şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
5968 entry daha
 • türk müzik makamlarının uzun süre dinlendiğinde insanlar üzerindeki psikolojik etkisi. hatta uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda makamların sadece ruha değil aynı zamanda beden sağlığına da iyi geldiği ortaya çıkmış, bu durum 40'ın üzerinde literatüre geçmiş. 900 sene öncesinden bu yana kullanılan yöntemin en büyük destekleyecilerinden biri de büyük türk bilgini farabi.

  ilginç olan aralarında doğuma yardımcı makam da var, korku giderici olan da, spazm çözücü de var, burun kanamalarını önleyen de.yani türk sanat müziği’nin ‘altın şarkılar’ı her derde devaymış.

  rast makamı: kemik ve beyne etkilidir. fazla uyumayı engellerken nabzın yükselmesine de yardımcı olur. şizofreni gibi akıl hastalıklarına iyi gelir. neşe, iç huzuru ve rahatlık verir. kaslara da tesiri vardır. spazm çözücü özelliği nedeniyle spastik ve otistik hastaların tedavisinde yararlıdır.

  ne dinlemeli?
  adana'nın yolları taşlık
  bağdat yolları (bir bakış baktın)
  eski dostlar

  nihavend makamı: kan dolaşımına, karın bölgesine, kalça, uyluk ve bacaklara etkilidir. kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. kuvvet ve barış duygusu verir. akıl hastalıklarını iyileştirmede önemli rol oynar.

  ne dinlemeli?
  aşka gönül vermem aşka inanmam
  bekledim de gelmedin
  sevil de sevme

  hicaz makamı: kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. üro–genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. insana alçakgönüllülük duygusu verir. düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır.

  ne dinlemeli?
  nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım,
  nazende sevgilim

  ırak makamı: menenjit, beyin ve akıl hastalıklarına faydalı olarak bilinir. omuz, kol ve ellere etkilidir. başın üst tarafına etkisi vardır. düşünme ve kavrama konusunda önemli rol oynar. korku gidericidir. saldırganlığı önleyicidir, nevrotik hastaları tedavide kullanılır.

  ne dinlemeli?
  derd-i hicrinle bütün avareler avareler

  büzürk makamı: zihni temizler, vesvese ve korkunun atılmasını sağlar. düşünceye yön verir. kulunç ve beyin hasarı ile ortaya çıkaran şiddetli hastalıklara yararlıdır. kişiye güç verir. boyun, boğaz, göğüs, ciğer, kalça ve sağ omuza etkilidir.

  ne dinlemeli?
  hüsnüne serte ser âlem gerçi âşıktır beyim

  ısfahan makamı: ateşli hastalıklardan vücudu korur. ense, boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkilidir. güven hissi verir, uyum sağlama, hareket yeteneği, zihin açıklığı, anıları tazeleme özelliği sağlar.

  ne dinlemeli?
  etme beyhude figan vazgeç gönül
  yarab kime feryad edeyim
  sende mi hala esiri zülfü

  hüseyni makamı: güzellik, iyilik, sessizlik, rahatlık verir ve ferahlatıcı özelliğiyle ruhu teskin eder. karaciğer ve kalp için önemlidir. mide hararetini giderir. ateşle nöbetleri engellemeye yarar. sıtma hastalığına iyi gelir.

  ne dinlemeli?
  geçti sevdalarla ömrüm
  havada bulut yok bu ne dumandır,
  zeytin gözlüm sana meylim nedendir

  neva makamı: göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. üzüntüyü giderir ve lezzet verir.

  neler dinlemeli?
  ben yürürüm yane yane
  hicran gönül belası

  uşşak makamı: kalp ve ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir.

  neler dinlemeli?
  akşam oldu hüzünlendim ben yine,
  gözlerin doğuyor gecelerime,
  yalnız bırakıp gitme bu akşam

  acem-aşiran makamı: kemiklere ve beyne etkilidir. yaratıcılık duygusu ve ilham verir. doğumu kolaşlaştırır. ağrı giderici ve spazm çözücü özelliği vardır.

  neler dinlemeli?
  gel ey denizin nazlı kızı,
  neden kalbim seni sevdi,

  segah makamı: şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. beyin nöronlarına etkisi vardır. mistik duyguların oluşmasını tetikler.

  ne dinlemeli?
  bak yeşil yeşil,
  dönülmez akşamın ufkundayız,
  izmir’in kavakları

  ve ayrıca pentatonik melodiler: bu müzik çeşidi, asya kökenli türk musıkîsinin en önemli ve karakteristik özelliğidir. kendine güven ve kararlılık verir, rahatlık sağlar. hamilelerin doğuma kadar ayrıca doğumdan sonra da çocuklara, 9–10 yaşına kadar sadece pentatonik müzik dinletilmesi öneriliyor. şurada.

  açıp da bi eski dostlar dinleyeyim. boynum tutulmuş amk.
32000 entry daha
hesabın var mı? giriş yap