şükela:  tümü | bugün soru sor
18 entry daha
 • türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinde yıllarca yöneticilik yapmış biri olarak, maalesef defalarca şahit olduğum bir olaydır.
  çalıştığım departmanda, çalıştığım sürece hamilelik olayı yaşanmadığından,departman yöneticisi olaya nasıl müdahil olabilir tam olarak bilmiyorum.

  fakat hamile işçiyi (yönetici kadrosu değil, işçi ki çoğunlukla da taşerondur) çıkarmak için hamile olduğu bahane edilmiyor elbet:

  yalandan bir uyarı yazısı yazılıyor once. "düşük performans" ya da "iş geciktirme" ya da "sorumluluğu vaktinde yerine getirmeme" gibi süslü, bürokratik bahaneyle bir uyarı yapılıyor ve işçiden savunma isteniyor.

  işte bu işçiyi şaşırtan, üzen ve motivasyonunu dümdüz eden belge, işten çıkarma eylemine zemin oluyor.
  kadıncağızın zaten morali bozuk, karnı burnunda, gelecek kaygısı tavan yapmış, eli yüzü dahası yüreği şişmiş... koskoca personel müdürü odasına çağırıp, "bak amirlerin senden memnun değilmiş de.. tazminat istiyorsan gel şu belgeleri de imzala da, bu işi halledelim" dediğinde, "ne olacaksa olsun " diyor kalbinde büyük bir kırgınlıkla...
  tüm olay bu...
  mahkemeye gitse dahi, işyeri bunu "performans düşüklüğü uyarısı" vs ile süsleyip konuyu uzatabilir ve işçinin hakkını almasını da geciktirebilir.

  her ne kadar bir işyerinde performans düşüklüğü yaşayan bir işçi direkt çıkartılamıyor olsa bile bunu bir şekilde mahkemeyi uzatmak için kullanırlar. aslında işyeri performans düşüklüğü gibi bir durumda işçiye eğitim verir. performans düşüklüğü devam ediyorsa, başka departman teklif eder.. kanunen böyledir. amaç, işçiyi sonuna kadar "çalışır" kılmaktır. ama tabi bu normal uzay-zaman düzleminde.. türkiye'de değil...

  sözün özü, böyle bildiğin 10.000 euro/dolar/tl maaş alan abiler ablalar oturup, asgari ücretli personeli nasıl azatsak diye çabalayıp, hamileliği de bahane olarak kullanır. zira bu da onların "yıl sonu hedefi" dir. performansları personel maliyetlerinin düşürülmesine bağlıdır.
  ikisi de çarkın içinde işte...
  aradaki fark maaşlardaki 20 kat fark..
36 entry daha