şükela:  tümü | bugün
375 entry daha
 • şahsi fikrime göre dünya üzerindeki en "en" alkollü içecek.

  bana göre ideal servis şekli sektir -hiçbir şeyle karıştırmadan ve buz atmadan içiniz.

  önerilerime gelecek olursak,

  *the glenlivet nadurra 16 yıllık: nam-ı diğer, speyside'ın gülü. bunun %48 "standard cask strength" olanı da var ama benim tavsiyem, alkol oranı üretimden üretime değişen ve küsuratıyla gayet orijinal duran, klasik 16 yıllık nadurra. ismi gaelce doğal kelimesinden gelen bu arkadaş gayet berrak bir renge sahiptir. boğazınızdan inerken bir yakar ama asla damakta acı bir tat bırakmaz. içtikçe içesi gelir insanın. bir pernod ricard üretimi olarak, hem bulunabilirlik, hem de fiyat-performans açısından caziptir. viski tüketimimin bu denli artmasından birinci derecede sorumlu olan bir tür ateş suyu.

  *yamazaki 18 yıllık: kör tadımlarda iskoç rakiplerini gömmeye başlayan japon viskilerine dair efsaneyi henüz duymadıysanız; bu fenomeni şahsen deneyimlemek için alın size bir fırsat. yamazaki, viski fanatiklerinden kitlelere yayılmaya yeni yeni başlayan japon üretimlerinin en önemlilerinden biri şüphesiz. tek noksanı, 18 yıllık sınıflamadaki çoğu rakibinden pahalı olması. bunun da bir çözümü var tabi ki. harman viski içmeyi göze alarak, nikka from the barrel'a yöneleceksiniz ve japonlardan uzak kalmayacaksınız.

  *dalmore king alexander iii: kendisi highland bölgesinden katılıyor ve yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyor. sık viski tadımı yapan insanların getirdiği eleştirilerle başlayalım öncelikle; %40 alkol yeterli ağırlığı vermiyor; o kadar karmaşık işlemden geçtikten sonra daha karakterli bir viski olması gerekirdi; ve görece pahalı. bana soracak olursanız, üzerinde çok çalışılmış bir yumuşaklığı var. hatta sanat eseri seviyesindeki bir yumuşaklık bu bahsettiğim -yağ gibi kaymak deyimi sanki bu viski için bulunmuş. viski içmek ana konu değilse, duruma daha iyi uyacak bir seçenek düşünemiyorum bu sebepten ötürü. ayrıca her içildiğinde ismi hakkındaki hikayeyi yad etme fırsatı da cabası. sonradan dalmore'un sahibi olacak clan mackenzie'ye üye birinin 1263'te iskoç kralı üçüncü alexander'ı bir geyiğin altında ezilmekten kurtarmasına dayanıyor bu viskinin ismi. tüm dalmore şişelerindeki geyik figürü de bu olaydan geliyor.

  *talisker 10 yıllık: adalar bölgesinden nadide bir seçim. öncelikle talisker alacaksanız, son dönemde çok havalı sunumlarla her yerde karşımıza çıkan yaş ibaresiz ürünlerini tercih etmemenizi tavsiye ederek başlayayım ("57 north" üretimini bir kenara ayırıyorum sadece; gerçekten iyi gidiyor). bunların içimi kötü mü? tabi ki hayır. hepsi talisker gibi prestijli bir üreticinin elinden çıkıyor sonuçta. fakat 12 yaş altı tek maltlar arasında sürekli ödüller alan, senelerdir süren üretimi ve uygun fiyatıyla gönüllere taht kurmuş bir klasik olan talisker 10 yıllık varken sıranın diğerlerine gelmemesi lazım. hatta daha ileri götüreyim, talisker 10 yıllık varken, johnnie walker black label ve chivas regal 12 yıllık gibi harman viskiler duty free'leri ve yurt sathındaki bilimum barları nasıl kontrol edebiliyor şaşıyorum. işte bunlar hep pazarlama...

  not 1: bir başka büyük viski bölgesi olan lowland'den örnek veremedim çünkü çok haşır neşir değiliz. diageo'ya ait olan glenkinchie, aralarında en çok tutulanlardan ve benim az da olsa fikir sahibi olduğum tek üretici.

  not 2: ayrıca az için lütfen. arzdan çok talep olan bir dönem yaşıyoruz ve viski kıtlığı olma ihtimali var,
  http://www.smithsonianmag.com/…re-180951390/?no-ist
417 entry daha