şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • bilbo baggins, yüzüğün yok edilmesini sağlayan, sauron'a en net darbeyi vuran kişilerin başında gelmektedir. frodo, gollum'a niye acıdı ki kesseydi diye afaki konuşurken. bilbo gollum'a acıyarak onu öldürmeyerek zaten orta dünyanın kaderini değiştirmiştir. o gollum olmasaydı bu frodo ne hüküm dağına gidebilirdi, ne de başka bir halt yapabilirdi. emly muil kayalıklarında kaybolurdu.

    ayrca bilbo, yüzük tarihinde yüzüğü o kadar uzun taşıyıp da kendi iradesiyle yüzüğü bırakabilen tek kişidir. bilbo yüzüğü 60 yıl boyunca taşımış buna rağmen bırakıp gitme cesaretini gösterebilmişken. frodo hüküm dağının tepesinde yüzüğü takma mallığını gösterebilecek bir tiynettedir. şu açıklama yeter de biraz daha açalım bu iki arkadaşı.

    bilbo, kendi işini kendi gören bir adamdır. frodo'nun arkasını ise, yüzüğün yok edilmesindeki en baba adamlardan (bkz: samwise) toplamıştır. bilbo frodo dallamasına kıyasla daha zekidir, daha fazla insiyatife sahiptir. arkenstone olayında bizzat insiyatif alan bir adamdır. ayrıca vicdanlı adamdır bilbo yüzüğü frodoya bırakırken, "bunun için çok üzülüyorum oğlum. bilemezsin kahroluyorum." diyerek asıl vicdanını göstermiştir. hatta filmciler bilmez, bilbo ilk başta gerekirse ben yüzüğü götürürüm diyerek bu işi frodoya yıkmak istememektedir. erlond'un divanında.

    frodo ise, bir çok kez yaralanmış, asıl arkadaşını dışlayıp salak tamamen geri zekalı olan iki arkadaşını - kusura bakmayın kimse, merry ve pipin'i savunmasın. hani yüzük kardeşliğinin ebesine atlayan bir ikiliden bahsediyoruz. yok taşı morianın göbeğinde kuyuya atıp barlog çağırmalar, filmde kahramanlık gibi gösterse de kitapta tamamen mallığına koşarken uruk-hai'nın kucağına düşmeler. boromir gibi yetenekli bir gondor kumandanının ölümüne sebep olmalar, palantire bakmalar gibi - yanına alması. sonra bu salak arkadaşları yüzünden fırtına başında bıçak yemesi. en sonunda samin önünde yüzüğü takması. hayır bu ölse dediği gollum olmasa orta dünya pert arkadaşlar. bir de ikide birde niye bunlar benim başıma geldi yhaaa diye ağlaması.

    kısaca bilbo'nun havada karada denizde alacağı karşılaşma.
49 entry daha