şükela:  tümü | bugün soru sor
78 entry daha
 • eğer iflah olmaz bir clubber değilseniz paranızı boşuna harcayacağınız ada.

  madrid - barselona olarak planladığım ispanya tatili hanımın dırdırı yüzünden barselona - ibiza şekline döndü ve gittik. barselona gerçekten çok güzel ve yaşanılası bir yer ama ibiza'yı hiç beğenmedim.

  öncelikle deniz güneş tatili yapayım diye gidiyorsanız zaten gitmeyin. biz sant antoni'de kaldık ve şehirdeki deniz gayet kötüydü. ayrıca şezlong başı 7 euro para vermeniz lazım. tabii havlunuzu kuma serip bedava yatabilirsiniz ama benim gibi gölge ihtiyacı olanlar için o parayı vermek mecburi. kasabadaki plaj hariç yakınlarda iki tane plaj var, biri cala salada diğeri cala bassa. cala salada denilen yer yan yana iki tane 50 metre uzunluğunda taşlı yosunlu plajdan oluşuyor. hiç bir enteresanlığı yok. otobüs de gitmiyor zaten, taksi şehirden 10 euro yazıyor. cala bossa ise yalan yok gayet güzel bir plaj. ama otobüs yerine taksiye binerseniz 16 gidiş gözden çıkarmanız lazım ki otobüs de kişi başı 3 euro zaten. ama sıkıntı plaja varınca başlıyor. bir kere aşırı kalabalık ve şezlong başına 15 euro artı şemsiye için bir 15 euro daha alıyorlar. plajın orta tarafındaki restoranda fiyatlar uçuk ama bitimindeki snack bar tarzı yerde 7 euro ya hamburger veya sandviç yiyebilirsiniz. burası dışında araba kiralamadan düzgün bir plaj beklentiniz olmasın.

  yeme içme fiyatları barselonadan farklı değildi. muhtelif yerlerde pizzalar 10 - 12 euro civarı paella 15 euro, bira 4 euro, hamburger türevleri 8 euro civarında. ama güzel bir restoranda balık keyfi yapayım derseniz, içki içmeden adam başı 40 euroluk olursunuz.

  gelelim gece hayatına. meşhur klüplerin biletleri zaten her yerde satılıyor. aynı gece david guetta bir mekanda paul oakenfold başka bir mekanda olabiliyor. clubberların mekkesi diyebiliriz. ama kazın ayağı öyle değil. en meşhur dj'lerin olduğu mekanların girişi 50 euro dan başlıyor 100 e kadar gidiyor. bu sadece giriş. içerde bir long island 30 euro mesela. kafayı kırıp öyle gitmeniz lazım. bu arada o klüplerin hepsi aynı yerde değil. mesela pacha ibiza'da, amnesia ortalarda bir yerde, itacha sant antoni'de vs. ibiza - sant antoni arası taksi ile 35 euro. biletiniz varsa bedava otobüs var gidiş için ama dönerken otobüs sadece sabah 7'de var. kaçırırsanız 35 euro patlar. sant antoni'de diğer klüplerin girişleri 25 - 40 euro arası değişiyor.

  eğer sant antoni'de kalırsanız o meşhur cafe del mar hikayesi var. adamların iddiasına göre gün batımını izlemek için dünyadaki en güzel yerlerden biri. bana kalırsa batısında açık deniz olan dünyadaki belki on binlerce yerden daha farklı değil. güneş açık denizde batıyor olay bu sadece. ama size 33'lük birayı 7 euroya kaktırıyorlar.

  gelelim demografik özelliklere. nüfusun %90'ı ingiliz. hatta garsonlar ve gelgelciler bile ingiliz. marmaristen bile daha çok ingiliz var. kaldığımız otelin resepsiyonunda bile ingiliz çalışıyordu düşünün artık. english breakfast harici kahvaltı bile bulamıyorsunuz.

  otel fiyatlarından bahsetmemişim. o kısım tabiiki seçimle alakalı ama biz 3 yıldızlı kasabanın içinde plaja yakın bir otelde kaldık. odanın geceliği 70 euro idi. kahvaltı dahil değil bu fiyata. adam başı 35 euro ibiza adası için gayet uygun bir fiyattı.

  özetlemek gerekirse, deniz güneş için gidiyorsanız gitmeyin. ben clubber'ım hacı cigaramı sararım müzikle coşarım diyorsanız gidin ama fiyatları da bilin.
49 entry daha