şükela:  tümü | bugün soru sor
80 entry daha
  • new york times'ın araştırmasına göre bumerang gençlik olarak nitelenen kuşak. böyle adlandırılmasının sebebi ise üniversiteyi bitirdikten sonra geçim sıkıntısından dolayı aile evine geri dönmeleri. bir kuşak öncesinde, her 10 gençten biri evine dönerken, artık 5 gençten biri aile evine dönüyormuş. bağımsız yaşayanlar ise ailesinden kira ya da geçim desteği alıyormuş. birçoğu en az 20.000 dolar borç batağında. ilk kez, bir önceki kuşaktan daha az kazanma durumu 80'lerin ikinci yarısından sonra doğan kuşakta görülmüş. birçoğu vasıfsız işlere girip çıkıyor, uzun vadede kariyer planlaması yapamıyormuş. diğer bir kısımsa, aile desteğini sadece konaklama ve beslenme olarak alıp, en son lisede okurken kaldığı odasını ofise çeviriyormuş. evden çalışan, hatta ekstra masraflardan yırttığı için yardımcı personel tutabilen bile varmış. bu süreci ne yapacağını düşünerek geçiren kitle ise geleceğe dair umutlu. onlara göre yaptıkları şey tembellik değil, kariyer planlaması. çünkü ebeveynlerinin hayata atıldığı şartların çoktan mazi olduğunun farkındalar. uzmanların ailelere tavsiyesi ise "çocuğunuzun 20'li yaşlarının ortasında, avril lavigne posterinin altında bir ikiz yatakta yatıyor olması o kadar da kötü olmayabilir. bu sadece bir geçiş dönemi" şeklinde.

    y kuşağının bu açmazda olmasının sebebi ise, üniversiteden mezun oldukları sırada küresel bir krizin süregelmesi (2007 - 2008), istihdamın çoğunun artık insan gücüne dayalı olmaması, eğitimin hayata atılmayı geciktirici bir unsur haline dönüşmesi ve ilk gençliğini okuyarak harcayanlar yerine meslek edinenlerin daha kolay iş bulmasıymış. ne kadar çok benziyoruz değil mi? türkiye için küçük amerika tabirini kullanmak için artık bir sebebimiz daha var.

    öte yandan tüik efendiye göre türkiye'deki işsizler çok ama çok mutlu: http://haber.sol.org.tr/…zler-de-mutlu-haberi-93920
70 entry daha