şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
 • psikolojik bozuklukların iyice moda olmaya başlamasıyla, iyice bir tanım gerektiren insan modelidir.

  şöyle ki (entrydeki tüm rakam ve oranları tamamen sallıyorum) her insanda %10 bipolar bozukluk, %10 depresyon, %10 paranoya, %10 antisosyal kişilik bozukluğu vs vs vs özellikleri vardır. kişiye bipolar bozukluk tanısı koyabilmek için %90 bipolar bozukluk taşıyor olması lazım.

  misal borderline kişilik bozukluğu üzerinden gidelim. dsm tanı kıstasları açık ve net bellidir. bunu her insanın anlayabileceği düzeye getirirsek gugıl üzerinden bulunan bilgilere göre borderline kişilik bozukluğu sahibi kimseler "ya siyah ya beyaz" derler, onlar için gri yoktur. yücelttikleri kişilerin kötü yanlarını gördükleri zaman gözlerinde onu dünyanın en kötü insanı yaparlar. gibi gibi devam eder.

  bunları okuyup da "aa ben de böyleyim, ben borderlineım" demek yanlıştır çünkü bu özellikler herkeste vardır. herkes zaman zaman "ya siyah ya beyaz" der. dsm'deki kıstasların hepsini sergiliyor olmak bile tanı için yeterli değildir.

  x bozukluğuna sahip olmak için; dsm'deki x bozukluğu kıstaslarına sahip olmak ancak bu davranışları belli sıklıkta ve belli zamanlarda belli durumlarda sergiliyor olmak gereklidir. bunu tespit etmek de psikiyatristlerin işidir.

  elinize dsm'i alıp kendi kendinize x bozukluğunun tüm kriterlerini sergilediğinizi farketseniz bile, psikolojik bozukluk sahibi değilsiniz yani. şimdi sakin olun ve o dsm'i yavaşça yere bırakın.
9 entry daha