şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
603 entry daha
  • bak ben bu çocuk kadar ilgisiz bir insan görmedim, adam olmaya niyeti yok resmen. 11 yıl boyunca dursleyler ile yaşıyorsun . merdiven altında yatıyorsun, azar, aşağılama, açlık, ceza bini bin para. okula dudley'nin kıyafetleriyle gidiyorsun çuval gibi, üstüne bunu bir de filli boya ile boyayıp yolluyorlar. soytarı gibi geziyorsun kısaca. sonra bir gün bir dev gelip seni götürüyor buralardan, büyücü olduğunu öğreniyorsun. başta inanmak zor gelse de doğruluğunu kendi gözlerinle görüyorsun, taşak geçen yok seninle. adeta baştan doğuyorsun. devler, asalar, süpürgeler, cincüceler, duvarın içinden geçmeler, kitaplarda, gazetelerde resimlerin hareket etmesi vs.

    anormallik burada başlıyor işte, çocuk hiçbir şekilde bunlara ilgi göstermiyor. ilkokulda hayat bilgisi, matematik gören yeniyetme, burada iksir, tılsım, biçim değiştirme dersleri görüyor ama hala bir azim yok. kitaplarını aldım diagon yolu'ndan, gittin dursleylere. aç bir oku amk. hayatta olmasına ihtimal vermediğin yepyeni bir dünya var karşında. büyü yapıyorsun, uçup kaçıyorsun. herifte bir gram ilgi yok amk.

    koca yaz tatilinde önünde bir sürü kitap var, derse gelince snape haliyle soru soruyor. "çirişotunu pelinotuna eklersem ne olur?" cevap yok, "bezir nerede bulunur?" cevap yok, "düğünçiçeğiyle küpeküp arasındaki fark ne?" cevap yok. lan olm, birini bil bari. sonra "snape bana taktı". hocan sormayacak olmasa bile bil, fen bilgisi değil ki bunlar. orada öğreniyorsun bir daha kullanmıyorsun. iksir öyle mi? daha ilk derste biçim değiştirmeye geç kalıyor mesela, daha okulun ilk günü. kadın kedi olmuş bekliyor orada, sen de adam gibi öğrensen olacaksın ileride ama yok. sihir tarihinde uyuyor hoca hayalet, sıkıcı diye. bir hayalet nasıl sıkıcı olabilir bir kere. adamın suratına bakıp "vay amk, demek ki hayaletler varmış bu dünyada, çok garip" diye diye 1-2 yıl geçirirsin. hadi onu geçtim, koca bir büyücülük tarihi var . cincüce savaşları, karanlık sanatlar, kötü büyücüler, ayaklanmalar, vs.

    bak ron'u anlarım. zaten yıllardır büyücü aileyle yetişmiş. 5-6 tane abisi var, içinde büyümüş adam. tembel olması normal. çalışkan olmak için hiçbir motivasyonu yok ama sen niye böylesin ? bunun en doğrusu kim biliyor musunuz ? hermione'dir. inek falan diye dalga geçiyorlar da, anası babası dişçi. büyücü olmasa nolcaktı? onlar gibi milletin ağız kokusunu çekecekti. geldiği dünyanın ne kadar çılgın olduğunun farkındaydı, hiç de kaybetmedi motivasyonunu. çalıştı, çabaladı. bu kızcağız olmasa harry bir canavarın altında kalır, ölüp giderdi. bizim malın yaptığı tek iyi şey de quidditch'tir, ona da malfoy sayesinde başladı.

    böylelerini büyücü yapıyorlar işte. anası lily, babası james gibi büyücülük dünyası için önemli şahsiyetler olmasa, kesin muggle'dı bu.
1578 entry daha
hesabın var mı? giriş yap