şükela:  tümü | bugün
43 entry daha
 • güzel bir burs programı. çok katkısı oluyor ülkelere, eğer yerinde kullanılırsa. mesela bizim ülkede hala üçüncü dünya ülkesi mantığıyla öğrenci devşiriyorlar. mühendis olacak, tüm aktivitelere katılacak ve geri döndüğünde "academic scene"de çok fazla tanınmadan hayatını idame ettirecek. gönderilen sözeller ise geri dönünce saçma bir kurumda en fazla çevirmen oluyor genelde.

  nerede vaadettiğin ülkene katkıda bulunacak insanlar? nerede o "unique" projeler?

  keza çalışanlarını da araştırıp görebilirsiniz. çoğu memur kafasında, formülize ettikleri devşirme politikasının dışına çıkamayacak, türkiye'de dönen ve büyük ihtimal dönmeye duracak akademi algısının dışında olmayan kişiler. e hani amerikan bursuydu? hani "trail blazing" ruhu?

  araştırın görün. çin'den, hindistan'dan ve avrupa'nın her yerinden sanat-kültür-edebiyat alanlarından bursiyerler akıtıyor ülkeler. çünkü ortalama bir mühendis, iyi bir ingilizceyle gidip zaten burs bulabiliyor amerika'da. bizim türkiye'deki program ne yapıyor? 4-5 yıl önce bir tarih alanında göndermiş. o da gelmiş türkiye'de yine bir süre fulbright merkezinde çalışmış, sonra gitmiş bir yerde kadrosuz tercümanlık yapıyor. neden? çünkü giderken önemsedikleri şey spor, aktivite.

  yanlış anlaşılmasın. fulbright bursu inanılmaz yararlı ve uluslararası kültürel döngünün dinamiklerini hızlandıran bir kurum. "academic inbreeding" denen olguyu kıran, ve akademik sahnenin canlı kalmasını sağlıyor. ama burası türkiye. maaş alanlar kafasını bu tür konularda yormasa da olur tabii. önemli olan maaş almak.

  eklenti: özel okullardan çağrılanlar ve devlet okullarından çağrılanlar arasında uçurum var ayrıca. çünkü akademik burs ama gidince bol bol para döksün oralara. önemli olan o.
54 entry daha