şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
 • tex-mex mutfağından çıkma bir yiyecek.. tortilla arasına envai çeşit malzeme koymak suretiyle yapılan dürümdür..

  yapmak isteyenler için bir kaç ipucu vereyim..

  1- tortilla yı krep tavası üzerinde ısıtın.. bir yüzü ısındıktan sonra çevirip, ısınmış yüzeyin üstüne cheddar peyniri (sarı burger peyniri) koyun.. hafiften erimeye başlayınca tavadan alın..

  2- ilk kat marul-iceberg olmalı.. çarşaf misali altlık yapar ve buritonun delinmesini engeller..

  3- yeşilliğin üstüne pilav,et (tavuk-kırmızı et), fasulye, mısır şeklinde çok abartmadan malzemeleri yığın.. bütün tortillaya yaymayın ama malzemeyi.. bir ucuna daha yakın bir diktörgenin içinde üst üste toplayın.. en üste zevkinize göre sour cream, guacamole, acı sos, salsa - pico de gallo gibi soslardan abartı olmayan miktarda koyun..

  4- katlamak en önemli kısmı.. iki elinizi kullanarak; önce diktörgenin (malzemelerin şekline göre) kısa taraflarında içeri doğru 1-2 cm olacak şekilde katlayın hafifçe.. yüzük ve serçe parmakları bu katlamayı tutarken, diğer parmaklarınızla diktörgenin uzun olan kısmından içeri doğru katlayın ve yuvarlayın.. sıkıştırarak ve toplayarak bu şekilde dürümü sarın.. nette bulduğum bu sarma görseli daha net anlatıyor aslında..

  5- bu halde tavanın üzerinde biraz daha ısıtarak çıtır bir doku yakalayabilirsiniz..

  6- tam orta kısmından keskin bir bıçaklar dikkatlice çarprazlamasına kesip tabağa öyle alın.. bu şekilde yemesi daha kolay olacaktır..

  afiyet olsun..
26 entry daha