şükela:  tümü | bugün
55 entry daha
 • öncelikle burada olduğunuza göre, çare arıyorsunuz demektir. kendisi nüksetme oranı fazla olan bir hastalık olur bildiğiniz gibi. ben de belki size yardımcı olur diye tecrübe ettiğim bazı şeyleri paylaşacağım, ancak öncelikli tavsiyem kesinlikle bir doktora görünülmesi tabi ki. çünkü herkesin hastalığının durumu farklı, iyileşme metodu farklı. en kısa sürede doktora görünmek çok ama çok önemli.

  yaklaşık iki yıl önce bir kabızlık ve ıkınma durumundan sonra başlamıştı bende bu rahatsızlık. doktora gitmiştim. doktor, bana bu başlıkta da çokça adı geçen içerisinde nitrogliserin bulunan bir ilaç yazmıştı, eczacıların elle hazırladığı bir ilaç. oturma banyosu tavsiye etti, bir de anestol pomad önerdi. 2 hafta gibi bir sürede rahatsızlığım geçmişti. daha sonra bir yıl kadar hiç bir sıkıntı çekmedim.

  ancak yaklaşık 8 ay kadar önce, aptallığıma doymayayım, sen çektiklerini unut, kabızlık sırasında ıkın da ıkın. tekrar başladı hastalık. ilk başta doktora gitmedim aptal gibi, oturma banyosu yaparak, bepanthenle yumuşatarak geçmesini bekledim, ama bir türlü başaramadım tabi ki. kantaron yağı kullandım, iyi geldi ancak tam geçecek gibi olduğu sırada tekrardan kabız oldum. yani 5 ay kadar ha geçti ha geçecek durumu yaşadım. kanama, acı, düzelir gibi olma, tekrar başlama.

  nihayet doktora gittim. doktor muayene etti. bana procto glyvenol fitil ve procto glyvenol kremi beraber verdi. sabah ve akşam önce kremi sürmemi, sürdükten sonra ise fitili uygulamamı söyledi. bir de kaşıntı, acı gibi durumlar için anestol pomad önerdi. bunun yanında sabahları kalktığımda iki bardak sıcak su içip biraz evin içinde gezinmemi ve tuvalette oturup beklememi, ama kesinlikle ıkınmamamı önerdi. bir de oturma banyosu verdi tabiki. on gün kadar dediklerini uyguladım. bir kere krem ve fitil tuvalete çıkma durumunu felaket rahatlattı. on gün sonra kontrole gittiğimde yırtık %80 oranında iyileşmişti. bana sadece kreme devam etmemi tembihleyip beni gönderdi. o günden sonra ben gayet rahat bir ay geçirdim, ama maalesef tekrar bir kabızlık durumu yaşadım ve ıkınmamama rağmen, dışkının sertliğinden dolayı bir kanama oldu, ama acı hissetmedim. tabi psikoloji fena. o sırada da annem televizyonda ibrahim saraçoğlu nu izliyormuş. beni aradı ibrahim saraçoğlu fissur ve fistül'den bahsediyor diye. ben programı izleyemedim ama, akşam eve geldiğimde google'dan programın bu bölümünü buldum. linkini paylaşıyorum;

  http://www.youtube.com/watch?v=cr0gsqnfu1s

  hocanın dediklerini aynen uyguladım, bunun yanında eve kuru kayısı* depoladım kabızlık için. günde 7-8 tane yiyorum. hatta son 2 tanesini gece yatmadan 15-20 dakika önce yiyorum. kabız yapacak yiyeceklerden ve burger king, mcdonalds gibi fast food'lardan uzak duruyorum. yaklaşık bir buçuk ay oldu. bugün doktor kontrolüne gittim bana yırtığın iyileşmiş olduğunu söyledi. umarım tekrar nüksetmez.

  siz siz olun sakın kabız olmayın, kesinlikle ama kesinlikle ıkınmayın. merak etmeyin içeride kalmıyor o, öyle ya da böyle çıkıyor. bir de tekrar tekrar belirteyim; en kısa sürede bir doktora görünün. ne kadar ertelerseniz o kadar kötü.

  edit: linkteki video silinmiş sanırım. yenisi;
  https://www.youtube.com/watch?v=4htvhmlenee
174 entry daha