şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • öncelikle oyun sandbox space opera tarzında. belli bir harita yok. siz seyahat ettikçe, işlemci tarafından oyun haritası ve görselleri yaratılıyor. tamamıyla algoritmalara dayalı bir oyun. örnek vermek gerekirse, bulunduğunuz gezegen, kendi yıldızına ne kadar uzaklıktaysa, çevre ona göre şekilleniyor. fazla uzaktaysa gezegen donmuş buz dünyasına dönüşürken, çok yakınsa çöl olabiliyor. ortamala bir uzaklıktaysa, belki okyanuslar kıtalar vs. oluşabiliyor.

    gezegenlerin %10'unda hayat var. tahmini olarak %%5'i medeniyet barındırırken, diğer %5 ekosistem üzerine dayalı hayvanlardan oluşuyor. oyunda tabi ki doğal bir döngüde mevcut. mesela evrende bir canlı türü keşfederken, diğer başka canlı türünü yok edebilme imkanına sahipsiniz. gezegenlerin üzerine medeniyetler, koloniler kurabilirsiniz. gezegenlerde kazı çalışmaları yaparak, çıkardığınız petrol vs. kaynaklar ile kendinize gemiler inşa edebilir, geminizin yakıt ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. yıldızlar ve galaksiler arası kısa yoldan seyahat edebilmek için ışınlanma özelliğinden faydalanabilirsiniz. bunun dışında, kara deliklere girerek, başka galaksilere geçebilir ve ışık hızında seyahat edebilirsiniz.

    oyun her ne kadar online, multiplayer tarzda olsa bile, haritanın olmamasından yani koskocaman bir evrene ev sahipliği yapmasından ötürü, başka bir insana, canlıya rastlamanız çok küçük ihtimalde olacaktır. gerçek uzay ile örneklemek gerekirse, siz star wars vari geminize atlayıp, samanyolu galaksisinin sirius civarlarında takılırken, diğer başka bir arkadaşınız andromeda galaksisi derinliklerinde geziyor olabilir. bu durumda ortak nokta arasanız bile, birbirinizi bulmanız saatlerinizi alacaktır.

    kısacası bu muazzam oyunumuz, 64 bit üzerine dayalı, net olarak, 18,446,744,073,709,551,616 gezegene ev sahipliği yapan devasa bir evrenden oluşuyor. oyundaki her gezegende 1 saniye bulunsanız, tüm gezegenleri dolaşmanız, 5 trilyon yılınızı alıyor. neredeyse sonsuz sayıda, canlıyı, okyanusu, gezegeni, güneşi, yıldızı, galaksiyi, bünyesinde barındıran mükemmel bir oyun bizleri bekliyor. 2015'i iple çekiyoruz. umarım hak ettiği ilgiyi ve değeri görür de bir underrated durumu olmaz.
375 entry daha
hesabın var mı? giriş yap