şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • kapsayıcı bir isim olarak kullanılmakta olan kelimedir. bunun anlaşılabilinmesi için ilk önce biyolojik cinsiyet ile toplumsal cinsel kimlik arasındaki farkı bilmek gerekir.

  biyolojik cinsiyet (sex): doğduğunuz kukunuz veya pipiniz olduğunu söyler. misal kukunuz varsa dişisiniz.

  toplumsal cinsiyet kimliği (gender): toplum içerisinde kazandığınız cinsiyeti söyler. kukunuz olabilir ancak kadın olabilmek için size verilen rolü oynamanız gerekir. tabi bir de bu rolü oynayabileceğiniz bir cemaatin olması lazım. ıssız bir adaya düşmüş kadın, sadece dişi insandır.

  bazen insanlar, kendilerini doğdukları cinsiyet ile değil, karşı cinsiyetin dili ile ifade etmek ister. eskiden kadın elbiseleri giyen herkesin günün birinde bir kuku ile uyanmak istediğini düşünürdük. ancak zaman içerisinde öyle olmadığı ortaya çıktı. kimi insanlar, kadın elbiseleri giymelerine rağmen, cinsiyet değiştirme ameliyatına girmediler.

  transeksüel: kendi cinsel organından memnun olmayan ve bu yüzden cinsiyet değiştirme ameliyatına giren kişi.

  travesti: kendi cinsel organından memnun olan ve bu yüzden cinsiyet değiştirme ameliyatına girmeyen ve sadece karşı cinsin kıyafetlerini giyen kişi.

  dişi ile kadın arasındaki farktan dolayı, transeksüel kullanımının doğru olmadığı ortaya çıktı.
  bunun yerine transgender kullanılmaya başlandı. bence transeksüel fazlası ile tıbbi bir terim. transgender ise daha sosyolojik bir kavram.

  transgender, kadınlık ve erkeklik halleri arasındaki geçişi ifade ediyor. bu yüzden sadece kadından erkeğe veya erkekten kadına geçişi değil ama aynı zamanda bir erkeklik halinden diğer erkeklik haline veya bir kadınlık halinden diğer kadınlık haline geçişi tanımlıyor.

  misal fight clup filmindeki muhallebi çocuğundan, bir başka erkeklik hali olan hiper maskülen erkeğe dönüşen adamlar, birer transgender'dır.
19 entry daha