şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
7131 entry daha
 • tarihte o kadar çok ilginç detay var ki, çoğu senaristin aklına bile gelmez.

  (bkz: coğrafi keşifler)

  coğrafi keşiflerin en önemli sebeplerinden biri rahip johannes. kendisi rahip değil; batılı devletlerin doğuda bir yerlerde çok büyük bir imparatorluğu olan zengin ve kutsal bir kişilik olduğunu düşündüğü bir şahıs. düşüncenin kaynağı ise; doğuda bir yerlerde de hıristiyan kavimlerin olduğu, hatta cennetin sınırlarının bugünkü hindistan'dan itibaren başladığı fikri.

  işte bu rahip johannes hıristiyan avrupa ile cennetin sınırları olan hindistan'ın arasındaki müslüman coğrafyayı ortadan kaldırıp, doğunun zenginliklerini avrupa ile paylaşmak için gereken anahtardı. bu nedenle ün ve altın için gönüllü olan denizciler kralların yardımlarını alabildiler. tabii başlarda malum efsaneler yüzünden kaptan ve mürettebat bulmak pek kolay olmadı. portekiz adına yola çıkan vasco de gama aslında çok tartışmalı bir isimdi ama dediğim gibi çok fazla seçim şansı olmayan kral gerekli imkanları kendisine sundu.

  de gama'nın notlarında afrika ile ilgili olarak o zamana göre pek çok ilginç detay var. ama kendileri açısından en gurur kırıcısı doğuya gidildikçe hıristiyan bir toplum görmek yerine giderek artan bir müslüman coğrafyasıydı. ümit burnunu geçtikten sonra afrikalı müslümanlar, doğudaki denizlerde ticaret yapan araplar de gama'nın inançlarını bir hayli zorladı. yine de iyi bir asker olan de gama yolundan vazgeçmediği için hindistan'a ayak basabildi.

  gelelim rahip johannes'e. kendisinin etiyopya kralı olduğunun anlaşılması batının kutsal savaşında yalnız olduğunu görmesini sağladı. ama johannes'i ararken zenginliğin kaynağına ulaşan batı yine de kara geçmiş oldu bu şekilde.

  yani dini efsaneler boş çıkmasına rağmen, denizcilere ve portekiz kralına verdiği ilham sayesinde yine de dünyanın gidişatını değiştirdi.

  başlarda büyük devletlerin pek ilgisini çekmeyen keşifler, portekiz ilerleme kaydettikçe dikkat çekmeye başladı.

  portekiz yaptığı seferler için papa'dan onay alıp bunun kutsal bir vazifesi olduğunu da belgeletti ve yeni keşfedilen bütün dünyanın portekiz'in toprağı ve malı olduğunu ilan etti. hem karlı yolculuklar hem de portekiz'in bunu papa'dan onaylatıp kendi üstüne alması ispanya krallığını harekete geçirdi ve şimdiye kadar gördüğüm en psikopat anlaşmayı imzaladılar.

  sanırım anlaşma tarihi itibariyle keşfedilmemiş topraklardan kanarya adaları'na kadar olan kısım ispanya'nın, batıya doğru giden tüm dünya da portekiz'e ait olarak kabul edildi anlaşmaya göre. resmen kendileri çalıp oynamış yani. tabii daha sonra ingiltere ve fransa "yav hee hee" diyerek olaya müdahil olunca bu anlaşma hiç bir zaman gerçekten yürürlüğe girmedi.

  bu anlaşmayla ilgili daha net bilgiyi bulunca burayı editlerim.

  kaynak; son haçlılar, nigel cliff.
29367 entry daha

hesabın var mı? giriş yap