şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
 • ölü için gergin geçer.

  kalbi duran bir ölünün yaklaşık 5 dakikada tüm beyin hücreleri ölür. ilk 2-3 saat içerisinde livor mortis ortaya çıkar, cesetin pozisyonuna göre aşağıya bakan tarafları morarır, üst taraflar ise beyazlaşır(6-12 saat civarı en belirgin olduğu zamanlar). 7-8 saat içerisinde tache noir* görülür, gözün açık kalan kısımları siyahlaşmaya başlar. 6-12 saatin ardından oksijeni tükenen vücutta rigor mortis gerçekleşir(çeneden başlar), ceset kaskatı olmaya başlar. 12 saatin ardından soğur(her saat yaklaşık 1 derece düşer), 24 saat içerisinde ise algor mortis biter ve vücut içısısını tamamen kaybeder. 36 saat sonra rigor mortis gerilemeye başlar, 72 saat içinde ise kaslar kendine gelmiş olur. 36 saatin ardından vücudun bazı yerleri(kafa/karın/boyun gibi) yeşilleşmeye başlar. öldükten sonra oksijensiz kalan hücreler ve dokular kendi enzimleri tarafından sindirilir(otoliz). sonra bakteriler tarafından bir takım gazlar(hidrojen sülfür, metan vs) vücutta birikmeye başlar ve vücut şişer. biriken gazlar gözleri ve dili biraz dışarı iter. zamanla saçlar dökülür, deride sular toplanmaya başlar, ceset simsiyah olur, bir bakmışsın iskelete dönmüş. çürüme olaylarına ve adli entomoloji'ye giresim yok hiç, kuduk reyiz zaman içerisinde kaybolmasaydı okurduk ordan da işte, yazar uçunca entryler de uçmasa keşke..

  sperm konusunda da bir gereksiz bilgi eklemek istiyorum, ölülerden sperm alıp milleti hamile bıraktıklarını biliyor muydunuz?* hehe..

  boşalma konusu için: (bkz: post mortal ejaculation)
  ereksiyon konusu için: (bkz: angel lust)

  bizzat bilgi vermemi istiyorsanız: ereksiyon, belirli kasların serbest kalmasıyla oluşur. ölünce, kaslar serbest kalır. kas serbest kalınca, kan gider. ceset yüz üstüyse, yukarıda livor mortis'te de anlattığım gibi kan aşağıya gider, ve penis bayrak direği haline gelir. asılan insanlardaki ereksiyonun mantığı da bu, aşağı gidiyor kan. bir de şu var, kendini asanların boynu kırılmıyor, daha çok boğuluyorlar. bu boğulma sırasında sinir sistemindeki kasılmalar sonucu ereksiyon hatta boşalma yaşanabiliyor. bu asılmalarda beyinciğe de baskı oluyor, bu baskı sonucunda da ereksiyon gerçekleşebilir. kasların serbest kalmasıyla işeme gibi aktiviteler de gerçekleşebilir, hayal gücünüze kalmış artık. rigor mortis aşamasında da tam tersi, kaslar kasıldığı için, ve vücuttan gazlar da çıkabildiği için ölü kardeşimizin gırtlaktan konuştuğunu da duyabilirsiniz.

  öyle yani, eksiğim kusurum var mı bilmiyorum, baştan okuyamıyorum şimdi uzun yazmışım.. yakşamlar..
3 entry daha