şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • yenmesi gereken besinler ve öğün miktarları ne kadar laboratuar tahlilleri ile kişiye özel olarak belirlense de her programda sabit kalan kuralları da vardır.

  diyet 4 aşamadan oluşur:

  1- hazırlık dönemi
  bu dönem 2 gün sürer ve detoks yapılır. 4 seçenekten ikisi seçilir ve iki gün bu şekilde beslenilir. seçenekler 1,5 kg sebze veya 1 kg meyve (tüm gün bir çeşit meyve yenebilir) veya 1,5 kg haşlanmış patates veya 200 gr esmer pirinç olarak sıralanır. seçilen besin grubunun yanında en az 3 litre su içilmeli ve bitki çaylarından destek alarak bağırsak boşaltımı yapılmalıdır, bağırsak boşaltımı programın başlangıcında gereksiz açlık hissetmemek için önemlidir. iki günde de aynı besin grubunu seçmek zorunda değilsiniz. yanlış anlaşılmaması gereken nokta ilk gününüzde patates seçeneğini seçtiyseniz miktarını azaltıp birazıyla da meyve yiyemezsiniz, seçtiğiniz besin o gün aldığınız tek tip besin olmalıdır, detoksun ikinci gününde değiştirebilirsiniz.

  2- sıkı dönem
  bu dönemde yalnızca programın size verdiği besinleri hiç yağ eklemeden tüketmeniz gerekir. istenen kiloya ulaşılıncaya kadar sıkı dönem yapılmalıdır ama metabolizmanın dengeye oturması için bu süre en az 14 gün olarak belirlenmiştir. yani istenen kiloya inilse bile bu dönemi 14 gün uygulamak ileride verilen kiloları geri almamak için önemlidir. sıkı dönemde herkes için aynı olan kurallar vardır:
  - her öğün arasında 5 saat hiçbir şey yenmemelidir. sade kahve, bitki çayı ve su serbesttir.
  - 3 öğün yemek zorunludur ve akşam yemeği en geç 21:00'da bitirilmiş olmalıdır.
  - günde bir adet yeşil elma seçilen öğünün hemen sonrasında tüketilmelidir. (ara öğün olarak değil)
  - öğünlerde ağza atılan ilk lokma protein olmalıdır.
  - her öğünde tek tip protein tüketilir ve aynı gün birden fazla öğünde aynı protein tipi tüketilemez. örneğin öğle yemeğinde tavuk ızgara yiyorsanız yanında peynir yiyemezsiniz. veya akşam yemeği olarak tekrar beyaz et tüketemezsiniz.
  - şeker kesinlikle yasaktır.
  - günde mutlaka 3 litre su içilmelidir.

  14 gün sıkı dönemden sonra istenilen kiloya inilmemişse yemeklere en az 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı eklenerek programa devam edilir.

  3- rahat dönem

  hedeflenen kiloya inildikten sonra programa yeni besinler eklenir, kilo sabitleninceye kadar bu dönem uygulanır.

  4- koruma dönemi

  süresiz olarak uygulanabilecek bu dönemde sıkı dönem kuralları sabit tutularak istenilen her besin tüketilebilir ve yaşam boyu devam ettirilebilir.

  bana kalırsa bu programda önemli olan kısım verilen besinler değil yukarıda bahsettiğim kurallar ve öğün sistemidir, ama yine de bana verilen besinlerden örnek bir günlük menümü paylaşmak gerekirse:

  sabah: 190 gr yoğurt, 2 dilim çavdar ekmeği (1 dilim 25 gramdır), 1 yeşil elma
  öğle: 125 gr ızgara tavuk veya hindi, 120 gr sebze (marul, salatalık, brokoli), 1 dilim çavdar ekmeği
  akşam: 135 gr ızgara dana bonfile, 130 gram sebze (karnıbahar, ıspanak), 1 dilim çavdar ekmeği

  klasik diyetlerden çok daha fazla miktarda yenmesine rağmen kesinlikle daha hızlı ve kalıcı kilo verdiren bir programdır, tavsiye edilir.
9 entry daha