şükela:  tümü | bugün
408 entry daha
 • asla batmayacak japon şirketi.

  bilgi içerikli entry olduğu için bundan sonrasını okumayabilirsiniz...

  masaru ibuka, ikinci dünya savaşından mağlubiyetle ayrılan, yıkılmış, dağılmış japonya imparatorluğu ordusunda görev yaban bir subaydı. savaş bittikten sonra tokyo'da radyo tamirciliği işini yapa bir dükkana sahipti. bu sıralarda akio morita kendisine katıldı ve birlikte sony'in temellerinin atıldığı öncü şirketi kurdular. bu şirket aynı zamanda japonya'da ilk japon tape cihazını yapan şirketti.

  1950'li yıllara geldiğimizde bu japon abimiz hızla gelişen teknolojiyi gözlemlemek ve kendi şirketine uyarlamak adına abd'ye seyahat eder. amerika'daki gezisi esnasında radyoların büyüklüğü gözlerine çarpar. büyüklüğün sebebi de transistördür. inceleme esnasında bunu cebe sığabilecek veya ele gelebilecek küçüklükte yapılabileceğini söylediğinde amerikalı arkadaşlar bu japon abimizle dalga geçerler... ibuka hırs ve azimle ülkesine döner.

  ordu ile ilişkisi sebebiyle devlet ile de ilişkileri var olan ibuka, araya yetkili abileri koyar. kendisinin değil, japonya'nın gururunun kurtarılması gerektiğini söyleyen devlet büyükleri ibuka'ya maddi yardım yaparlar. ibuka bu yardımı akıllıca kullanır ve düşlediği cihazı gerçekleştirir. ilerleyen dönemlerde sony çok kez devlet yardımı alır. devlet ihalelerine tek başına girer, kazanır. kazandığı parayı ar-ge'ye harcar. ar-ge'nin getirdiği ürünleri piyasaya sürer. satttığını satar, kar eder. satamadıklarından oluşan zararları da japon hükümetinin yardımları ve ihaleleri sayesinde sübvanse eder.

  sony yoğun ar-ge faaliyetleri, bu faaliyetlere bağı idari giderler ile dönemin en büyük 2 rakibinin (apple ve samsung) darbeleriyle zarar açıklamasının ardından 2011'de tarihin en büyük depremlerinden birine ve yine tarihin en büyük tsunami felaketlerinden birine kurban gitmiştir. (bkz: 11 mart 2011 japonya depremi) tedarikçileri, lojistik sistemi, personelleri ciddi zarara uğrayan sony elindeki 4k teknolojisini beklenenden önce piyasaya sunmak zorunda kalmış ve yine devlet ihalelerine göz kırpmıştır.

  kısacası sony'in batması = japonya'nın batması demektir.

  sony'siz, toyota'sız, honda'sız bir japonya düşünülemez.
336 entry daha
hesabın var mı? giriş yap