şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • bir chuck palahniuk kitabı. yazarın ikinci kitabıdır ve orijinal ismi survivordır.

  kendi tarzını diğer kitaplarında daha çok belli edecek olan palahniuk fight club sonrası yazdığı bu kitabıyla güzel bir ısınma yapmıştır bir sonrakı kitapları için.

  kitabın sayfalarının tersten okunacak halde tasarlanması en baştan ilginçlik katıyor olaya zaten.

  aynı cümlelerin tekrarlanmasından zevk ala bilenlerin, tamamen farkı konulardan profesyonelce aynı anda bahsedilmesini sevenlerin, kitabın son kısmının en başlardan belirlenerek sona doğru okunacak her sayfada nefesini tuta bilme şansı kazanmak isteyen birisinin kitabıdır gösteri peygamberi. tıp bilgisini yeniden her bölümünde sergilemeye çalışan palahniuk, üstüne mezheplerle alakalı çok ilginç bilinmeyen gerçeklerle, "nasıl asi olunur" sorularına verilecek cevaplarla, "27 yaşlı bakir bir erkeğin hayata bakışı nasıldır" ve diğer kitaplarında * da kendini belli edecek olan "lüks yaşam tarzı neleri gerektirir"lerle acılı bir yaşamı ifade eden, okunması kolay olmamakla birlikte bitirmeden de rahat uyutmayacak olan, olayları zekice inceleme, açıklama ve sorgulama yeteneği olan kahramanın götürdüğü bir senaryoyla baş başa bırakıyor bizleri.

  --- spoiler ---

  en sevilen kısmı bana göre fertility hollisin kendine aşık olunabilecek kadar çekici olamamakla birlikte uzun bir süre aklınızdan gitmeyecek kadar unutulmaz bir karakter olarak tarif edilen bir karakter olmasıdır. geleceği görebiliyor ve hayatınızı bok edebilmesine rağmen sizi mutlu edebiliyordur gwen. rezil bir işi vardır ve kitaba renk katacak olan, tender bransonun 1 santimetresini içine alarak onu mutlu edecek olan, ygddrasilin zirvesindeki kartal gibi bilge ve sevecendir.

  ve adam branson. hayallerindeki dünyayı kurmak için herşeyini ortaya koyan olan zavallı adam. iyidir adam. kötüdür adam. zavallıdır adam. artık ölü biridir adam kitabı bitirdiyseniz. ama ölü olmasın istemediğiniz biridir adam. trevor hollisi de, bütün biddyleri de bütün creedishleri de sikeyim, kurduğunuz düzeni sikeyim, hayallerinizi sikeyim diye küfür etdirecek olan karakterdir adam son anında. kardeşi için adam gibi adamdır adam. tender bransona nefret edebilme ihtimalinizdir adam.

  tender branson - pislik götelek gavatın tekidir. insanlarla oynamayı seven, ev işlerine dair her boku bilen lanet bir peygamberdir. o gerçek bir katildir ve bunun farkında değildir, garfieldden bir farkı olmayan bir malvodur. siktir git tender, o şeyi yaptın ya hamsunun otobiyografisindeki o boklu heriften hiç bir farkın yok artık benim için, hakkında daha fazla bahsetmek hiç hoş olmuyor yemin ederim. ajandana baksan sonsuza kadar iyi olurdu..
  --- spoiler ---

  altda yazdığım gibi bikaç bilmeniz gereken şeyleri bilmeden okumayın bence kararlıysanız okumaya.

  (bkz: uçan hollandalı)
  (bkz: sodom)
  (bkz: eriha)
  (bkz: sodom ve gomore)
  (bkz: viktorya devri)
  (bkz: amish)
  (bkz: mormon)
  (bkz: mennocular)
  (bkz: hussit)
  (bkz: dhat sendromu)
  (bkz: koro sendromu)
  (bkz: creedish)
  (bkz: klostrofobi)
  (bkz: frankeştayn)
  (bkz: sirius)
  (bkz: teleprompter)
  (bkz: vietnam savaşı)
  (bkz: kara kutu)
  (bkz: abd haritası)

  ve bu senaryoya daha bunun gibi boktan film yapmadıkları için bütün yönetmenlere teşekkür ederim.
59 entry daha