şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • önce iki video:

  - video 1 (pbs, 4 dakika)
  - video 2 (2011, richard dawkins, 4 dakika)

  bu videolar, ara tür konusunda sıklıkla yapılan bir hatadan dönme adına da zihin açıcı mahiyette. birinci video, richard dawkins'in 2012 yılında yayınlanan the magic of reality adlı kitabından hareketle hazırlanmış. ikinci videoda ise, richard dawkins, kitabının ilgili bölümünü bizzat özetliyor.

  dawkins'in kitabında (ve bu iki videoda) dile getirilen gerçek, ara tür konusunu anlamaya da yardımcı olabilir. zira şayet her canlı kendi yakın dedeleri ve yakın torunları ile neredeyse tamamen aynı özelliklere sahip ise, o zaman aslında ortada "ara tür" diye bir şey yok. bizler, büyük bir zincirin sadece belli halkalarını keşfedebilmiş olduğumuz için, bu halkaları birer kategori addediyoruz.

  tabii şöyle bir yaklaşım da hatalı olmaz: her canlının, (aralarında yüzbinlerce yıl bulunan) yakın ve uzak ataları var. bu yakın ve uzak atalar, birbirlerine benzeseler de, önemli farklılıklara da sahipler. hatta, aynı devirde yaşasalar, üremeleri dahi mümkün olmayabilir. dolayısıyla, farklı dönemlerde yaşayan bu ataları farklı kategorilerde değerlendirmek mümkün. ne var ki, bunu yaparken dikkatli olmak ve değişimin çok yavaş ve tedrici olduğunu akıldan çıkarmamak gerekli. zira, hiçbir homo erectus babanın bir gün bir homo sapiens çocuğu olmuş değil. bu noktada da, "ilk insan" konusuna geliyoruz:

  - soru 1: bu durumda adem hangisi?
  - cevap 1: belki içlerinden biri, belki hiçbiri.

  - soru 2: peki havva hangisi?
  - cevap 2: bkz.: cevap 1

  - soru 3: peki ya cennetten kovulup dünyaya indirilme mevzuu?
  - cevap 3: ya sembolik bir anlatı olmalı, ya da hiç yaşanmamış olmalı. (bkz: cennet /@derinsular)

  tema:
  (bkz: evrim teorisi /@derinsular)

  tekmili birden: pdf
3 entry daha