şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • adına hastaneler yapılır, doğum günü kutlanır, parklara bahçelere ismi verilir fakat savaş ve insani yardım konusunda enteresan fikirlerinden genelde yaygın medya kanalları bahsetmezler.

  florence nightingale; savaş bölgelerine yapılan insani yardımın "insancıllığının" sorgulanması gerektiğini düşünür. savaşı asıl yapan ve yürüten devletlerin sorumluluklarını, bu insani yardım kuruluşlarıyla paylaştığını söyler ve insani yardım örgütlerinin, devletin savaş bütçesinin bir kısmını sırtlayarak, devletin savaşı sürdürmesine yardımcı olduğunu savunur. ayrıca, insani yardımın savaşın kötülüğünü perdeleyerek, kamuoyunun savaş durumun ciddiyetini anlamasının önündeki bir engel olarak da görür.

  savaşın, devletlere maliyeti ne kadar yüksek olursa, savaş o kadar kısa sürer düşüncesinde bi insandır. o yüzden, üsküdar'a atandığında, ingiliz yetkililerinin belini ağır maliyetlere bükmesine neden olacak aksiyonlar için mektup üstüne mektup yazmış ve kamuoyuyla paylaşılması halinde hükümet aleyhine bir kamuoyu oluşturacak önerilerde bulunmuştur çaktırmadan. tabii bu önerilerin büyük bi kısmı yetkililerce mektuplardan çıkarılmış. göt olduklarından.

  hatta kızıl haç kurulurken, uluslararası bir yardım örgütü fikrini 'dünyanın en saçma ve gereksiz yapılanması' olarak nitelendirmiştir. dünya üzerindeki hicbi ordunun yaralılara tam destek veremediğini söylereyek, kızılhaç için destek isteyenlere karşı cevabı da kesindir: 'yasalar ve bütçeler yaralılara yardım konusunda yetersizse, derhal yeterli hale getirilmelidir ' -eğer, savaşın maliyeti, direkt devletin sırtına binerse, savaşların ivedilikle biteceginden emindir. insani yardim örgütleri, devletin sırtındsn bu maliyetleri aldıkça, devletler savaşmaya hep devam eder.

  devletin üzerinden sorumlulugu alan bu tip kuruluşlari tiksindirici bulmuştur. elbette bunun nedeni bu şekilde savaşın uzayacağını bilmesidir.

  "iyi bi insan" olmanın yanında gördüğünüz gibi oldukça inatçı ve rasyonel bi insandır da aynı zamanda.
56 entry daha