şükela:  tümü | bugün
  • dağarcığımıza girmiş usul usul, şaşırtıcı da değil yani. 'duyar kasmak'tan anlatılmak istenen sanırım bir şeylere duyarlı olmak, farkındalık geliştirmek vb. sokak dilini seviyorum, kelimelerin sözlükteki anlamlarını ters yüz etmesinden değil de şak diye kullanıldığı toplumların zihniyetini ele vermesinden. bin yıl önce istila ettiği yerin dilini sonsuza kadar değiştirmiş kabilelerle ilgili bişiy izlemiştim geçenlerde, belgeseldeki adam "onlar çoktan gitti ama kullandıkları sözcükler hala etrafımıza yankılanıyor, bin yıl sonra hem de!" demişti. sokak dili budur, insanlar dili alır, kullanır, dönüştürür ve bu harika bir şeydir. ama..

    'duyar kasmak' nedir arkadaş? muhtaç olduğun 'duyar' beyninin bir yerlerinde dolanıyor yavrum. zor değil, uzan ve en yakınındaki 'duyar'ı alıp şimdi kullanmaya başla. ağırlıklı olarak çevresinde olan bitenin farkında olan insanların tavırlarını aşağılamak için kullanılıyor bu laf.

    hayvan hakları diyorsun; "duyar kasma lan! çocuklarımızzz :(" diyor. "çocuklara tecavüz ediliyor, bunu organize bir suç şebekesi halinde devam ettirip örtbas ediyorlar" diyorsun, "dönyö bözöm döğöl diye bik bik öten sen değil misin lan?" diye çıkışıyorlar. "gelir adaletsizliği var, çalışma koşulları bizi öldürüyor" diyorsun; "he bi sen duyarlısın zaten, lan masa başında çalışırken sana ne madenlerden, inşaatlardan!" diyorlar. "kadın hakları" diyorsun "konuşma la fularlı!" diye çıkışıyor adam.

    üniversitede bir hocamız sınıfa gelip, "bu sınıfta kaç feminist var, el kaldırsın" demişti. hiçbirimiz el kaldırmadık. kafamızdaki feminist tanımı "mor fularlı, çok bağıran, mutsuz kadın" idi çünkü. ay ne münasebet, hepimiz çok havalıyız bi kere!! hocamız "çocuklar, kafanızdaki feminist klişesini yavaşça yere bırakın ve düşünün. sadece kadınların değil bu sınıftaki erkeklerin de feminist olması lazım ki yol alabilelim." demişti. eh, insan eğer düşünebilen, öğrenebilen bir canlı ise kendisine gösterilen karikatürlerle kurmaz dünyasını. değişmek ve gelişmek zorundadır. bak zorundadır diyorum. değişmekten ve gelişmekten sorumludur.

    'duyar kasmak' tam da şimdinin lafı. bir düşünmek lazım neden olduğunu. 'duyar kasmadan', çok 'havalı', çok 'serinkanlı', çok gerçekçi insanlar olarak yaşayalım değil mi? yok, öyle olmuyor. 'duyar kasmak' diye kendince aşağıladığın şeyden ve bu tanımı rahatlıkla kullanabilmenden eğer beş, on yıl sonra utanacaksan senin ellerinden öperim. duyarlı olmanın, farkında olmanın kötü, aşağılık, 'ergence' bir şey olmadığını artık anladın demektir. o zamana kadar ben senin kısıtlı dünya görüşünün tanımı ile 'duyar kasmaya', sen de patates gibi yaşamaya devam edeceksin. 'duyar kasmak' lafından utandığın gün bir yerlerde buluşuruz zaten.
185 entry daha
hesabın var mı? giriş yap