şükela:  tümü | bugün
406 entry daha
 • hint keneviri* içerisinde bulunan ve bu bitkiye kafa yapma etkisini kazandıran cannabinoid isimli maddenin kimyasal yollarla elde edilerek yavşan otu, adaçayı vs. bitkilere emdirilmesi sonucu elde edilen uyuşturucu madde. bu nedenle bonzai ismi yalnızca halk arasındaki ismidir, literatürde sentetik kannabinoid diye geçer. kannabinoidin hap şekline getirilmek yerine bitkilere emdirilmesinin temel nedeni bu maddenin esrar gibi doğal yollarla elde edildiği veya esrarın bir türü olduğu mitini yaygınlaştırarak gençlerin çekinmeden kullanmalarını sağlamaktır. 2011 yılından bu yana türkiye'ye giren bir bitkinin bu kadar fazla yaygınlaşmasının anahtarı da bu olsa gerek.
  bonzai renk itibariyle esrarın biraz daha soluk yeşilidir, kokusu esrar gibi değildir; onun gibi bulunduğu ortama sinen ağır bir kokusu yoktur ancak yine de kendine has bir kokudur bu. kullanım şekli esrar gibi sigara yaparak solumak şeklindedir, ancak normal dozu esrara oranla çok daha düşüktür. genellikle bildiğimiz sigaranın ucundaki tütün kısmı çıkarılarak çok küçük bir parça bonzai konur, ilk nefesten sonra saniyeler içinde transa geçirir. kullanıcılarda ölüm tribi denilen öldüğünü zannetme, ruhun bedenden çıkması sanrısı sıklıkla görülür.
  son zamanlarda sigara yapmak dışında kova vurmak denilen bir şişe içinde yakarak dumanını soluma yöntemi de mevcut. kısa yoldan cehenneme yürümek isteyenler için tavsiye edilir.
  bonzai, içilmesini takip eden ilk günde kişide şiddetli baş ağrısı ve yorgunluk hissettirir. çocuğunuzdan şüpheleniyorsanız ondan habersiz şekilde bu belirtileri gözlemleyin. ceplerinde katlanmış küçük gazete kağıtları olup olmadığına bakın. bonzai genellikle katlanmış küçük kağıtlar arasına konmuş şekilde satılıyor ve buna bir "beste" deniyor. kullanım anındaki etkileri gözlemleyemezsiniz zira asla sizin yanınızda kullanmayacaktır, genellikle sokak araları, okul köşeleri, metruk binalar civarı kullanılır. tespit etmeniz halinde yapacağınız yaptırım size kalmış, narkotik şube polislerinin bire bir mülakatlarda çok caydırıcı ve korkutucu olduğuna şahit oldum ancak şunu bilin ki türkiye'de bonzai kullanıcılarının %95 i 16-25 yaş grubu gençler ve bu gençlerin çoğu için en büyük yaptırım ebeveynin bunu öğrenmesi.
  son olarak türkiye'de bu maddenin jameika veya bonz gibi isimlerle de anıldığı bilgisini verelim.
  bu baş belası ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi isteyenlerin yeşillendirmesi yeterli...
283 entry daha