şükela:  tümü | bugün
2007 entry daha
 • türkiye'de her alanda geçerli olan bir durum var. misal siz üniversiteden mezun oldunuz, çoğu esnaf kafalı şirket sizi "tecrübesiz" diye işe almaz. lisede matematik sınavında doğru cevabı bulduysanız, "hocanın gösterdiği yöntem" uygulanmadıysa çabanız bir şey ifade etmez.

  türkiye'de genç, tecrübesiz demek konvansiyonelin dışına çıkan demektir. tecrübesizlerden de, kasmakalıpları kıranlardan da hoşlanmazlar.

  mesela semih kaya. bu adama ilk kez ihtiyaç duyulduğunda bir şampiyonlar ligi maçıydı, kendisi gibi bir ilki, ilk teknik direktörlük tecrübesini yaşayan bülent korkmaz, kendisini oynatmak yerine harry kewell'ı stoper oynatmıştı.

  mesela diyelim ki kalecisiniz, kalede çalım atıyorsunuz, bunda da oldukça başarılısınız. şu ana kadar hiç top kaybı yapmadığınız gibi bunun oyuna katkısı oluyor. ancak, bu konvansiyonelin dışındaki hareket türk futbolunda idama götürür. bunu yapan kişi, daha altyapıda iken cezalandırılır, oynatılmaz, kalıba sokulduktan sonra türk futboluna armağan edilir. türk futbolundan çıkan adamların neredeyse aynı kalıptan çıkmış olmasının sebebi de budur.

  şimdi konunun prandelli'yle ilgisine de geleyim; bu takımın mesela bir tugay kerimoğlu'na emanet edilmeyişinin temelinde de bu vardır. türk futbolunca tugay'ın "tecrübe edinmesi" ve "kalıba girmesi" gereklidir. mevzubahis yabancı bir teknik direktör olursa bu daha kolaydır, ama mesela başarılı olsa da bir türk teknik direktörün alışılmadık bir formasyonla oynaması daha çok tepki çeker.

  misal haftalardır kabızlık çeken burak yılmaz yerine altyapıdan, a2 takımdan "bir kişi" bulup 10 dakika dahi oynatamıyorsak sebebi budur. türk futbolunda öyle hiç forma giymemiş oyuncuyu koyayım da 10 dakika oynasın diyemezsiniz. mesela sinan bolat'ı transfer eder, değil bir maç 10 dakika oynatamazsınız. elin takımında u16-u17, bizde ise u18 takım olmasının sebebi de bu tecrübesizciliktir.

  hatta ve hatta bunu eleştirirseniz de gerçek futbolun, futbol oyunlarına benzememesiyle eleştirilirsiniz. burada dayanak noktası, futbol oyunlarında bu kalıpların olmaması, özgür olarak karar vermenizdir.

  prandelli de, işte bu kalıbın teknik direktörüdür. yenik durumdayken cassio lincoln'ü çıkarıp yerine mülayim erdem'i sokan zihniyet sadece şekil değiştirir, bu kez wesley sneijder'i kulübeye oturtur.
353 entry daha