şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • balkan turunu yapmadan önce çok araştırdığım ama tam olarak bulamadığım ya da eksik veya yanlış olarak öğrendiğim şeylerden ötürü sırf yeni gideceklere biraz faydam olsun diye yazıyorum.
  vereceğim bilgiler 2013'ün sonbaharında tecrübe edilmiştir.

  1. bölüm bilet ve ücretler

  ilk olarak biletimi tcdd sirkeci istasyonundan aldım 26 yaş altı 2. mevki 5 günlük sınırsız 53 euro..
  yurt dışında bazıları üzerinin doldurulucağını bilmiyor sadece arkadaki bölümünü dolduruyor ya da sadece bakıp geçiyor. 1 gün artmıştı bile bende, burada dikkat edilmesi gereken nokta gece yolculuğu yapıyorsanız ertesi günün tarihinin atılması lazım, zaten bilette yazıyor okursunuz benim ilk günü yanlış atmıştı türkiye'deki ama ertesi gün tekrar binmeyeceğim için sıkıntı olmadı. zaten tükenmez kalemle yazılıyor yanınıza bir mavi bir siyah kalem alın bir durum olursa oynayıverirsiniz ama kafam rahat olsun diyorsanız 7 günlük alın 10 günlük kesinlikle çok. zaten git gel yapmayıp sıra ile geçerseniz sıkıntı olmaz. ayrıca yunanistan uluslararası trenleri kaldırmıştı, ülke sayısı zaten az..

  bu fiyat koltuklu vagonu olan trenler için size bedava biniş sağlıyor eğer oturacak yer yoksa kuşet veya yatak parası veriyorsunuz mesela istanbul-bükreş arası yataklı 15 euro yatak rahat, sofya-istanbul arası kuşetli 9 euro yatağa göre rahatsız ama gene de uzanıyorsun iyidir. fiyatlar kuşet ve yatak sayısına göre belirleniyor ama zaten tek seçenek vardı mesela 15 euro 3 yataklı vagonda 1 kişi fiyatı ama 2 tane yatak kullanıyordu. kuşetli olan ise 6 kuşetli ama 3 kişi seyahat etmiştik.. pek rağbet görmüyor istanbul tren yolculuğu..
  diğer ülkelerde sıkıntı yok koltuklu vagon oluyor. bazı ülkelerde bilet alıyorsunuz çok cüzi bir ücret karşılığı bazılarında hiç bilet almadan kimseye bir şey demeden biniyorsunuz direk balkan flexipass biletinizi gösteriyorsunuz.

  2. bölüm rota

  eğer istanbul'dan yola çıkacaksanız 2 seçenek var: sofya ya da bükreş. bulgaristan'a kuşetle bükreş'e ise yataklı vagonla gidebiliyorsunuz. ben yolculuğa sirkeci garından bükreşe giderek başladım. sofya ve bükreş'e giden tren ilk başta aynı. hatyenileme çalışmasından ötürü sirkeci'den edirne'ye kadar ulaşım sirkeci garının hemen yanından kalkan otobüslerle sağlanıyor. otobüste bilet kontrolü oluyor. burada daha önce bahsettiğim "ertesi gün tarihi" konusunda biletciyi uyarmakta fayda var. benim zamanımda sadece gece treni vardı muhtemelen hala öyledir. neyse edirne'de trene geçiyorsunuz, tren bir müddet gittikten sonra sınırda pasaport kontrolü var. trenden iniyorsunuz rayların karşı tarafında pasaport bölümü var (raylardan geçmeyin gece gece sakat iş, 50 m ilerde alt geçit var). trenden inerken yetkili biri olmadığından ve kimse bir şey bilmediğinden ne yapacağınızı çözmek biraz zaman alıyor. karşıya geçtiniz pasaport bölümüne geliyorsunuz muhtemelen kapalı olur 5-10 dk sonra 1 polis gelip açıyor. bu süre zarfında eğer türkiye vatandaşıysanız 15 tl yurtdışı çıkış harcımızı ödeyip pulumuzu almamızda fayda var. pasaportunuza türkiye çıkış damgasını vurdurduktan sonra trene dönüyorsunuz. bu işlemler 1 saatten fazla sürüyordu sanırım. tren hareket ediyor tam rahatlıyorsunuz ileride bulgaristan sınırında tekrar duruyor. bu sefer trene bulgar sınır görevlileri geliyor (siz inmiyorsunuz). pasaportları alıyorlar bakıp geri getiriyorlar.burayıda sorunsuz geçerseniz uzun süre rahatsınız. ileride bir yerde vagonlar ayrılıyor. ben bükreş'e doğru devam ediyorum. imkanınız varsa alt yatağı seçin yattığınız yerden manzarayı seyredersiniz. her şey yolunda giderse 20 saatte bükreş'e varıyorsunuz. akşam 8 gibi orada olacaksınız eğer hava kötü ise balkanlardan gelen soğuk hava dalgasının membağında bulursunuz kendinizi, gitmeden hava durumunu kontrol etmekte fayda var. istanbulda güllük gülistanlıkken bükreş feci soğuktu. 3 liralık poşet yağmurluk alacakken bulamayıp mecburen decathlondan 20 liraya bir yağmurluk almıştım resmen hayatımı kurtardı. 300gr katlanıp cebe sığabilecek kadar küçülebilen bir şey tavsiye ederim. tren garı old towndan biraz uzak o yüzden tren garı ile old town arası bir hostel tercih etmeniz avantajıza olacaktır. explorer hosteli öneririm.

  bükreş'ten sonraki istikametim belgrad. burada ufak bir sıkıntı var: bükreş'ten belgrad'a direk tren yok. gelelim ihtimallere: parası olanlar gea tours diye bir şirket var direk minibüsle belgrad'a 25 dolara götürüyor (ben kullanmadım hizmet nasıl bilmiyorum). gelelim benim gibi fakir sırtçantalılara. belgrada gitmek için 3 farklı tren kullanmanız gerekecek. rotanız timisoara-vrsac-belgrad. bükreş'ten timisoara'ya günde 1 den fazla sefer var sanırım. siz gece "bucuresti nord 21:46- timsioara nord 07:07" trenine bineceksiniz ve sabah timisoarada inip saat 08:20 de kalkacak olan "timisioara - vrsac" trenine bineceksiniz. timisioara treni için bükreş garından bilet alıyoruz 4 lei (2.5 lira) gibi sembolik bir ücretle koltuk numarası olan bilet alıyorsunuz. timisioara'da vrsac treni için herhangi bir ücret veya bilet yok direk biniyorsunuz. vrsac'a yarım saatte varıyorsunuz (tam saatleri yazamıyorum aklımda değil ama sırbistanla 1 saatlik saat farkı vardı sanırım dikkat edin).vrsac-belgrad treni ise bildiğiniz banliyö treni, buna da direk biniyorsunuz. hepsinde balkan flexipass biletinizi gösteriyorsunuz bu 3'ü 1 gün olarak yazılması lazım ayık olun. bazen hiç yazmıyorlar bazen de sadece arka taraftaki bölümü dolduruyorlar (bunlar bizim için iyi). dikkat etmeniz gereken şey tekrar söylüyorum en ön sayfayı boşuna doldurmasınlar.
  belgrad'a vardığınızda ufak bir sıkıntı var. bu banliyö treni ana gara gitmiyor. old town'a daha uzak olan garda duruyor. daha önce diğer garı kullandığımdan baya bir zorlandım çünkü harita satan bir yer yoktu. size önerim android telefonunuz varsa gideceğiniz yerleri önceden wifi ile bir tarayıp download edin. ben garın olduğu yeri taramamıştım ama cine5'i gözünü şaşı yapıp izleyen nesilden gelmenin avantajıyla old town'a kadar gidebildim. bu noktada hostel önerim big hostel olacak bu gara çok yakın gerçekten büyük ve otel gibi tek kötü yanı sigara serbest. bütün bu bükreş-belgrad yolculuğu akşam 21:45 de başlayıp ertesi gün 11:30 gibi bitiyor. bükreş'ten timişioara'ya kadar uyudunuz uyudunuz yoksa indi bindi sıkıntı.

  sonraki istikamet belgrad'dan üsküp'e.. bu yolculuk içinde bilet almıyorsunuz ama gene de önceden bir sorun. üsküp treni ile sofya treni aynı o yüzden doğru vagonda olduğunuzdan emin olun. bu tren baya baya tarihi eser. 6 kişilik kompartman şeklinde 6 tane koltuk var, koltukların iyi yanı yatabiliyor. tren yoğun olmaz da 3 kişi bir kompartmanda olursanız yata yata gidebilirsiniz. dikkat edilmesi gereken noktalar camın tam kapanıp kapanmadığı ve koltuğun çek-yat mekanızmasının çalışıp çalışmadığıdır. bu yolculukta uyumak nispeten kolaydır. sizin gibi öğrenci, gezgin vb. bulursanız çok da zevkli olur.
  üsküp garı old town'a çok uzak değil ben hemen garın yakınında bir hostelde kalmıştım. çantasız old yown'a gitmek zor değil ama gece hayatı düşünüyorsanız merkezde bir yerde kalmanız daha iyi olur.

  şimdi burada yolun sonuna geliyoruz. yunanistan'a tren yok. kosova'ya da trenle gidemiyorduk ya da balkan flexipass geçmiyordu sanırım. oralar muamma ama kosova için otobüs bakıp vazgeçtiğimi hatırlıyorum. malesef böyle bir yazı yazacağımı düşünmediğimden bazı şeyleri öğrenmedim, öğrendiklerimi de not tutmadım. eksik yerler için affınıza sığınıyorum.

  üsküp'ten sonra gidilebilecek tek ve son yer sofya kalıyor. bu istikamet de biraz sıkıntı çünkü gene direk tren yok. bunun için şunu yapıyorsunuz. üsküp-belgrad trenine binip nis garında iniyorsunuz ve sofya'ya giden trene biniyorsunuz(belgrad-sofya treni sanırım). gece 2 gibi nis'te oluyor üsküp treni. 1 saat bekleyip 3 gibi sofya trenine binmiştim(saatler size hangi tren olduğu hakkında fikir verebilir). şimdi burada sınır geçişi ile ilgili ufak bir sıkıntıdan bahsedeyim. makedonya'dan sırbistan'a geçtiğinizde sırplar nereye gideceğinizi soruyor. ben sofya dedim sıkıntı başladı. neden direk gitmediğimi sordu önce, dedim direk tren yok. neden otobüsle gitmediğimi sordu, dedim balkan flexipassla tren bedava. neyse bu görevli gitti başka görevli geldi ona da anlattım sonra ilki tekrar geldi çantadakileri sordu daha doğrusu içki,uyuşturucu var mı kaçakcılık mı yapıyorum onu çözmeye çalışıyor gene sorularla. neyse en son çantanı aç dedi indirdim üst bölümden baktı tereddütsüz çantayı açıyorum tamam dedi gitti.(ulan çok da meraklıyım sanki sırbistan'a haftada 2 kere gideceğim).. yani belgrad'a gideceğim deseniz bile gene sıkıntı olabilir 2 gün sonra tekrar neden giriyorsun tarzı bir soruyla muhattap olabilirsiniz neyse sıkıntı yok. bu arada sigara gerçekten ucuz ama içki konusunda bulgaristan çok çok uygun haberiniz olsun.

  geldik sofya'ya, buranın garı merkeze yakın sayılabilir ama old town diye tam bir şey olmadığı için net bir şey söyleyemeyeceğim. kalacağınız yere göre uzak kalabilir. bu garın en iyi yanı bedava wi-fi var.
  sofya'yı da gezdik gördük, geliyoruz istanbul'a dönüşe. bunun için tren garındanbilet almamız gerekli çünkü istanbul treni kuşetli (belki koltuklusu olduğu zaman oluyordur sormakt fayda var). biletimizi garın önden girişine göre sol dipte biraz iç tarafta kalan yerden alıyoruz. trende bileti balkan flexipassınızla birlikte görevliye veriyorsunuz, bir süre sonra geri veriyor. türkiye sınırına kadar sıkıntısız gidiyorsunuz trende çıkış damgalarınız basılıyor. türkiye'ye geldiğinizde işler gene civcivli bir hal alıyor. görevli geliyor ve çantalarınızı alıp x-ray'den geçirmenizi istiyor. unutmayın 1 litre yüksek, 2 litre düşük alkol (%22), 2 kg çilolata, 1'er kilo çay-kahve, 600 ml parfüm hakkınız var. neyse x-ray'den geçtikten sonra türkiye'ye giriş parası alınmadığı için şükredip hemen freeshopa gidebilirsiniz. freeshop dediysem 5 metrekare var yok, pek de bir çeşit yok ama hem dışardan getirip hem de buradan alabilirsiniz. sonra trene dönüyorsunuz (herhalde bu aralarda biletleri iade ediyorlardı). sınırdan hareket ettikten sorna edirne'ye varılıyor, burada otobüse aktarma yapıyorsunuz ve sabah sirkeci garına varmış oluyorsunuz hayırlısıyla..

  3. bölüm yardımcı linkler
  raildude
  tcdd
  booking.com
  hostelworld.com
  free bucharest tour
  free sofia tour
  free belgrade tour
8 entry daha

hesabın var mı? giriş yap