şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • ''çocuklardan duyulan şahane cümleler''den olmakla yaftalansa da uluslararası ilişkilerin nasıl yürüdüğüne ve dış politik tarih bilgisine vakıf, entelektüel birikimi olan bir insan bile böyle bir arzusu olduğunu beyan edebilmiştir. enteresan olansa bu konuda hiç ümidi olmamasına rağmen söyler bunu. zira bilir ki bu durum vuku bulsa pek yüksek ihtimalle büyük çaplı bir kaos oluşacaktır. zira -her zaman olduğu gibi- yeni bir tahakküm ilişkisinin üretilmesi gerekecektir. ilk ihtimal olarak her ülkeden üyelerin katılımıyla oluşacak bir dünya meclisi falan mı oluşturulacak, anarşi mi hakim olacak, ne olacak? kafama göre basıp gidip eskiden amerika olan yere yerleşecek, ve mesela nüfus bildirimi yapmayacak mıyım? (nüfus bildirimi yapmak zorunda olmak bile bir tahakküm ilişkisi olarak algılanabildiğinden, yöneticisizliği öngören anarşizme ters düşer)başta kamu olmak üzere 21. yüzyılın toplumsal yaşamındaki sorunların çözümünü sağlayan yüzlerce kurumsallaşmış yapı ne olacak?

    insanlar bugüne kadar bastırdıkları ne kadar ''ideal toplum'' görüşleri varsa bunların gerçekleştiğine şahit olabilmek için iyiden iyiye ümitlenir ve kendi doğruları doğrultusunda seslerini yükselterek toplumu kendilerince idealize etmek isterler. bu da gruplaşmalara hız kazandırır. ve dediğim gibi, illa ki ucu kaosa varır. ve en güçlü devlet, muhtemelen amerika, bu kaosu bahane ederek ordusunu ve askeri yatırımlarını harekete geçirir ve sınırların kaldırıldığı anlaşmayı iptal ederek gücüne güç katar. hatta iş ''bütün dünya amerikan çatısı altında toplansın'' noktasına bile varabilir. yok lan bu çok abartılı oldu*

    hasılı, bir yönüyle çocukça bir istek olduğu doğrudur, diğer yönüyle ise ütopik bir istektir; yani o yönüyle de bir nevi çocukçadır. dünya gerçekten daha güzel bir yer olacak, açlar doyacak, azınlığın zenginliği bu şekilde mi son bulacaktır? hiç sanmam.
3 entry daha