şükela:  tümü | bugün
154 entry daha
 • gitmek isteyenlere yardımcı olmak açısından naçizane tavsiyelerim;

  - rezervasyon yapmak imkansıza yakın, çünkü merkezi bir sistem ile biletix'ten bilet alır gibi rezervasyon yaptıramıyorsunuz. her tent aralık ocak gibi talepleri topluyor (web sitesinden form dolduruluyor), mart nisan gibi de geri dönüş yapıyor. rezervasyonu da kişi bazında değil, masa bazında, yani 10 kişilik yapabiliyorsunuz. dolayısıyla çok kalabalık değilseniz ve 10 ay önceden bununla uğraşmaya başlamazsanız, rezervasyon imkansız gibi bir şey.

  - rezervasyonsuzsunuz ve oktoberfest'e gittiniz. öncelikle, rezervasyonunuz yoksa, hafta sonu gitmek çok sıkıntılı. hafta içini tavsiye ediyorum. en büyük çelişki de şu; hafta içi saat 2'den önce giderseniz, yer bulabiliyorsunuz, ama eğlencenin aslı saat 6'dan sonra falan başlıyor. 6'dan sonra giderseniz de yer bulmak çok zor. yani erken gidince eğlence kaçıyor, geç giderseniz yer bulamıyorsunuz. içeride çok uzun süre kalmak da zor, çünkü içmeniz gerekiyor. içmeden durmaya çok izin vermiyorlar.

  - tavsiyem, saat 4 gibi gidip, bir şekilde zorlayarak yer bulmak ve çok hızlı içmeyip en azından 7'ye kadar falan içeride bulunmak. yer bulurken 10 kişiden az gördüğünüz her masaya sorun. oturan yoksa sizi kabul etmek zorundalar. kalkan insanları kollayın. rezervasyon vardır yazan masaları direkt geçin.

  - baktınız yer bulamıyorsunuz, ayakta takılalım dediniz. genelde masası olmayanlara bira vermiyorlar. o durumda çekinmeyin, bir masaya yanaşın ve rica edin. oturup bira söyleyin ve yakınlarda müsait bir yer varsa ayakta takılın. herkes sarhoş veya çakırkeyif olduğundan genelde kimse hayır demiyor. ama bunu uzun süre yapamazsınız muhtemelen. ayakta gören garsonlar müdahale edebiliyor.

  - eğer bir tent tamamen dolarsa kapıları kapatıyorlar. zorlamayın, bekleyin. veya başka tent'e yönelin. sigara içmeye de dışarı çıkmayın derim. genelde tent'lerde sigara içmek için dışarıda bölümler var. yoksa benim gibi dışarıda sigara içerken içerisi doldu diye kapılar kapandığında yarım saat beklemek zorunda kalabilirsiniz.

  - festival alanında bir emanetçi var. elinizde çanta, mont, poşet ne varsa kesinlikle buraya bırakın. bakın burası çok önemli. eğer montlarınız, çantalarınız birayla yıkanmasın diyorsanız, buraya bırakın. masalarda zaten sıkış tıkış 10 kişi oturuyor. mont çanta koyacak pek yer yok. o yüzden verin 4 euro, kurtulun onlardan. 4 euro'ya birsürü montu tek çantaya tıkıp, veya montları birbirine sarıp bırakabiliyorsunuz.

  - başınız bağlıysa ve yenge yanınızdaysa dikkatli olun. birinin gelip öpmeye, dans etmeye çalışması, kolundan çekmesi falan çok olası. dikkatli olun derken, aman kavga çıkartmayın. burada güvenlik çok aktif.

  - başınız bağlı değilse yaşadınız. ortam tam size göre:)

  - banklara çıkın, çekinmeyin. ama sakın masaya çıkmayın.

  - fondip deneyenlere özenmeyin. başaramazsanız herkes elinde ne varsa fırlatıyor, yuhalanıyorsunuz. başarırsanız da yamuluyorsunuz. %6 alkollü 1 litre birayı fondip yapınca o gün erken bitiyor haliyle.

  - eğer oktoberfest'te yer bulamadıysanız veya size aşırı kalabalık geldiyse, merkezdeki hofbrauhaus'a gidin. tam olmasa da, yarım bir oktoberfest deneyimi yaşatacaktır.

  - tentlerden bazıları:
  hofbrau: benim en sevdiğim bu oldu. bildiğim kadarıyla ayakta standda bira içilebilen bir bölümü olan tek tent bu. burada ayakta birer bira içip yer kollayabiliyorsunuz.

  augustiner: en kolay yer bulunan tent sanırım bu. ama en sakini de bu. eğlenmekten çok takılalım, ortamı görelim, birer bira içip çıkalım diyorsanız en uygunu bu olabilir.

  hacker: burası için parti tenti diyebiliriz. eğlencenin en erken başladığı yerlerden biri bu. saat 3-4 gibi bile millet banklarda kopmuş oluyor genelde. ama yer bulmak zor.

  schottenhamel: burası da en eğlenceli tentlerden biri. oktoberfest'in açılış seramonisinin yapıldığı tent de bu. ama yer bulmak bunda da zor.

  - son olarak, kesin gidin abi. herkesin görmesi gerek. hatta götü yiyen, bekarlığa veda için buraya gitsin.

  edit: evet dogru, her yer meme :)
132 entry daha

hesabın var mı? giriş yap