şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • abi anlamıyorum. adamlar %52 türk malı var içinde diyor.

  neyin %52'si. telefonun %100'ünden kasıt nedir?
  her parçayı mı bir mi sayıyorlar? mesela 100 parça var. vida, metal hepsini 1 saydık. 52 parça mı türkiye'de üretilmiş diyorlar...
  ya da telefon toplam 100 gram, 52 gramı mı türk malı?
  yazılım %100'ün neresinde?

  para olarak bakalım, 1 parça ya da 10 gram saydığın işlemci senin en pahalı elemanlarından biri. ram, işlemci, ekran, pil ve anakartı kendileri üretmiyor. ne kaldı ulan geriye?

  yeterli mühendis sayısı var ama ortaya ne çıkarmışlar kimse sorgulamıyor.

  not 1: bir elektronik eşyanın her bir parçasının türkiye'de üretilmesi imkansız. bu hastalıklı düşüncenin aynısı yerli araba muhabbetinde de vardı. %100 yerli olayı ütopya, kabulüm. aynı parçadan milyonlarca üreten firmalardan daha pahalıya daha dandiğini yaparsın. sürüm de ar-ge de onda çünkü.
  kaldı ki apple bile montaj dahil* üretimini dışarı* yaptırıyor.
  ama vestel bastıra bastıra "yerli üretimiz" diyor, yüzde veriyor ki salladığı anlaşılmasın, milliyetçi insanların duygularını istismar ediyor. sonra utanmadan "ithal telefonların vergisini arttırın" diye çığırıyor. ama kendisinin montaj için ithal ettiği parçalarla cari açığın yine anası sikiliyor.

  not 2: ben de mühendisim, üretim, bakım, servis, proje/aplikasyon ve satış olarak ar-ge hariç mühendisliğin her alanında bulundum. parça maliyeti/verimliliği konusunda az buçuk bir bilgim var. yerli üretimi, sadece montajlayacaksak bile destekliyorum, böyle böyle daha iyisini yaparız. ama vestel yanıltıyor ve işgüzarlık yapıyor. sorunu iyi anlamak lazım.

  not 3: ne kadarı yerli sorusuna bir cevap buldum.
  https://www.dropbox.com/…g/bwtcxncccae3wp3.jpg?dl=0
  elektronik olarak sandığımdan daha çok katkı sağlamışlar. yüzdelik dilimi neye göre belirlemişler hala bulamadım, tahminlere açık. en nihayetinde sonuçlar devlete vergi baskısını gerektirecek kadar "şımarmayı" haklı göstermiyor.
52 entry daha