şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suriye baas'ının temel dayanaklarından hava istihbaratı'ndan bir albay... suriye savaşında, suriye ordusunun sahip olduğu en iyi iki komutandan biri. diğeri için (bkz: issam zahrettin)

  robert fisk 'hayatımda gördüğüm en ürkütücü kişi' dediği süheyl hassan, esad'ın hemşerisidir. (bkz: lazkiye)(bkz: kırdaha) en önemli başarısı, halep'teki mevcut kuşatmadır. bunun öncesinde süheyl hasan adeta joker komutan gibi, nerede ordu gerilerse oraya gönderilmiş ve gider gitmez durumu tersine çevirmeyi başarmıştır. misal
  (bkz: 4 ağustos 2013 lazkiye'de alevi katliamı)'nda cihatçı katillerin durdurulması ve humus şaer'de ışid'in kovulması bizzat onun başarısıdır. süheyl ayrıca, halep'i şam'a bağlayan stratejik m5 karayolunun cihatçı gruplardan arındırılması görevini üstlenmiştir.

  son hama morek çatışmalarında, rakibi bizzat nusra emiri muhammed el-culani olmuş ancak süheyl hassan, nusra'ya ağır kayıplar verdirerek stratejik kenti ele geçirmiştir. şimdilerde humus şaer, halep handarat ve idlib han şeyhun çatışmalarında ön saflarda sıklıkla görülüyor.

  ayrıca, operasyon yapmadan önce düşmanlarına tanklara bağlattığı hoparlörlerle yazdığı şiirleri okuduğu gibi bir söylenti var. değişik bir adam...

  edit: (bkz: 22 aralık 2016 halep'in tamamen kurtarılması) onun eseridir. ortadoğu halkları, siyasal islamın hezimete uğratılmasındaki rolünü unutmayacak.
28 entry daha