şükela:  tümü | bugün
71 entry daha
 • bob dylan'in (bkz: jokerman) sarkisina konu olmus eski birlesik devletler baskanidir.
  bir cok amerikaliya ve dahi avrupaliya gore komunizmi bitiren adam olarak gorulmektedir lakin bu insanlar komunizm gibi karmasik bir duzenin bir adam sayesinde yikilabilecegine inanarak, iclerindeki kahraman arama duygusunu tatmin etmektedirler.
  reagan efendinin omrunu adadigi sey komunizmle savasti, evet dogru ama ozel sektore yatirim yaparak, kapitalizmin daha da gelismesini(ya da sertlesmesini) saglayarak komunizmle nasil savasilir anlamis degilim. evet yildiz savaslari masali da gorbacov'u caresiz birakmis olabilir ama sovyetlerin dagilip sozde varolan komunizmin yikilmasinin bana gore asil nedeni ne kapitalizmin kivrakligi, ne de abdnin basarisidir. nacizane fikrim stalin sonrasi sovyet liderlerinin politikalaridir komunizmi bitiren. burada staline hic girmeyecegim ancak kuruscev'in genel sekreterliği doneminde defalarca kez stalin kinanmis onu hatalari propaganda seklinde halka defalarca anlatilmistir. bu da elbette halk nezdinde rejime duyulan hisleri olumsuz etkilemiş, toplumun rejime olan bağlılığını fazla fazla zedelemiştir.
  komunizm gibi felsefeye dayanan bir olusumun icinde kuruscev ve diğerleri işlerine bakmaliydi, neler yapabileceklerini düşünmeliydi. sistemin tıkanmaya başladığını gördüklerinde tekrar dönüp 'marx ne demiş?' diye bakmak yerine çağdaş politikalarla ülkeyi yönetmeliydiler. gorbacov mcdonald's'i ülkeye sokmamali, adina bu entryi yazdigim adamla el sıkışmamalı, yıldız savaşları denen rezillik abidesi projeyle yarışmayı bırakmalı ve kaynakları halk için kullanmayı denemeliydi. kısaca rejimin devamlılığını sağlamalıydı. ha, diyeceksiniz ki iyi ki komünizm yıkıldı, evet bence de iyi oldu, insanlar daha guvenceli hayattan uzaklastirilip yari ac yari tok gezerek cok mutlular. tabi unutmadan artik metallica da rusyada konser verebiliyor, bu da kapitalizmin baska bir nimeti(!). sovyetler'den türkiye'ye gelen pek çok insan aynı şeyi söylüyor: "o zaman da fakirdik, şimdi de fakiriz. ama o zamanlar doğalgazımız bedavaydı, çocuklarımızın tüm okul masrafları devletçe ödeniyordu ve ayağımıza giyecek ayakkabımız vardı."
  sovyetleri ne reagan ne de stalinin vahseti yikmistir. stalinin biraktigi sovyetler reagan gibi adamlara yikilacak kadar zayif degildi. sovyet liderleri kendi fitillerini kendileri ateşlemislerdir.
  bu entry fazlaca saptı ancak sunu söylemeliyim: reagan, dönemindeki liderler gibi neoliberal politikaları yürürlüğe koyan cahil, devlet yönetiminden bihaber, oval ofisteki ilk gününe "bayanlar baylar, 3 şeyden nefret ederim: vergi, enflasyon ve komünizm. bunların çaresine bakın." diye başlayan bir adamdır. zaten başkanlığının son yılında iran-kontra skandalı ortaya çıktığında gelen sorular üzerine kürsüden çekilmiş, yerine geçen başkan yardımcısı veya artık her kim ise sorulara "başkanın haberi yoktu, çünkü ona söylemediler bile" gibi bir cevap vermiştir. reagan amerika'yı yönetmemiştir, bir grup neoliberalin eline bırakmıştır. paul wolfowitz kendisi döneminde devlette üst makamlara gelmiştir örneğin.
  irana sattigin fuzelerin parasını güney amerika'lı uyuşturucu baronları kanalıyla nikaragua'nın karşı-devrimci kontralarına aktardığını, bunun karşılığında güney amerika'lı baronların mallarını ülkeye rahatça sokmasına göz yumduğunu ve amerikan gençliginin uyuşturucuyla iç içe yaşamasına yol açtığını unutmadık ronald reagan.
  el salvador'da ve honduras'ta insanların uzuvlarını kesen örgütlere paralar gönderdiğini de unutmadık ronald reagan.
  sendikaları kapattığını da unutmadık.
  sağcı-muhafazakar medya imparatorluklarının oluşmasına nasıl çanak tuttuğunu da biliyoruz.
  fox news kanalının sahibi acaba hangi eski abd başkanının danışmanıydı?
  arkanızda kan gölleri bıraktınız bay başkan, tarih sizi bir utanç kaynağı olarak yazıyor.
  son söz de bari killer mike kardeşimden gelsin, yüreğine sağlık:
  i leave you with four words, i'm glad reagan dead.
60 entry daha