şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
  • bu hareketi en çok eski rally pilotları kullanırlardı. o grup b araçların 300-400hp olduğu dönemlerde kullanılan hayvani turboları, viraj çıkışlarında yüksek basınçta tutmak için en kullanışlı yöntemdi sanırım. viraj içinde gaza basarken, sol ayakla fren uygulanarak arabanın yavaşlaması sağlanıp aynı zamanda turbo lag olayı engellenmiş oluyordu. tabi araçların ayarları da bu tekniğe göre yapılıyordu. fren basınçları ona göre ayarlanması gerekir çünkü dört çeker araçlarda. arkadan itişli araçlarda da pek işe yaramaz gerek de olmaz.

    bunun dışında bir diğer kullanımı da önden çekişli araçların kafadan kayma eylemini kontrol altına almak içindir. aracın ön tarafı viraj dışına doğru kontrolsüz sürüklenirken, sol ayak ile çok hafif fren müdahalesi yapıldığı taktirde arka frenlerin devreye girmesi sağlanıyor. tabi aynı anda gaza da bastığınız için araç yavaşlamıyor ama aynı esp'nin yaptığı gibi farklı yönlerde fren uygulamış ve aracın kontrolünü sağlamış oluyorsunuz. aynı zamanda motor devir de kaybetmiyor ve viraj çıkışında kaldığınız yerden yardırabiliyorsunuz.

    tabi çok özel bir teknik sol ayak freni. özellikle önden çekişli araçlarda baya tecrübe ister ve sadece son çare olarak kullanılır. gerçi daha hızlı viraj almak için de çok etkilidir ama bu tekniği kullanmayı gerektirecek viraj ve viraja giriş sıradan sürücülerin yapacağı ve göreceği şeyler değildir. asıl kullanılış yeri pistlerdir. illa deneyeceğim diyorsanız da sağı solu boş, gelen giden olmayan, yoldan çıksanız da zararı olmayacak bir viraj bulun ve orada deneyin. denerken de aracı önden kaydıracak kadar zorlayın ki bu tekniğin etkisini görmüş olun.

    ergenlik ve mallığın hat safhada olduğu, ehliyetimi aldığım ilk yıllarda bana çok spin attırmışlığı vardır. videolardan ayak kombinasyonlarını izleyim, deneme hevesi ile yapılmış gereksiz aktivitelerdi. ha öğrendik nasıl yapılacağını ve ne zaman işe yaradığını ama bir sike yaradı mı? tabi ki hayır.
25 entry daha