şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • dozu yetişkin insanlara göre ayarlandığı için çocuklara çok daha fazla zarar veren maddeler. en çok kullanılan katkı maddeleri ise :

  * aspartam : şeker yerine tatlandırıcı olarak pek çok yiyecek ve içecekte bulunan bir maddedir. kaşıntı, döküntü, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, uyuşukluk, kas spazmları, yorgunluk, depresyon, solunum güçlüğü, çarpıntı ve çeşitli allerjik reaksiyonlara yol açabilir. özellikle diet kola içenlerin bu maddeyi çok daha fazla aldığı hatırlatılması gerekir.

  * benzoik asit : özellikle işlenmiş yiyeceklerde bulunan bir katkı maddesidir. çikolata, çeşitli meyve suları, şekerlemeler, dondurma, kremalar ve ciklette bulunur. benzoik asit, astım, deri döküntülerigibi çeşitli allerjik raksiyonlara neden olur. aspirin allerjisi olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekir.

  * bha ve bht : sıvı ve katı yağların ve içinde yağ bulunan yiyeceklerin kokuşmalarını önlemek için kullanılan antioksidan maddeler. bu maddelerin, karaciğer büyümesi, deri döküntüleri yapabildikleri gibi kanser riskini artırabilecekleri de ileri sürülüyor.

  * karmen kırmızısı : bir çok yiyecek, içecek, ilaç ve kozmetiğe pembe, kırmızı, mor renk vermek için yüzlerce yıldan beri kullanılır. karmen kırmızısı, sentetik bir boya olmayıp bir böcekten elde edildiği için doğal bir katkı maddesi olarak kabul edilir. derideki basit döküntü ve kaşıntılardan, ölüme kadar gidebilen anaflaktik şoka neden olabilir.

  * glutamat : uzakdoğu mutfağında çok kullanılan, bir çeşit baharattır. glutamat, doğal olarak az miktarda et, balık, domates ve bazı sebzelerde bulunabilir. aç karnına çok miktarda ya da sıvı şeklinde alındığında baş ağrısı, boynun arka tarafında, önkolda ve göğüste yanma hissi, kol ve bacaklarda, yüzde veya başta sızlama ve karıncalanma, göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlere neden olabilir. allerjik reaksiyonlar görülebilir ve hatta alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

  * nitrat ve nitritler nitrat ve nitritler, botulizmi önledikleri gibi, kırmızı et, kümes hayvanları, balık eti ile sosis, salam, pastırma gibi işlenmiş etlerin renk ve tadını artırıcı özellikleri de vardır. bunlar, baş ağrısı ve deri döküntülerine yol açarlar.

  * parabenler : küflenmeyi önlemek için kullanılır. mayonez, salça, ketçap, salata sosları, hardal, jöle, reçel, alkolsüz içecekler, şekerlemeler başlıca kullanıldıkları yiyeceklerdir. parabenler, deride kızarma, kaşıntı şişme gibi reaksiyonlara ve duyarlı kişilerde anaflaktik şoka neden olabilirler.

  * sülfitler : besinlerin bozulmasını önlemek ve daha uzun süre taze kalmalarını sağlamak için kullanılan koruyucu katkı maddeleridir. toplumun yüzde 1'inde sülfit allerjisi vardır. astım krizleri, kusma, ishal, karın ağrıları gibi allerjik reaksiyonalara neden olurlar. şarap içilmesine bağlı baş ağrılarının nedeni de sülfitlerdir.

  * tartrazin : yiyecek ve içeceklere sarı renk vermek için yararlanılan bir katkı maddesidir. alkolsüz içecekler, dondurma, şekerlemeler, pudding, spagetti başlıca bulunduğu besinlerdir. deri döküntüleri ve astım krizlerine yol açarlar.
20 entry daha