şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • ürettiği game of life (bkz) ünlü filosof daniel c. dennett tarafından evrim teorisi kapsamında bir sağlama olarak değerlendirilen şahane matematikçidir.

    çok basit dört kural ile düzenlenmiş iki boyutlu bir dünya tasarımı olan "hayat oyunu", pixellerden oluşan dama tahtasına benzer bir yüzeyde gerçekleşir. her pixelin bir "on" ve "off" modu vardır ve çevrelerindeki pixellerin "on/off" durumlarına göre kapanır, açılır veya bulundukları durumda kalırlar. bir kere başlatıldığında simulasyon her pixelin çevresindeki pixellerin durumlarına göre hangi duruma geçeceğine karar verir ve ardından diğer bir tura geçer. turlar bu şekilde sonsuza kadar devam ederler. bu yüzeyde pixellerle oluşturulan şekiller dolayısıyla başka pixelleri doğurabilirler, ölebilir veya hareket edebilirler. yıllarca yapılan araştırmalarda bir sürü pixel kombinasyonu keşfedilmiş ve bunlardan bazıları sonsuza dek yaşayan, kendini üreten veya çevrelerindeki diğer pixelleri yiyerek büyüyen automatalar oluşturmuşlardır.

    "game of life" hem artificial intelligence çalışmaları, turing machine ve benzeri araştırmalar için mihenk taşı değerindedir.
14 entry daha