şükela:  tümü | bugün
1359 entry daha
 • az önce şunu gördüm: http://imgur.com/gallery/wjkv0

  ne kadar doğrudur bilmiyorum. albümün altındaki yorumlarda verilen bilgilerin çoğunun pirates of silicon valley isimli filmden alıntılandığı ve genel olarak doğru kabul edildiği söyleniyor.

  aynen aktarıyorum;

  - steve jobs 17 yıl önce apple'ın tüm hayırseverlik işlerini durdurdu ve daha sonra hiç devam etmedi. geçen yıl 28 milyar dolarlık bir gelir elde ettiler.

  - asansöre bindiğinde karşılaştığı insanlara, oradan inene kadar 'şaka yollu' kovulduklarını söyleyen biri olarak bilinirdi.

  - pixar için kesintilere gitmek zorunda kaldığında kovduğu çalışanların hiçbirine tazminat vermedi. pixar çalışanı pamela kerwin, 'çalışanlar en az iki hafta önceden bilgilendirilmeli' diye itiraz ettiğinde, 'tamam, ama zaten bilgilendirme iki hafta öncesinde başlamıştı.' dedi. (müthiş çevirdim. retroactive'i pek anlayamadım) ek: 'retroactive; geriye donuk demek..
  yani geriye donuk tarihli notice yapmis guya amca' şeklinde bilgilendirici bir mesaj aldım treacherousdan.

  - başka insanlardan önce karaciğer nakli olabilmek için unos sistemindeki açığı kullandı.

  - jobs'ın eski sevgilisi chrisann brennan'dan 1978 yılında doğan, liasa adında bir kız çocuğu oldu. pozitif sonuç veren ebeveynlik testine rağmen yıllarca baba olduğunu reddetti. mahkemede kısır olduğunu ve bunun bir sonucu olarak lisa'nın babası olamayacağına dair yemin etti.

  - steve jobs mercedesini engelli park alanına park ederek kötü bir şöhrete sahip olmuştu.

  - ısaacson'un kitabından jobs'ın yapmış olduğu bir iş görüşmesi:
  'bekaretini kaybettiğinde kaç yaşındaydın' diye sordu. aday şaşkına döndü, 'ne dedin, bakir misin' sorusunu da yöneltince iyice allak bullak oldu. bu yüzden jobs konuyu değiştirdi: 'kaç defa lsd aldın?'

  hertzfeld anlatıyor: 'zavallı adam kıpkırmızı olmuştu. ben de konuyu değiştirmek adına direkt olarak teknik sorulara geçtim' ama aday biraz düşük bir sesle cevap verince smith ve hertzfeld'i güldürmek için steve araya girdi: 'gobble, gobble, gobble'(hindi sesiymiş)

  zavallı adam, 'sanırım ben bu iş için doğru kişi değilim' diyerek kalktı, gitti.

  - 'mükemmelliği' motive etmeyi amaçlayarak apple'ın bölümlerini birbirlerine karşı kışkırttı. haftada 80 saat çalışmalarını isteyerek başarısızlık olarak gördüğü bir şey olduğunda çalışanları hemen kovdu.
334 entry daha