şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • didaktik lucretius un tek ve büyük eseri. türkçesi nesnelerin özyapısı hakkında dır. 6 kitaptan oluşur. heksametron vezniyle yazılmıştır. epikuros un felsefesi üzerine ve onun yolundan gidilerek yazılmıştır. kitap kitap konular şöyledir;

  1. kitap: genel bir bilgi içerir, doğadaki yaratıcı gücün sembolü olarak tanrıça venüs e çağrıyla başlar. şair evrenin, nesnelerin ve ruhun niteliklerini açıklayacagını söyler fakat latincenin bu iş için yeterli bir dil olmadığını da belirtir. önceki filozoflardan herakleitos , anaksagoras ve empedokles i eleştirir. içlerinden empedokles i aynı zamanda över.

  2.kitap: felsefe konuludur. filozofun mutluluklarını anlatan güzel bir girişle başlar. mutluluk için basit zevkler yeterlidir. lükse, zenginliğe gerek yoktur. dinden gelen korkular ve ölüm korkusu mutluluugu engelleyen en önemli faktörlerdir. ve bunlardan ancak doğayı bilerek kurtulabiliriz. zengin olmanın br faydası yoktur.

  3.kitap: ruh niteliğinden sözeder. epikuros a övgüyle başlar. ruhun atomik niteliğini ve bedenle olan ilgisini anlatır. ruhun ölümlü olduğunu çeşitli örnekler vererek kanıtlar. ruhun ölümlü oluşunu ve ölüm korkusunun yersizliğini kutlayan bir zafer şarkısıyla son bulur.

  4.kitap: düşünce ve duyu eksenlidir. şair lucretius un eseri yazarken yüklendiği görevi anlatmasıyla başlar, ondan sonra duyu ve düşüncelerin nesnelerden yayılan ince hayaller / simulacra ile oluşunu, rüya ve hayaletleri anlatır. insanı bir başkasına köle yapan bedensel aşkı sert bir şekilde eleştirir.

  5.kitap: dünyamıza ayrılmıştır. epikuros a bir başka övgüyle başlar. teolojik dünya görüşünü eleştirir. dünyanın tanrılar tarafından yaratılmadığını söyler. nasıl meydana geldiğini ve nasıl sona ereceğini anlatır. toplum yaşamının bazı kuruluşlarından ve dinin nasıl başladığından sözeder.

  6.kitap: yine dünyamızla alakalıdır. devam niteliğinden sözedilebilir. epikuros a bir başka övgüyle başlar. yeryüzü ve gökyüzüyle ilgili çeşitli doğa olayları anlatılır.

  sonuncu kitap bitmemiştir. birçok yerinde bozukluklar ve eksiklikler vardır. en harbi kitaplar 1. ve 2. kitaplardır.
16 entry daha