şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
  • roma'ya borçlu olduğumuz bir kelime. başlangıçta bu kelime mutlak bir hakimiyeti istisnai şartlarda ve geçici olmak üzere ifade ederdi.
    diktatör, senatonun talebi üzerine, istisnai hallerde ve sadece altı ay, italya sınırları için ve bir tane olmak üzere, konsüller tarafından seçilirdi. ama bir defa da seçildikten sonra o süre için icra gücünün tamamına sahip olurdu. işini yapmadan önce de sonra da kimseye hesap vermek zorunda değildi. ancak mali mesuliyeti olduğu zaman veya censor'un suçlamasıyla hesaba çekilebilirdi. roma'da görevi devamınca önünden on iki tane, balta taşıyan muhafız yürütürdü. taşrada ise yirmi dört. halbuki konsül bunu iki ayda bir defa yapabilirdi. ayrıca o yanına magister equitum denen bir yardımcı diktatör veyahut bir süvari birliği kumandanı da alabilirdi ki konsüllere emir verebilsin.
    görevinin icap ettiği her türlü yüksek yetkiye gerçekten sahipti. fakat süresi bitince normal hakimler ve idareciler işlerine dönerler ve yardımcı diktatör de asıl diktatörle beraber salahiyetlerini bunlara devrederlerdi.
146 entry daha
hesabın var mı? giriş yap