şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
 • kezban deyip geçmek isterdim ama durum sanıldığından da vahim. bu mantıktaki bir kız ile evlenmek gerçekten büyük bir hatadır. çünkü arkadaş iki kişilik değil tek kişilik düşünmüştür. evlenmeden önce son kereciktir demeyin, kerizlik etmeyin. nasıl başladıysa öyle gider. bu tip kadınların mantık "hehe bi kerecik yaptıriyim bi daha yaptırmam" şekliyle değil, "bir kere yaptırabiliyorsam sonra da yaptırırım" şekliyle işler. o yüzden "yhaa aşkım bi kerecik evleniyo, ona bunları çok görmemeliyim" diye bakarsanız olaya, sonrasında çok acı çekersiniz.

  bu kızları bu çılgınlığa iten ne peki? anne baskısı, anneye de çevreden gelen baskı, ufak olarak da arkadaşlarından gördükleri. ki arkadaşları da annelerinden ve konu komşu akrabadan duyup böyle andavallıklara girişiyorlar. haliyle kaynak aynı kalıyor; anne, akraba ve "yol yordam bilen" kocakarı komşular. bu yüzden, aslında problem sizin tek başınıza çözebileceğiniz bir durum olmaktan da çıkıyor. ufak bir örnek; atıyorum, oturma odasını italya'dan getirtmediniz de istikbal'den aldınız. hemen kocakarı tayfası anneyi sıkıştırmaya başlar, "ee sizin kıza ne aldılar? bak geçen bizim sikenzo hanımın kızı yarakhasan'ı evlendirdik (neyi evlendirdin lan dingil? sana noluyo?) damat gelinliği paris'te özel diktirmiş, kız onu giydi ay bi güzel bi güzel oldu valla pirenses gibi maşallah!" ve orada anneyi doldurmaya başlarlar. bazı annelerin bize gelişi doludur zaten, onlar akraba gazına ihtiyaç duymazlar. her türlü "başkalarına yapılan masalsı muamele" dilden dile dolaşır. ve o anda kızın aklına şu soru düşer;

  benim neyim eksik? hem bi kez evleniyorum, beni gerçekten seviyorsa istediklerimi yapmalı!

  tabi bu aşamada erkeğin girdiği sıkıntıları zerre siklemezler. ilişki boyunca gördüğünüz o her şeyle ilgilenen, sürekli sizin iyiliğinizi düşünen, sizi çok seven sevgi pıtırı, iş kendi çıkarlarına geldi mi ( ki her zaman kendi çıkarına göre hareket eder zaten de, evlilik öncesi hanfendinin çıkarları sizinkilerde örtüştüğü için fark edemezsiniz bunu genelde) birden 180 derece döner ve sizin altına gireceğiniz yükü sallamaz bile. peki neden? bir kaç saatlik bir "anı" için. o anıyı yıllar sonra anlatabilmek için mi peki? ahah tabi ki hayır kuzum, ne kadar safsın? sebep bu olsa, bi nebze normal karşılanabilirdi, ama bu da değil. peki neden?

  gösteriş...

  evet, başkalarına gösteriş yapmaktır amaç. ben onlardan altta kalmamalıyım, onlarınkinden daha şatafatlı olmalı, daha gösterişli olmalı vs. onlar dansöz mü oynattı? biz revü çıkarıcaz! onlar düğünü hidiv kasrı'nda mı yaptı? biz çırağan'da yapıcaz!! yoksa çıngar çıkarırım!!! ki genelde düğün öncesi çıkan kavgalar, hatta ayrılıklar, tamamen bu sebeptendir. evlilik, beraber geçirilecek bir hayat, çoluk çocuk vs. hikaye, bunlar umrunda olmaz kızın. varsa yoksa arkadaşlarına ve akrabalarına gösteriş yapmak..

  bu yüzden, yazının başında söylediğim sözü tekrarlıyorum; bu mantıktaki bir kızla evlenmek gerçekten büyük bir hatadır. bütün bunlara rağmen evlenirim diyorsanız da, allah size akıl ve sabır versin derim sadece...
271 entry daha