şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
540 entry daha
 • 3 ay once b2 sınavını 85/100 ile almıs biri olarak bu dili ogrenmek isteyenlere fikirlerimi beyan edeyim.

  oncelikle konusmam henuz istedigim seviyede degil. konusurken epey zorluk yasıyorum. bunun icin yapmanız gereken tek birsey var. anadili almanca olan biri ile konusmak.

  ama diger kısımlar icin ben sunları yaptım:

  1)baslangıcta bir ay gramer kitabı ile gramer calısması
  2)ilk gunden itibaren bir word dosyası seklinde kelime listesi olusturmak. ogrendigin her kelimeyi oraya kaydetmek. (6000 kelimeyi gecti su anda 1 yılı askın surede)
  3)1. ayın sonunda kucuk videolar izlemeye baslamak. aynı zamanda cocuklar icin yazılmıs hikaye sitelerine girip hikaye okumak
  4)3-4 ay civarında stratejimin temel kısmını olusturan asamaya gectim. "amazon.de" den piyasadaki amerikan dizilerinin almanca dublajlısını aldım. aynı zamanda almanca altyazı icermesi de onem tasıyor. almanca dublaj ve almanca alt yazı opsiyonunu secerek su dizileri izledim:
  -breaking bad(4 sezon)
  -lost(1 sezon)
  -merlin(1 sezon)
  -house (2 sezon)

  bunları izlerken yer yer durdura durdura izledim. bilmedigim kelimeleri not ettim. baslangıcta kulaga sıkıcı gelebilir ama alısınca dizi izleme keyfini kacıran bir durum degil.

  sonrasında almanca alt yazı olmadan sadece almanca dublaj ile sunları izledim

  -csi (1 sezon)
  -sherlock (2 sezon)

  ve yine sonrasında youtube'dan tanesi 1 saat civarı suren 20 kadar belgesel izledim. yahoo.de ve dw.de gibi sitelerden gunluk haber okudum. google dictionary ekini indirip okurken es zamanlı olarak anlamadıgım kelimelere baktım ve not ettim. guzel gramer/cumle kalıplarını not ettim ve bu kalıpları ve kelime listemi ara ara donup tekrar ettim.

  sınava girmeden son 1 ay almanca ogretmeni ile anlastım (alman bir kadın). onunla yuzde 90 sadece gunluk hayat, siyaset, dunya iste allah ne verdiyse almanca konustuk. konusma kısmını gelistirmek icin.

  1-2 aya almanya'ya tasınıyoruz. konusma kısmının asıl gelismesinin orada olacagını dusunuyorum.

  umarım kullandıgım tekniklerden bir veya daha fazlası isinize yarar.

  hadi kolay gelsin.

  gelen mesajlar uzerine edit:

  1) gramer kitabı olarak-- collins easy learning german grammar, german grammar drills

  -- isterseniz ileri asamada kaynak kitap olarak: hammer's german grammar and usage

  2) kucuk cocuklar icin hazırlanmıs basit dilli hikaye ornekleri iceren bir ornek site:
  http://kindergeschichten.wordpress.com/…leinkinder/

  3) belgesel ornekleri: https://www.youtube.com/…rch_query=doku auf deutsch

  gelen mesajlar uzerine edit 2: almanca dublaj ve altyazı film/dizilerde bizimki gibi tam olarak eslesmez. konusurken baska bir cumle kurarlar ama alttaki altyazı farklıdır. bu durum baslarda sıkıntılı olsa da izlediginiz dizide birkac bolum sonra alısıyorsunuz. bazen dinliyor bazen alt yazıyı okuyor buluyorsunuz kendinizi.

  gelen mesajlar uzerine edit 3: etrafinizda anadili almanca olan biri yoksa dil degisim/takas siteleri faydali olabilir (http://www.conversationexchange.com/). bu sitelerin sıkıntısı ise soyle oluyor. turkce ogrenmek isteyen almanlar hevesle baslıyor ama adamların motivasyonu nisbeten daha az oldugundan (zorunlu degil ogrenmeye) bir sure sonra bırakabiliyor.
1129 entry daha