şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • türk patent enstitüsü (tpe) nezdinde işlem yapma yetkisini haiz kimselere verilen unvan. marka vekili olmak için hukuk mezunu olmak yeterli olmadığı gibi gerekli de değildir. 4 senelik herhangi fakülteden mezun olmak ve her sene gazi üniversitesi hocalarının düzenlediği sınavı geçmek suretiyle marka / patent vekili sıfatı edinilebilmektedir. bizzat marka / patent vekilliği hizmetleri vermeye başlamak için ise tpe'de sicile kaydolmak gerekmektedir.

  sınav iki senede bir yapılıyor. en son 2013 kasımda yapıldığına göre bir sonraki sınav 2015 kasım ayında gerçekleşecek. sınavın ne zaman yapılacağı neredeyse sınavdan önceki ekim ayına kadar belli olmuyor. o yüzden kaçırdım mı endişesine kapılmayın.

  marka ve patent vekilliği olmak üzere iki ayrı sınav aynı gün arka arkaya ankara'da yapılıyor. sınavlar kolay diyebilirim. pem yayınlarının kitaplarındaki slaytlara göz gezdiren her hukukçunun geçebileceği bir sınavdır. hukukçu olmayanlar için zor olabilir. hukukçular genelde marka vekilliği sınavını geçip patent vekilliği sınavından kalıyorlar. bunun nedeni sınavda mühendislik soruları olması.

  her iki sınavı da son derece yüksek bir not ile geçmiş bir insan olarak marka vekillerinin kesinlikle ve kesinlikle hukukçu olması gerektiğini, bunun için de sınava girmek gibi bir zorunluluklarının olmaması gerektiğini düşünüyorum.

  patent vekilliği için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. patent vekilliği daha teknik bir iş. örneğin elektronik bir cihazın ya da bir ilacın patenti söz konusu olduğunda tarifnameyi anlayabilmek için hukuk mezunu olmak yetmez. kimya bilmek, mekanik bilmek gerekir. hukuk mezunu adam bunları anlamaz. bunu da özellikle belirtmek istiyorum.

  marka vekilliğine dönecek olursak, avukatlar vekillik büroları ile çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. çünkü vekillerin dosya takip kültürü yok. bu kültür korkarım avukatlar dışında kimsede yok. bu durum uygulamada çok ciddi sıkıntılar yaratıyor.

  örnekler sunayım:

  1- marka vekilleri tebliğ mazbatalarını saklamıyor, kaybediyor. bunu defalarca yaşadım. tpe kararlarına karşı dava açma süresi tebliğden itibaren 2 ay. marka vekilleri tebliğ tarihini kaybettikleri ya da müşterilerine haber vermek için geç kaldıklarından dolayı dava açma süresini kısaltarak söylüyorlar. oysa ki tebliğ tarihini tpe'yi telefonla arayarak öğrenmek mümkün. öyle olunca da avukatlar her seferinde boşu boşuna stres yaşamak zorunda kalıyorlar. vekiller ise yüzsüz bir şekilde "müşterilerinin hak kaybına uğramaması için" süreyi daha kısa söylediklerini ifade ediyorlar.

  2- tebliğ tarihlerini yanlış yazıyorlar. tpe'nin karar tarihinden eski tarihli olarak kaşe basan bir vekillik şirketi ile karşılaştım. türkiye'nin en büyük marka / patent vekilliği şirketlerinden biriydi. hesap sorduğumda tpe'nin kararları ileri tarihli olarak yazdığını söylediler. başka bir deyişle, kendilerini kurtarmak için tpe'yi resmi belgede sahtecilik yapmakla itham ettiler. dolayısıyla müşterilerinin hak kaybına uğraması pahasına, kendilerini kurtarmak için yalan söylediler. böyle bir sorumsuzluğu bir avukat yapmaz. her şeyden öte avukat pazarlamacı kafasında değildir, salt "kar elde etme amacı" gütmez. müvekkilinin derdini satın aldığını ve çözmek zorunda olduğunu bilir, toplum ona böyle bir vicdan ve sorumluluk yüklemiştir.
9 entry daha