şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1344 entry daha
 • -------------spoiler------------
  -------------spoiler------------
  -------------spoiler------------

  - çok yavaş giderken yada dururken sürekli kornaya basarsanız birileri "your car is a shit" diyor. korna çalmaya devam edersiniz mutlaka birileri rahatsız olup sizi arabadan indirip dövmeye başlıyor.
  - lüks ve güzel pimp edilmiş arabalar kullandığınızda bazı npc ler "i like your car" diyip fotoğrafınızı çekiyor, ama duruyor olmanız lazım.
  - arabalarda tam gaz gider iseniz şanzıman sport mode'a geçip devir saati maximum devire kadar çıkıyor ve devir kesiciye girerek vites değiştiriyor ama hafif gazlı gider iseniz şanzıman eco mode'a geçip devir saati kırmızı bölgeye gelmeden hemen önce vites değiştiriyor.(yanlız bu durum gerçek hayatta sadece modern otomatik şanzımanlı arabalarda olan bir feature iken oyunda maşallah 1945 model chevrolet in bile şanzımanı akıllı* şanzıman)
  - otomobillerin ve motorsikletlerin motor sesleri inanılmaz oranda gerçekçi yapılmış. gaza basma oranına, rampa vs. gibi durumlara hatta yaptığınız modifyeye(spor egsoz, turbo vs.) birebir uyumlu harika sesler çıkarıyorlar.
  - aynı şekilde ucuz otomobillerin kapıları çat çut veya tangır tungur sesiyle kapanırken. pahalı ve lüks arabaların kapıları lak diye son derece tok bir sesle kapanıyor.
  - bir süre yüksek hızda kullanılan bir arabadan indikten sonra arabanın yanında beklerseniz çıt çıt çıt şeklinde motor veya radyatör soğuma sesini duyabilirsiniz. hatta bazı arabalar hararet yapıp fan açıyor ve özellikle kapalı otoparklarda aracın yanında beklerseniz bu fan sesini ve çıt şeklinde fanın kapanma sesini bile duyabilirsiniz.
  - araçların kapıları açıldığında iç aydınlatmaları yanmaya başlıyor. kapıyı kapatınca az bir gecikmeyle sönüyör. eğer bir kazada kapılardan biri kopup giderse aydınlatma hep açık kalıyor.
  - kısa farlarda ve uzun farlarda gösterge tablosunda gerçek arabalardaki gibi ayrı ayrı ışıklar yanıyor.
  - el freni ikaz lambası da gösterge panelinde mevcut.
  - arabaların uzun far ve kısa var hüzmeleri çok iyi ayarlanmış aynı gerçek gibi. xenon far taktığınız arabaların farlarıda daha uzak mesafeleri daha parlak bir şekilde aydınlatıyor.
  - gece farlarınızı kapatırsanız diğer sürücüler selektör yaparak sizi uyarıyor.
  - gene arabalarda ve hatta motorsikletlerde benzin göstergesi var ama çok uzun süreli kullanımlarda bile düşmüyorlar ve oyunda benzin bitmesi/benzin alma gibi bir durum mevcut değil. bence ileriki dönemlerde güncelleme ile gelebilecek/gelmesi gereken bir özellik çünkü 2011 yılında oynadığımız mafia ii de bu özellik var.
  - ancak benzin konusunda daha enteresan bir olan mevzu var. eğer herhangi bir taşıtın benzin deposuna ateş eder de depodaki benzinin yere akmasını sağlarsanız(yanlız depo delindikten sonra ateş etmeyi bırakın zira dökülen benzin kolayca tutuşup az bir zaman sonrada araç patlayabiliyor) yaklaşık 5 dakikalık bir sürüşten sonra benzin göstergesi en dibe düşüyor, sonra benzin lambası turuncu bir şekilde yanmaya başlıyor en sonunda da araç durup stop ediyor. ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın o aracı tekrar çalıştıramıyorsunuz. hatta direksiyondaki karakter de "fucking no fuel" falan diye sövüp sayıyor bu esnada.
  - dashboard kamerasından araç kullanırken yağmur ve kar gibi hava şartlarında ön camda su birikmesi olmuyor ve silecekleri aktif etme gibi bir olayınız da yok. bu da gene 2011 yılında oynadığımız gran turismo 5 de mevcut olan bir özellik ve ileride eklenebilir belki.
  - çalıntı arabalarda inip bindikten sonra direk gazlayıp gidemiyorsunuz düz kontak süresi gibi bir süre oluyor,kimi zaman çok kısa olurken kimi zaman polisten kaçacağınız zaman sinir bozucu olabiliyor. her çalıntı arabada olmuyor bu olay sadece park etmiş içinde kimse olmayan düz kontak olarak çalıştırdıklarınızda oluyor.
  - fren ve patinajlarda arabanın lastik izleri asfalta çıkıyor. hatta kuru asfalt zeminde çok sert frenlerde abs devreye girip asfaltta kesik kesik fren izi çıktığını görebilirsiniz.
  - arabayla yağmurda gezerken veya ıslak bir yerden geçerken, ön ve arka tekerlerin geriye doğru su attığını göreceksiniz. çok gerçekçi olmuş.
  - gene yağmur yağarken yerler son derece kaygan oluyor. arabalar daha çok drift yapıyor ve fren mesafeleri hissedilir şekilde uzuyor.
  - plaja ve kara her türlü tekerlek ve ayak izi çıkıyor.
  - arabalar çok az bir noktaya kadar suyun(göl, deniz, vs.) içinde gidebiliyor ondan sonra motora su alıp duruyor, bozuluyor. yanlız bir kaç 4x4 için los santos customs da şnorkel tipi air intake satılıyor. onu alırsanız suda gitme kabiliyeti artıyor.
  - 4x4 araçların navigasyonu hız lastiği takarsanız sadece asfalt yollardan, suv lastiği takarsanız toprak yollarda dahil, offroad lastiği takarsanız offroad yolları da dahil ederek yol çizimi yapıyor.(oha)
  -tünellerde navigasyon bağlantısı kaybolup telefonlar da çekmiyor. çok yüksek dağlarda ise radyonun çekiminde gidip gelmeler olabiliyor.
  - arabaları köşelerinden çok sert vurursanız, vurduğunuz köşedeki lastik kaportanın arasına sıkışıp kilitlenebiliyor ve arabanın gidişini olumsuz etkiliyor. bu şekilde sürmeye devam ettiğinizde ise lastikler sürtmeden dolayı patlıyorlar. bu jiplerde ve büyük araçlarda pek olmuyor. küçük ve dandik arabalarda çok oluyor.
  - gene arabayla çok çok sert bir kaza yaptığınızda bazen araçların tekerlekleri kopabiliyor/çıkabiliyor.
  - hemen hemen bütün arabaların lastikleri, ateş edince patlıyor. sniper ile trafikte seyreden arabaların lastiklerinden vurduğunuzda çok güzel sahneler oluşuyor. kimisi inip lastiğini değiştiriyor, kimisi kaçıyor, kimisi kaza yapıyor, kimisi patlak lastikle gitmeye çalışıyor, vs..
  - aynı şekilde, sniperla hareket halinde ki arabaların şöförünü vurunca da çok güzel sahneler ortaya çıkıyor.
  - önden hasarlı arabalarda kaput hemen uçmasa da yolda seyrederken zamanla uçabiliyor ve arkadan gelene çarpabiliyor.
  - benzinliklerin içine de bodoslama dalmayın, dikkatli olun, benzin pompalarına hızlı çarpınca patlıyorlar ve arabanızda patlıyor ölüyorsunuz.
  - sireni olan her türlü araç, l3'e basıp çekme ve l3'e basılı tutma kombinasyonu ile farklı siren sesleri çıkarır.
  - sireni olan araçlarla trafikte seyir ederken sirene asılın, önünüzde ki araçlar sağa sola kaçıp size yol veriyor. kimsi abartıp panikle sağa çekip duruyor. özellikle vip team 'in zırhlı minibüsünde sirene asılmak çok zevkli oluyor.
  - yapay zeka oldukça gelişmiş ve otobanda oldukça hızlı araba kullanan npc'ler var. yavaş giderseniz selektör yapıp, sizi solluyorlar. hatta makas atarak giden kendi arasında yarış yapan npc ler var.
  - oyunda öyle ince ayarlanmış detaylar var ki kırmızı ışıkta bekleyen bir npc'nin altında spor veya modfiye edilmiş bir araba varsa yanında durup patinaj çekmeye başlarsanız gaza gelip sonraki trafik lambasına kadar sizinle yarışabiliyor. eğer altındaki araba eski bir sedan veya vagon tipi araba ise ne yaparsanız yapın gaza getiremiyorsunuz. yapay zeka bile haddini biliyor oyunda.
  - aynı mevzuda sizin altınızda boktan bir araba varsa gene siklemiyorlar sizi.
  - kırmızı ışıklarda en öndeki arabanın arkasında duruyorsanız kornaya her basmanızda öndeki şöför arabasını hafif hafif öne salacak, tıpkı gerçek hayattaki gibi.
  - kırmızı ışıklarda eğer ikinci üçüncü sıradaki arabaların arkasında iseniz ve kornaya ısrarla basmaya devam ederseniz öndeki arabanın içinde ki şoför sinirlenerek kolunu camdan çıkarıp fuck you veya fuck diyor, size el hareketi yapıyor ve küfür ediyor.
  - trafik lambası olmayan bir kavşakta önünüzdeki araba durursa, kornaya asılın, hemen ilerlemeye başlıyor.
  - bazen bir arabaya binmek için içinde ki şöförü dışarı attığınız da, içeriden biri sizi geri dışarı atıyor, arabada ikinci bir kişi veya daha fazla kişi olabiliyor ve size pata küte dalıyorlar. resmen kavga çıkıyor, ortalığı kan gölüne çevirmek sizin elinizde yada ne halleri varsa görsünler deyip oradan uzaklaşabilirsiniz.
  - arabaların dışından, yumrukla camlarını kırabilir, tekmeyle kaportasını yamultabilirsiniz, bazen şöför ve arkadaşı inip size küfür ediyor ve kavga çıkartıyor. gerisi size kalmış.
  - eğer bir trafik kazasında bir npc araç altında kalmışsa ve ölmemişse altından sürünerek çıkabiliyor.
  - camı veya üzeri açık arabalardan şoförler bazen çöp atabiliyorlar.
  - franklin motor sürerken l1'e basarsanız el hareketi yapıyor çevresindekilere.
  - bisiklet kullanırken x tuşu pedal, r1 zıplama, l2 ön fren, r2 arka fren, biraz antreman yaptıktan sonra hoplama, zıplama, ön tekeri kaldırma, arka tekeri kaldırma, göt attırma gibi çeşitli atraksiyonları yapması acaip zevkli bir mevzu.
  - story modunda şehirde kedi, köpek ne ararsan var. kedi görmedim ama köpekler kaldırımlara kaka yapabiliyor.
  - kuzeydeki çiftliklerde inek, dana, domuz ve koyunlar var. at görmedim ama hiç.
  - dağlarda ve ormanlarda tavşan, tilki, geyik, domuz, dağ aslanı, kartal, ve hatta yeşil başlı gövel ördek(bunu espiri olarak yazmadım gerçekten var) vs. ne ararsan var. sonuç olarak dağda gezerken dikkatli olun dağ aslanı saldırıp öldürebilir.
  - dağ içindeki geçitlerden/tünellerden geçerken gps yolu kaybedip çıkınca geri buluyor.
  - şehir dışındaki dağlarda, bayır tepe dolanan dağcılar, bisikletçiler ve tepelerde manzara fotoğrafı çeken turistler var.
  - dağlık alanda tecavüz olayları da var. iki barzo kadını yatırmış yere. gittim pompalıyla deştim adamları, sonrada benzin döküp yaktım. pişman değilim. karıyıda evine bıraktım. üç beş gün sonra bi baktım babası 100.000$ göndertmiş bankadan. teşekkür hesabı.
  - gene dağ yollarında geceleri gezen motorsikletli çeteler var. bunlara da dikkat edin. sizi öldürüp paranıza varsa arabanıza, motorunuza vs. çöküyorlar.
  - chop'un sadece baseball topunu değil el bombasını da size getirmeye kalktığını acı bir şekilde öğrendim.
  - yine chopla oyun oyun oynarken sakın topu evin yanındaki yola atmayın!!! araba çarpabilir.
  - parmak arası terliklerle yürüyüp koşarken şap-şop sesler geliyor.
  - karakterlerimiz koşunca vücutları ve elbiseleri terden ıslanıyor. bir süre durunca da yavaşça kuruyorlar.
  - bir karakterle suya girerseniz elbiselerinizin sadece suya girdiğiniz kadar kısmı ıslanıp kalan kısımları kuru kalıyor. sudan çıktıktan sonra ise yavaşça kuruyorlar.
  - michael ile üstü başı sırılsıklam ıslanmış bir şekilde eve girerseniz. amanda söylenip atarlanıyor.
  - michaelın evinde viski, franklinin evinde şampanya, trevorın evinde bira içebilirsiniz. ancak bu içki içme işini abartırsanız bir anda gözünüzü hastanede açabiliyorsunuz.
  - karakterlerimizi berbere götürüp traş ettirdikten sonra, zamanla saçlarının ve sakallarının uzadığını da farkedebilirsiniz. tabiki bu uzama çok yavaş bir şekilde gerçekleşiyor.
  - karakterlerimiz için bir sürü dövme ve güneş gözlüğü seçeneği var. ama platin, pırlanta, aqumarine vs. gibi zenci küpeleri sadece franklin için var.
  - michael'ın telefonu ios, frankin'in telefonu android, trevor'ın telefonu windows işletim sistemli. markalarıda farklı michael'ınki ifruit marka ama diğerlerini bilmiyorum şu anda.
  - michael, franklin veya trevor ile beraber iken telefonu çıkarıp yanınızdaki karakteri aradığınızda telefonu çalan karakter önce şaşırıp sonrasında kızarak sövüp saymaya başlıyor. "are u sirius" :)
  - kıyafetlerde lüks(ponsonboys) ve ucuz(suburban)(binco)(checkout!) mağazalar arasında satılan ürünlerde çok ciddi fiyat ve ürün farkı var. ponsonboys'da bir chino pantolona 4.000$ fiyat yazmışlar çok benzeri binco'da 100$ aq.
  - üç karakter içinde amnu shoplardan 5 çeşit kurşun geçirmez yelek satın alabilirsiniz. bunların fiyatı arttıkça geçirmezlikleride artıyor ancak doğal olarak ağır oluyorlar ve karakterlerin koşma hızını yavaşlatıyorlar.
  - trevor'ın sol omzunda "r.i.p. michael 1965-2004" dövmesi var.
  - benzinliklerde benzin bidonları mevcut. yere , arabaya vs. döküp ateşleyebilirsiniz.
  - franklin ile michaelın veya trevor ile franklinin arabasını çalarsanız arabasını çaldığımız karakter telefonla arayıp ana avrat düz gittikten sonra derhal arabamı geri getir diyor.
  - gene bir karakterimizle başka bir karakterimizin evine ateş edip bomba veya rpg atarsak o karkater telefon açıp "get the fuck off, leave my house" tarzı sövüp sayıyor.
  - eğer fuckbuddylerinizle veya hayat kadınları ile düzenli seks yapmaz iseniz. oyun sonundaki psikolog raporunda ılık belirtileri var diye yazıyor.
  - bazı hayat kadınları gerçekten çok güzeller. insan gerçekten etkileniyor.
  - oyundaki en güzel kadın karakter franklin ile film stüdyosundan klasik aston martin çaldığımız görevde arabanın içinde oturan aktris hatun. onuda franklin arabanın tavanından arkaya fırlatıyor zaten.
  - telefonla fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz bir sürü filtre ve çerçeve seçeneği var.
  - franklinin teyzesi ile yaşadığı mahallenin etraflarında herbirinin kendi bölgesi olan 3 ayrı çete var. bu çetelerden ballas çetesi mor, families çetesi yeşil, vagos çetesi sarı renkli ve modifiyeli arabalar kullanıp, gene çetelerinin renklerinde kıyafetler giyip bandana falan takıyorlar.
  - bunların yanına gidip bekleyince önce get off/fuck off saydırıyorlar beklemeye devam ederseniz önce dövüp sonra ateş ediyorlar.
  - aynı olay trevorın çöldeki evi ve çevresi için de geçerli ancak michaelın böyle bir durumu yok.
  - franklinin teyzesinin evinin etrafında geceleri devasa spotları ile devriye atan polis helikopterleri oluyor. hatta birkaç kere polisin helikopter ile suçlu kovaladığını gördüm.
  - trevor ile yoldaki kadınlara laf attığımızda yürüyüşlerini hızlandırıyorlar, ikinci bir lafta ise koşarak kaçıyorlar. franklin ise kadınların dilinden anlıyor ve kadınlar olumlu karşılıyor.
  - polis değil ama trevorun kasabasında bayan sherif officer gördüm birkaç kez.
  - trevor ile dağdan alıp evine bıraktığımız sayko bir otostopçu kız telefon numarasını bırakıyor. daha sonra bu kızı ararsanız trevorın fuckbuddysi oluyor. kız arada göt meme selfiesi falan gönderiyor.
  - trevorla araç sürerken radyoyu açarsanız trevor bazen açtığınız müziği beğenmiyor ve küfür ederek, rock müzik çalan bir radyoya geçiş yapıyor. bunu iki kere yaşadım, ben hip-hop müzik çalan radyo açtım, trevor bana sövüp rock müzik açtı. peki senin dediğin olsun dedim.
  - gene trevorla toyota prius veya tesla model s tarzı elektrikli arabaya binerseniz. trevor arabaya sövüp saymaya başlıyor. bu ne biçim araba gitmiyor falan diyor.
  - trevorla avlanmaya çıkıp clethusdan vurduğunuz her domuz için 100$, geyik için 200$, aslan için 300$ alabilirsiniz.
  - dağda bir yerlerde altruist cult donsuzlar tarikatının çiftliği var. trevorla otostopçuları bunlara götürüp 1.000$ 'a satabilirsiniz.
  - trevor'un uçak hangarını(toprak pistli olan) satın almayı unutmayın, verdiğiniz parayı silah nakliyatı yaparak misliyle tamamlarsınız. buggy ile karadan her nakliyatta 5.000$ uçak ile havadan her nakliyatta 7.000$ kazanıyorsunuz.
  - oyunun başlarında beş parasız gezmek çok sıkıntılı, parasız bir hiçsiniz, şehrin tadını çıkaramıyorsunuz.
  - oyunun ilk başlarındaki karakterlerin çulsuz olduğu zamanlarda franklin veya michael ile taxi çalıp taksi görevi yaparsanız oyunun başı için iyi para kazanıyorsunuz. sakin ve arabayı çarpmadan kullanıp pop müzik falan da açarsanız müşteriler mesafe ücretinin yanında 50$-250$ arası tip bırakıyorlar. taksiyi hızlı ve çarparak kullanırsanız. korkup taksiden inerek koşarak kaçıyorlar. para falan yalan oluyor tabi.
  - gene oyunun ilk başlarında otoyol kenarlarında yada benzincilerde bulunan marketler soygun için kolay lokmadır, 300-400$ civarı kasalarından para çıkıyor, içeri girin ve silah doğrultun, satıcı kasayı hemen boşaltacaktır. ancak bazı satıcılar kasadan paraları vermek yerine kısa bir süre hareketsiz kalıp bir anda silah çıkarabiliyor veya vermiyorum deyip hareket çekebiliyor. böyle bir durumda satıcıyı vurursanız öldürdükten sonra kasayı kendiniz boşaltabiliyorsunuz. ileriki zengin zamanlarınızda buna gerek kalmıyor zaten hem 300$ için uğraşmaya değmiyor hemde yaralanırsanız hastane faturaları 10-15.000$ oluyor çok gereksiz.
  - ayrıca atm lere pusu kurun,para çeken bir sivili bekleyin ve parasını çekince öldürün. çektiği para ne kadarsa artık sizindir. bunlardan adam başı 200 ila 1.000 dolar arası para geliyor.
  - zırhlı banka araçlarını soymak için bodoslama gitmeyin evvela araca pusu düzenleyin, içindekileri öldürün, sonra aracın arkasını patlatın. bunlardan da araç başına 4.000-9.000$ arası para çıkıyor ancak toplam 10-15 tane oluyor bunlardan ondan sonra bir daha karşılaşmıyorsunuz.
  - sevgilinizle arabada giderken, arabayı agresif sürer, adam falan ezerseniz kız "jesus ! help!" diye bağırıyo, arabayı durdurduğunuz ilk anda arabadan inip. koşarak kaçıyor.
  - oyunda karakterlerimizle satın alabileceğimiz 14 ayrı işyeri(taksi işletmesi, modifye shop, sinema, bar, golf club vs.) var. bunların bazıları siz çalışmasanız dahi düzenli para getirir iken. bazılarında ise para kazanmak için it gibi çalışmanız gerekiyor.
  - gene bu işyerlerine saldırı vs. olabiliyor ve bunlarla da tek tek ilgilenmeniz gerekiyor. ilgilenmez iseniz gelir kaybediyorsunuz.
  - michael ve franklin için 4 arabalık garaj, havaalanında hangar, helikopter pisti ve yat limanı satın almanız gerekiyor. internetten satın aldığınız araba, helikopter, uçak ve yatlar buralara geliyor. garajınız dolu ise internetten araba alamıyorsunuz mesela.
  - bu yerlere illa araba/uçak/helikopter almanıza da gerek yok. çaldığınız arabaları/uçakları/helikopterleri de koyabilirsiniz ancak orada kalmaları için oyunu kaydetmeniz lazım.
  - trevor için ise kuzeyde iki adet uçak pisti satın alabilirsiniz. yanlız toprak olanı işyeri olduğundan hangarı sürekli dolu, asfalt olana ise uçak helikopter koyabilirsiniz.
  - kim olursa olsun bir kadına vurunca çevredeki bir çok kişi size cephe alıyor saldırmaya geçiyor,kimisi silahla ateş açıyor kimi yumruk yumruğa kavga ediyor.
  - sahilde, parklarda vs. yanında köpeği olan insanlara sataşıranız köpeği gelip size saldırıyor. hatta bazen ölüyorsunuz bile bu durumlarda.
  - aynı şekilde araba çalınca, yayaya çarpınca, silah ateşleyince, hayvanları öldürünce vs. gibi suç teşkil eden unsurlarda da polisi arıyorlar hemen tek yıldızlı aranma seviyesi oluyor.
  - bazen polisler sizi kovalarken diğer araçlar polislere yardım edebiliyor.
  - polisten kaçarken eskisi gibi mesafe olarak uzaklaşmak yerine kapalı alanlara, boş fabrikalara, tünellere girebilirsiniz. yani gerçek insan gözüyle görülmeyeceğiniz yerlere girerseniz, araç, araçsız fark etmiyor, polisler bulamıyor.
  - polisten arabayla kaçarken, polise kaza yaptırıp yoldan çıkartmak da çok eğlenceli oluyor. polisten arabayla hızlı bir şekilde kaçıyordum, köprünün üstünde yol ikiye ayrılıyordu ve bir anda sağ yola kırdım, hemen kıçımda ki polis o ani manevrayı yapamadı ve refüje çarptı, ardında köprüden aşağı uçup takla atmaya başladı, takla halinde 3-4 arabanın üstüne çıktı ve trafiği alt üst etti, orada kazan yapan arabalarda da korna sesleri takılı kaldı ve ortam tam bir cehennem alanına döndü. filmleri aratmayacak bir sahneydi. kendi rezilliğimi ağzım açık izledim.
  - 3 yıldız ve üzeri aranmalarda kaçarken tepenizde 5-6 tane polis helikopteri varsa arabayı doğruca rüzgar santrallerinin altına sürün ondan sonra seyreyleyin gümbürtüyü.
  - polislerden illa araçlarla kaçmak zorunda değilsiniz, freestyle koşu yaparak da kaçabilirsiniz. hani şu filmlerde çatılardan atlayan new york 'a özgü bir spor var ya, işte onlar gibi boyunuzun yettiği çatılardan, duvarlardan, tellerden, vs. atlayarak polisi atlatabilirsiniz. bir ve iki yıldız aranmada çok işe yarıyor. bir anda aramadan düşebiliyorsunuz. bence araçla kaçmaktan daha zevkli.
  - 3 yıldız ve üzeri aranmalarda yaya olarak kaçıyorsanız ve klasik polisler değilde özel tim etrafınızı sararsa kendi aralarında işaret yoluyla taktik veriyorlar.
  - random mission larda bazen yardımcı olduğunuz kişileri soygunlarda yardımcı olarak alabiliyorsunuz.
  - oyundaki büyük soygun görevlerinden bir tanesi efsanevi "heat" filminin büyük soygun sahnesiyle neredeyse birebir aynı şekilde gerçekleşiyor. soygun sırasında yaya olmamıza rağmen filmin orjinal theme müziğide duyuluyor.
  - oyundaki en büyük soygun görevi olan bankadan külçeler halinde 4 ton altın çaldığımız görev the italian job filminin meşhur soygun sahnesiyle neredeyse birebir aynı şekilde gerçekleşiyor. filmde 4 ton altını çalmak için 4 adet mini cooper s soyguna uygun şekilde modifiye edilip metro tünelleri ve meşhur los angeles river kullanılarak polisler atlatılır iken. oyunda 4 adet dodge challenger srt hellcat soyguna uygun şekilde modifiye edilip metro tünelleri ve meşhur los angeles river kullanılarak polisler atlatılıyor.
  - gone in 60 seconds filminin birçok meşhur sahnesi de oyun içerisinde devin wetson için yaptığımız görevlerde birebir mevcut.
  - "no country for old men" filmini biliyorsanız trevor'ın avcılık yapabildiği yerin oralarda sizi bir sürpriz bekliyor ve bu oyunda beni en çok şoke eden olaydı. bu sırada gene yaya olmamıza rağmen filmin orjinal theme müziğinin duyulmasıda cabası. filmi bilmeyenler için klasik bir yan görev.
  - yine "thelma & louise" filminin meşhur final sahnesi de oyun içerisinde birebir mevcut. yalnız bu sahnenin herhangi bir görevle alakası yok. ancak doğru zamanda doğru lokasyonda olursanız rastlayabileceğiniz bir mevzu. bu sırada yaya bile olsanız gene aynı filmin meşhur theme müziği duyuluyor.
  - rastgele görevlerden birinde bir kadının çalınan pembe renkli klasik convertible aracını kurtarıp kadına geri veriyoruz. bu görevde gene clint eastwood'un 1989 yapımı "pink cadillac" filmine referanslar içeriyor.
  - epsilon tarikatına katılıp verdikleri görevleri yapmak inanılmaz derecede eziyetli ancak bir o kadar da zevkli. hele de en son görevin sonunda bagajında 4 milyon dolar olan audi a6 yı kaçırıp paraları iç etmek paha biçilemez. "kifflom!".
  - trevorla yaptığımız yan görevlerden bir tanesi olan "redneck rampage" görevi. hem isim olarak hem de görev içeriği olarak 1994 yapımı kült bir pc oyunu olan "redneck rampage" isimli oyunun neredeyse aynısı olacak şekilde kurgulanmış.
  - franklinin modifiye dükkanın biraz güneyinde kıvrılarak dağa çıkan toprak yolda(2. offroad yarışının da yapıldığı yol) girişi yoldan gözükmeyen ve tahtalarla kapatılmış eski bir maden ocağı var. girişi patlatıp içeri girer ve madenin içine ilerlerseniz içerde 1920 lerden kalma takım elbiseli ve fötr şapkalı bir adam cesedi görecekseniz. bu amca rockstar ın başka bir oyunundaki meşhur bir karakter ama adını hatırlayamadım şimdi.
  - o'neil biraderleri helikopterden gece görüşlü sniperla keklik gibi avlama bölümünde dikkatli bakarsanız ortamda bir adet de koca ayak dolandığını fark edebilirsiniz.
  - kasabadaki banka soyma görevine giderken minibüsün içindeki heist elemanlarından birisi liberty city de çok büyük bir banka soygununa katıldığını ve nico bellic in gördüğü en korkusuz ve manyak banka soyguncularından birisi olduğunu anlatıyor.
  - ingilizcesi fena olmayanlar için büyük soygunlardan sonra radyoda işlediğiniz suçlarla ilgili haberleri ve bu soygunların borsaya etkisi hakkında yorumları dinleyebilirsiniz.
  - gene bazı radyo spikerlerinin aksanları acaip enteresan ve bu radyolarda çok komik ve keyifli muhabbetler dinleyip yarılabilirsiniz.
  - radyoların birinde çöpçüler kralı filminin de soundtracki olan özdemir erdoğan'ın meşhur gurbet şarkısını duyarsanız şaşırmayın(bkz: nissim).
  - evinizdeki televizyonu açar izlerseniz. gerçekten güzel programlar ve çizgi filmler olduğunu görebilirsiniz. amerikan halkı ve medyası ile fena t...k geçmişler bunlarda.
  - gene bir ara sinemaya uğrayın mutlaka çok güzel ve komik filmler oynuyor buralarda.
  - havadaki bir yolcu uçağının üstüne helikopterle inerek uçağı kaçırma şansınız var. gerçekten yapması çok zor ama başarması da çok zevkli bir mevzu.
  - oyunda bir taksi çağırıp ulaşılması imkansıza yakın yerlere waypoint atıp taksiciden sizi o waypointe götürmesini isterseniz. taksi şöförünün akıl almaz manevralar ile sizi o adrese götürmeye çalışmasını izleyebilir gülmekten yerlere yatabilirsiniz.
  - yine bir gün evden bi çıktım sağanak yağmur var ama deli yağıyor. dedim arayım da bir taksi çağırıyım, neyse çıkardım telefonu aradım taxi cab co. 'yu eleman demesinmi "sorry i cant send any cab at this time its about weather"(oha detaya gel).
  - oyunun detay seviyesi hakkında en güzel örneklerden bir tanesi de güneşli havalarda beachlerin neredeyse aşırı kalabalık ve cıvıl olmasına ragmen kapalı havalarda tek tük insan olması ayrıca yağmurlu havalarda ise birkaç melankolik haricinde neredeyse ıssız olması.
  - bir keresinde grotti marka 500k dolarlık arabaya full modifiye çaktım şehir içinde telefonla fotoğrafını çekecem diye salak salak açı/odak falan ayarlamaya uğraşıyorum piçin biri bindiği gibi uçtu gitti benim arabayla. arkasından salak salak bakakaldım. sonradan car impoundda da çıkmadı araba. bildiğin göz göre göre çaldırdık canım arabayı.
  - franklin yeni evine ilk taşıdığında evin içinde ve garajda bir sürü boş eşya kolisi oluyor. zaman geçtikçe bu koliler azalıp en son hiç kalmıyor.
  - hayat kadınları fakir mahallelerde bildiğin çirkin ve paçoz iken, zengin mahallelerde manken kadar güzel ve son derece şık giyimliler. ama bunların arasında hiçbir fiyat farkı olmaması saçma olmuş tabi.
  - bu hayat kadınlarını d-pad'in sağ tuşuna basarak veya korna çalarak arabaya atıp, tenha bi yere çekerek 50 dolar karşılığında blowjob yaptırabilir veya 100 dolar karşılığında cowgirl pozisyonunda becerebiliyorsunuz.
  - ayrıca strip clubda gözcü görmeden hatunları elleyebiliyoruz, eğer gözcü bizi 3 kere yakalarsa yaka paça clubdan atıyor.
  - strip clubda like meter'ı fullediğimizde nikki, sapphire ve juliet'i kendi evlerinde becerebiliyoruz, telefona kaydedip sabah aradığımızda buluşup kendi evine götürebiliyoruz.
  - bu hatunlarla buluştuğunuzda üzerinizdeki kıyafetlere, arabanızın kalitesine ve durumuna dikkat edip hakkında yorum yapıyorlar.
  - hızlı giderken bir arabaya çarptım, karşı arabanın şoförü direksiyona kafasını çarptı ve kafası direksiyonda, kornaya basılı şekilde, bilinci kapalı kaldı. zincirleme büyük kazalarda kornaların basılı kalması çok gerçekci ve dramatik bir kaza alanı oluşturuyor. ortalık tam bir cehenneme dönüyor.
  - ırmak veya göl kenarında adam öldürürseniz ve yerdeyken biraz tekmelerseniz, kanı suya karışıyor. özellikle dere kenarında, kanın dereye karışıp yayıla yayıla akması çok gerçekçi olmuş.
  - elektrik tellerine dikkat ederseniz rüzgarda sallandıklarını görebilirsiniz.
  - california'da ata sporu/gelenek gibi bir şey olan elektrik tellerinden aşşağı sallanan spor ayakkabılarda oyunda mevcut(bkz: shoe tossing).
  - geceler ilerledikçe ayın durumu yavaş yavaş, hilal-yarımay-dolunay şeklinde ilerliyor. özellikle şehir dışında dolunay olan gecelerde etraf daha aydınlık, diğer gecelerde daha karanlık oluyor.
  - yükseklerde uçan yolcu ve jet uçakları gerçekte olduğu gibi arkalrında ip şeklinde beyaz iz bırakıyorlar.
  - uçak sürerken alçaktan uçarsanız kuşlara çarpabilirsiniz.
  - golf sahasının içindeki göllerin dibine dalış yaparsanız bir dünya golf topu görebilirsiniz.
  - sadece haritada simgeyle gözüken yerlere değil, harita da hiç gözükmeyen bir çok dükkanın, mekanın, vs. içine girebiliyorsunuz. yani bazı girilebilir yerler harita da hiç gözükmeyebiliyor. yanından geçerken tespit edip girmeniz lazım.
  - michael'ın strength'i başlangıçta çok zayıf oluyor, tenis oynayarak hızlıca geliştirebilirsiniz.
  - michael her hayat kadını ile yattığında stamina'sı çok az yükseliyor.
  - michael her yoga yaptığında özel yeteneği çok az yükseliyor.
  - michael ile düzenli bir şekilde dr. isiah friedlander ın muayenehanesinde psikiyatri terapisine gidebilirsiniz. ancak her terapi 1.000$.
  - dart oynamayı ben beceremedim sanırım ve hiç keyif almadım, ancak tenis ve golf oynamak acayip zevkli, hele tenis oynarken amanda ve michael'ın oyunun gidişatına göre birbirlerine attıkları laflar gülmekten yerlere yatırıyor.
  - karekterlerimizin evlerinde bong şişeleri mevcut. michael ve trevor ile bunları kullandığınızda kısa süreli kafalari iyi oluyor. franklin ise neredeyse hiç etkilenmiyor ve boktan mal diye yorum yapıyor.
  - arabanızı terk edip uzaklaşırsanız, belli bir süre sonra polis merkezine çekiliyor ve oradan para karşılığı çıkartabiliyorsunuz.
  - sizin olan bir arabayı patlatırsanız, arabanız bir daha garajınızdan spawn olmuyor, ya tekrar satın alacaksınız ya tekrar çalacaksınız ve garajınıza sokup oyunu safehouse dan kaydedeceksiniz.
  - hemen ön yargılı davranıp da araçların yol karakteristiği kötü falan demeyin, gereken yerlerine gereken modifiyeyi yapın ve karakterlerinizin sürüş yeteneğini (driving) geliştirin, birde ondan sonra görün. arabaları, jipleri, vs. modifiye yaptığınızda çok iyi sürüş dinamiklerine kavuşuyorlar, modifiyesiz araçların drift yeteneği, yol tutuşu, vites geçiş, freni pek iyi değil. zaten dört dörtlük olsalar modifiyeye ne gerek vardı değil mi? bir arabaya modifiye yaptıkça inanılmaz keyifli sürüş yeteneğine kavuşuyor. birde karakterlerinizin sürüş yeteneğini (driving) geliştirin, buda arabaların gidişini önemli derecede etkiliyor(ancak şunu da belirtmeden geçmeyeyim ne yaparsanız yapın oyunda araç dinamikleri gta iv'ün yanına yaklaşamıyor. o oyunun çok üstün bir sürüş dinamiği vardı).
  - modifiye dükkanında hız lastiği, suv lastiği, offroad lastiği gibi seçenekler de var. bunlardan porsche cayenne, bentley bentayga gibi tatlı su suv 'lerine değil de jeep wrangler, toyota hilux, ve mercedes g serisi gibi gerçek arazi araçlarına offroad lastiği taktığınız zaman muazzam birer arazi canavarı oluyorlar. ancak offroad lastiği asfalt zeminde gidişi ve yol tutuşu da olmsuz etkiliyor.
  - aynı şekilde nişan alma kontrollerine de hemen kötü demeyin. karakterlerinizin atıcılık (shooting) özelliğini geliştirdiğiniz de nişan almak nasılda kolay oluyor ve attığınızı vuruyorsunuz. bunları, "targetting mode: free aim" de oynayan birisi olarak söylüyorum. diğer modlarda atıcılığınızı geliştirmenize bile gerek yok, attığınızı vuruyorsunuz. tabi ona oynamak denirse.
  - hava alanı, askeri bölge gibi yerlerde kaçmak çok zor polisten. zaten girince direkt 3 yıldız alırsınız. hızlıca gidip kanalizasyon girişleri gibi yerlere saklanmak lazım en iyisi, geceyse ışıkları ve radyoyu tamamen kapatmak çok işe yarıyor, dibinizden görmeyip geçebiliyorlar. burada herhalde stealthin yüksek olması lazım, franklin'i ile farkediyorlar böyle ama micheal ile hep saklanabildim.
  - her türlü aracı kullanırken kaput kamerasına (iç kameraya) alıp r3 e basılı tutarsanız, karakterlenizin arabanın içindeki tiplerini ve konuşmalarını görebilirsiniz. çok komik oluyorlar, hepsi ayrı bir artist hepsi ayrı bir şekil, hele ani fren yapınca kafaları öne doğru geliyor, baya güzel olmuş, aynaya bakışları da çok güzel. arabalar da dikiz aynasına bakarken, tırlarda falan yan aynaya bakıyorlar. uçak ve helikopter de manzaraya bakıyorlar. araba sürerken telefonla görüşmeleri de çok şekil.
  - yapışkan bombayı yola koyup, arabalar geçerken patlatmak çok zevkli oluyor. özellikle dorseli tırlarda ve petrol taşıyan tırlarda mükemmel efektler oluyor. arabayla giderken camdan kolumu çıkarıp attğımda oluyor. tam yanımdan geçerken atıyorum ve r3 ile arkama bakarken patlatıyorum. filmleri aratmayacak sahneler oluyor.
  - gene yapışkan bombayı teleferiklerin üst bağlantı noktalarına denk getirip patlatabilirseniz bağlantıdan kopup gümbür aşağı düşebiliyorlar. bunuda izlemesi oldukça zevkli.
  - son olarak başlıkta birkaç arkadaş da bahsetmiş ama oyunu %100 bitirmeye kasmıyorsanız kesinlikle 3. triatlonu oynamayın. gerçek hayatta 36 saat süren(oynaması tam 36 dakika sürüyor) triatlonmu olur amını yediklerim(bak yazarken bile baş parmağım kasıldı).

  --------------spoiler------------
  --------------spoiler------------
  --------------spoiler------------

  son olarak(bkz: grand theft auto v/@calvin klein).

  online olarak bir kere bile oynamadığım oyunun story modu için bir yıl sonra editi: oyun ilk çıktığı aylarda ps3 de iki defa, nextgene çıktığı aylarda ps4 de iki defa daha bitirdim. gelmiş geçmiş en iyi oyun diyemiyorum ama en iyi 10 tanesinden biridir sanırım. maksimum keyfi almak isteyenlere tavsiyem auto savei mutlaka kapatın. mutlaka free aim oynayın. navigasyona abanmak yerine yolları kendiniz bulmaya çalışın hatta mümkünse hiç navigasyon kullanmayın. son olarak her 3 karakterle bir kere bile ölmeden bitirmeye çalışın. ben son iki defasında hiç ölmeden %100 bitirmeyi başardım çooook zor oluyor ama keyif ve heyecanda bir o kadar katlanıyor. en son olarak offroad lastikli ve tam modlu bir karin rebel(1987 model toyota hilux) candır canandır.

  |._||_q
2485 entry daha
hesabın var mı? giriş yap