırakan üç beş otomobil üreticisi kaldı dünya üzerinde.(bkz: bmw)(bkz: mini)(bkz: alfa romeo)(bkz: ford)

    başta volkswagen grubu, daimler, general motors, fiat chrysler automotive, neredeyse bütün fransızlar, japonlar ve koreliler dahil olmak üzere diğer yığın üreticiler ise viraj alma işini mekanik olarak da halledebilen ve her virajda esp-edl yardımına muhtaç olmayan otomobil üretmeyi unutmuş gibi davranıyorlar ve hem tüketicilerin hem de genel otomobil basınının(onlar dual clutch transmisyonlar, plug-in hybridler, sürücüsüz otomobiller ve daimi fetişleri olan soft touch plastiklerle bu konuya gözlerini çeviremeyecek kadar kör olmuş durumdalar son bir kaç yıldır)bu konudaki duyarsızlığı da hem imaj olarak hem de finansal anlamda müthiş işlerine geliyor.

    son 10-15 yılda öyle birşey yaptı ki esp ve bosch. tek başına neredeyse tamamı 100 yıldır bu işi yapan koskoca otomobil şirketlerine yeni bir otomobil geliştirmenin ve üretmenin en temel detaylarını unutturdu ve unutturmaya devam ediyor. ve bu benim gibi bugüne kadar hayatını en az 10 defa esp nin kurtardığı bir otomobil delisinin hiç hoşuna gitmiyor.

    |._||_q
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap