215 entry daha
 • bu işin ne olduğunu bilmeyenlere, sağlık kaygısı olanlara, daha pahalıya mı ucuza mı denk gelir diye soranlara görece yeni başlayan biri olarak tecrübelerimi aktarmak isterim.

  öncelikle e-sigara bir sigara değildir. sigarayla nikotin içermeleri dışında ortak yanı yoktur. bu yüzden bunu içenler e-sigara denmesinden hoşlanmaz, yurtdışında genellikle vaporizer(buharlaştıran?) denir . siz bunu içinize çektikten sonra çıkan şey duman değil, buhardır zira.

  vaporizerın çalışma mantığı çok basittir. likiti koyduğunuz tankın altında ateşleyicinin içinde bulunan likiti emen bir madde vardır. rebuildable'larda (ateşleyicisi manuel olarak yapılan, ileri seviye vaporizer) çok fazla buhar vermesi sebebiyle organik pamuk kullanır insanlar. organik olmasının sebebi, markette satılan normal pamukların üstüne kimyasal koruyucu madde sıkılması. pamuğun eksisi, çok tecrübeli değilsen kullanımı zordur, çok fazla dry-hit alırsın. bu yüzden giriş ve orta seviyede bir süredir silika denen madde kullanılıyor her vaporizerın içinde. bunların kullanımı çok basittir, tanka likiti doldurur ve içersin. aynı zamanda seramik kullanan bazı markalarda var ve giderek yaygınlaşıyor. evet, wick denilen likiti emen madde yani fitil böyle. bu fitilin etrafında iletken bir tel sarılıdır. bu tel bataryadan aldığı elektriği ısıya çevirir, fitilinizi ısıtır ve fitilinizdeki likitin buharlaşmasına sebep olur. bu kadar basittir çalışma mantığı.

  gelelim hafif karmaşıklaştığı yere. bu işe yeni başlayanın bunları bilmesine gerek yok, zira hazır ateşleyici alıp uğraşmayacaktır sarımla filan ama çalışma mantığını öğrenmek istediğiniz vaping tecrübesine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. fitilin etrafında sarılı olan telin kalınlığına, cinsine ve sarım sayısına bağlı olarak bu teldeki direnç kuvveti artar veya azalır. örneğin 0,2 mm telle, bir silika fitili 4-5 sarım sardığınızda 1.8 ohm'luk bir direnç yakalarsınız. direnciniz yani ohm değeriniz düştükçe, bataryanızdan gelen volt değeri sabitse tel üzerinden daha fazla akım geçer ve fitildeki likitin daha hızlı buharlaşmasına sebep olur. böylece daha kısa süre içinize çekerek aynı buharı alabilirsiniz, ama ohm değeri düştükçe buharın sıcaklığı artar. bazı insanlar biraz daha sıcak buhar severken, bazıları 2.5 ohm'luk direnç kullanarak daha zor ısınan ve daha soğuk buharı terchih eder. ateşleyicinizi vaporizerın içine koyduktan sonra, bu ohm değerinden kaç volt geçeceğini de variable voltage(ayarlanabilir voltaj) bataryalardan ayarlayabilirsiniz. giriş seviyesi cihazlar genelde sabit, çoğu zaman 3.7 voltajla gelir ve şarjı azaldıkça voltaj yavaş yavaş düşer. fakat likitin özelliğine, ohm değerine bağlı olarak voltaj'ın ayarlanması çok daha tatmin edici bi tecrübe sunar. biraz daha gelişmiş cihazlarda variable voltage'ın yanında variable wattage da vardır ki bence en iyisidir. volt'u ohm değerine göre ayarlamanız gerekirken, watt'ı voltaj ve dirençten bağımsız ayarlarsınız. atıyorum 10 watt'ta içmeyi seviyorsanız, içine istediğiniz dirençi koyun, batarya direnç değerini algılayıp ona göre voltaj verecektir. aynı voltta dirence göre içim değişirken, 10 watt'da içim değişkenlerden bağımsız her zaman aynıdır kısacası. watt'u otomatik hesaplayan bataryanız yoksa, watt= volt² / ohm denklemiyle hesaplayabilrsiniz :)

  şimdi gelelim bu likitin ve dolayısıyla buharın içinde ne var? dört ana madde vardır. aroma, nikotin, propilen glikol ve/veya vegetable gliserin. propilen glikol'den pg, vegetable gliserin'den vg diye bahsedilir. iki madde de dünyanın her yerindeki sağlık organizasyonları (who dahil) tarafından güvenli madde olarak kabul görmüştür, ki yediğiniz içtiğiniz herşeyin içinde bu iki madde vardır zaten. en önemlisi, ne pg ne vg ne de nikotin kanserojen değildir. nikotin ise, bağımlılık yapıcı özelliğinin dışında kafein'den zararlı değildir, hatta son çalışmalar beyin sağlığına olumlu etkileri olduğunu gösterir ki bazı doktorlar şizofreni hastalarına sigara içmelerini önerir. nikotin'de kafein gibi aşırı alınmadığı takdirde vücutta kayda değer bir zarar bırakmaz. ama şunu da söyliyeyim, e-sigara içmek mükemmel sağlıklı, 0 risk filan değildir. ama manuel sigaraların yanında inanılmaz sağlıklı alternatiflerdir, sigara içerken keyif aldığınız, canınızı tekrar içmek isteten şey nikotindir zira. ve siz e-sigara içerek katran, arsenik, benzen, formaldehit gibi insan vücudu için saf zehir birçok inorganik maddeyi vücudunuza almazsınız. en önemlisi de, e-sigara'da yanma tepkimesi olmadığından, karbon monoksit salınımı sıfırdır ve vücudunuza en çok zarar veren, akciğerlerinizi sikip atan şey de bu maddedir. zaten eğer sigarayı bırakabilirseniz anlarsınız, yanan birşeyi içmek gerçekten çok saçma. benim için sigarayı bırakmanın gözle gördüğüm en büyük yararları sabahları bok yemiş gibi uyanmamın bitmesi, ki o kadar uzun zamandır böyle uyanıyormuşum ki sigarayı bırakınca anladım normal olmadığını. nefesim inanılmaz açıldı, ki zaten e-sigarayı içmek devamlı derin nefes alış gerektirdiğinden, ben ve çoğu kişi de diyaframdan 'lung inhale' yaptığından dolayı e-sigaranın nefes açıcı bi etkisi de var. ağız kokusu filan kalmadı zaten. pasif içicilik riski olmadan istediğim yerde içebilmem (yasak olmasına rağmen metroda, sinemada filan da içiyorum), odamın kokmaması filan falan bisürü güzel özelliği var kısaca, başlarsan anlarsın. sigarayı bırakmak için başlayan ve sigarayı bırakma zorluğunu 100'den 10'a indirir, bırakan çok kişi de vardır ama ben ve çoğu kişi sigarayı bırakmaktan ziyade sağlıklı bi alternatif olarak bakıyo olaya. bişeyler içmeyi kökten bırakmak istiyosanız, nikotin sakızı, e-sigara filan size biyere kadar yardımcı olur, çok kararlı olmalısınız. ve büyük bi şehir efsanesini yıkmak adına, e-sigara ciğerde su toplatıyomuş abi yaa diye kulaktan dolma ve düz mantık bilgileri etrafına saçan insanlara kıçımızla gülüyoruz. yok öyle bişey. çok düz düşünüyüosunuz :)

  peki bu türkiye'de ve bazı ülkelerde neden yasak? birinci sebep gerizekalı olmamız, ama gerizekalı olmamız e-sigaranın zararlı olduğuna inanmamızdan değil, bu marketi tamamen kontrol altında tutmaya çalışmamızdan kaynaklanıyor. bir de ciddi sigara lobisi var tabi. türkiye ve yasaklayan ülkeler bunları eczane'de satın dedi, şirketler bunlar ilaç değil, eczacı ne anlasın e-sigara'dan dedi, türkiye çok vergi istedi, şirketler vermeyik dedi filan falan. yoksa dünya sağlık organizasyonunun sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiye ettiği, amerika, avrupa gibi yerlerde teşvik edilen, toplumca kabul gören bişeyi biz araştırıp zararlı bu demeyiz, devlet bünyesinde bunu diyebilecek kadar nitelikli araştırmacılarında olduğuna inanmıyorum zaten. ama devletin haklı olduğu kısımlarda var, örneğin yasaklandığında piyasada çocuk kilidi olmayan likitler vardı ki, 30 mililitrelik 12 mg nikotinli bir likiti lıkır lıkır içmek demek, ölüm tehlikesi demek. ya da likit evde çok kolay yapılabilen, ve çoğu e-sigaracının evde kendi likitini kendi hazırladığı bişey olduğundan, kendi likitini satan supplierlar üzerinde yeterli kontrol yoktu. ve çok fazla küçük, dandik firma ve kaliteli firmaların çakma ürünlerini süren aymazlar vardı. ama bunu direk yasaklamak yerine, avrupa ve amerikada'ki gibi denetimli satışa yönelmemiz gerekirdi. avrupa'da 10 milyona yakın kişi kullanıyor. amerika'da daha fazla. çinlilerin 2005'te bulduğu bu ürün şu an tam 266 farklı şirket ve 3 milyar dolar piyasa değerine sahip. ve büyüme hızı her sene üstüne koyarak artıyor. şirketler para kazandıkça, e-sigara teknolojisi de inanılmaz bi hızla gelişiyor.

  gelelim pg ve vg likitlerin farkına. vg görece daha yeni kullanılmaya başlanan bi likit türü. saf (base) pg'ler yoğunluk olarak suya yakınken, vg likitler nerdeyse bal kadar yoğundur. iki likitten hangisini içeceğiniz tercih meselesidir, ki zaten çoğu likit %50 pg %50 vg'dir ki en sorunsuz vaping tecrübesini yaşatır. pg daha az buhar verir, throat hit denilen boğaz vurumu daha çoktur, vg'ler çok duman verir, boğaz vurumu azdır. %50 %50 karıştırınca iki tarafta kötü özelliklerini göstermez, iyi özelliklerini gösterir. zaten ikisinin de yoğun olduğu likitler ya sızdırır, ya ateşleyicinizin ömürü kısaltır, ya dry-hit alırsınız.

  en önemlisi, eminönünde filan satılan, e-sigara demeye bin şahit isteyen saçma sapan dandik ürünlerden almayın, zevk mevk almazsınız, buhar çıkmaz, sorun çıkarır, likit kaçırır. kaliteli bişey içince 'vay be e-sigara buymuş' dersiniz. araştırın alın. yeni başlayanlar için kangertech markasının evod serisi en iyisidir. seti alırsın, yanına 1 paket ateşleyici ve 3 tane 30 mililetrelik likit ile 2 ayın çok rahat çıktı. kangertech evod set 32 euro, içinden 2 tane sigara, 5 tane ateşleyicive şarj aleti çıkıyor. bir kerede 1.5 ml likit doldurabiliyosun, günde iki paket sigara içen adam değilsen günde bi tankı bitirmezsin. normal sigara içiyosan 18 mg, light içiyosan 12 mg nikotinli likitlerden başlayıp yavaş yavaş düşmek tavsiye edilir. 30 ml likitler ise 5 euro'dan başlayıp 25'e kadar çıkıyor, 5'li ateşleyici ise 5 euro. yani ortalama 15 euro'dan kaliteli 3 tane 30 ml likit, evod set ve 5 eurodan ekstra 5'li ateşleyici ile 80 euro'ya yani 220 liraya 2 ayı, 2.5 ayı kurtardın. günde bi paket sigara içiyosan 2 ayda 600 tl demek. ki bundan sonra e-sigara değil sadece likit alarak masraflarını yarı yarıyaya düşüreceksin. ayda 200 tl kar edersin minimum. ki bence daha pahalı olsa içilir sağlık için. eğer sigaraya benzeyen bişey istiyosanız joyetech eroll en iyisidir ama boyutundan dolayı, diğer e-sigaralarla yarışamaz tabii ki.

  youtube'da e-sigara incelemesi yapan çok kaliteli insanlar var. bunların başında pbusardo gelir. evod incelemesine burdan bakabilirsiniz. yeni başlayanlar için videosu da var. rip trippers'da oldukça güzel incelemeler yapar. bu adamların videolarını izleyip herşeyi öğrenebilirsiniz, ayrıca hem türk hem yabancı çok kaliteli forumlar var. satın almak isterseniz türk forumlarda görürsünüz zaten nasıl alındığını. #43955199 bu entry'de de detaylıca anlatılmış. bi sonraki seviye olan rebuildable'larda ne kadar buhar çıkarılabildiğine de burdan bakabilirsiniz.

  likit tavsiyesi olarak captivape likitlerin f/p oranı çok iyidir %50 pg/%50 vg'lerdir. alien vision %100 vg'dir çok kalitelidir. halo'da pg seviyesi daha yüksektir, yine en kaliteli likit markalarındandır, belki en kalitelisidir. suicide bunny, mountain oak vapors filan hepsi kalitelidir. damak zevkinize kalmış. aklınıza gelebilecek herşeyin aroması var. virginia tütün, marlboro aroması, badem,muz,tarçın, mentol, kavun, kurabiye, pasta, anason, daha önce almadığım, bişeyle bağdaştıramadım tadlar. gerçekten herşeyin likiti var.

  sigara daha ucuz olsa, sağlık bakımından eşit olsalar ben yine e-sigarayı tercih ederim. içerken çok daha fazla zevk alıyorum, daha keyifli içiyorum. hatta öyle bi noktaya geldim ki, sigara kokusundan ve tadından tiksinir oldum. ve e-sigara teknolojisi gerçekten hızlı ilerliyor ve bu keyif giderek artıyor., 4 sene önce çok zor, zahmetli olan e-sigara alternatifi şimdi inanılmaz kolay bi işe dönüştü. atomizer, cartomizer, clearomizer, top coil, bottom coil, bottom dual coil derken şu an aspire'ın nautilus mini'de kullandığı bottom vertical coil yenilikçi tasarımı konuşuluyor. piyasa büyümeye devam ettikçe ve kangertech, joyetech, aspire gibi markalar inovasyona devam ettikçe daha da güzelleşecek ve ben sonunda e-sigara kullanıcılarının çoğunluğu oluşturacağına inanıyorum. avrupa'da nerdeyse sigara içen kadar varlar, köşe başında tekel gibi e-sigara dükkanları var. darısı bizim ülkemize.

  smoking is dead. vaping is the future. and the future is now.
3927 entry daha
hesabın var mı? giriş yap