şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
  • benim en uyuz olduğum nokta, (konular da bok gibi orası ayrı tabi), böyle zorla yerleştirilmiş türk motifleri, türk aile yapısını ittirmeleri.
    inanılmaz yapay duruyor. gerçek iyi bir çizgi filmde izlerken kültür yansır, ama böyle göze soka soka değil, hadi horon tepelim demezler mesela ama yemekleri, masa düzenleri, odalarının dekorlar, anne baba figürleri ele verir.
    mesela bizdeki tüm çizgi filmlerde modern müstakil evler var, kocaman bahçeli, ama akşam halay çekiyorlar, hamsi yiyorlar, koyiyim sizin türk motiflerinize. kaç türk çocuğu suburbde yaşıyor?? evler, çevre hiç bir şekilde türkiye'yi hatırlatmıyor. "çizgi film bu, konuları rahat anlatmak için elbette müstakil ev olacak" derseler kafalarına çarparım bir tane. evet apardığınız çizgi filmlerde öyle görmüş olabilirsiniz ama olması gereken çocukların yaşamlarına yakın olması,bu pepe kayunun kanadadan komşusu mu? sonra yok efendim zeybek oynadı, gözleme yedi, oldu canım, kültürümüz yansıdı, gerizekalılar yaa...

    mesela trt'de yayınlanan laura'nın yıldızı vardı, çizgi filmi beş dakika izleyin evlerinden dolayı(apartman), mimarisinden, apartmanların diziliminden, almanya yapımı olduğu direk anlaşılıyor. bir doraemon izleyin, çizimi falan geçin, evlerin, sokakların şekline şemaline bakın, evdeki mobilyalar da dahil, japon tarzı her şey.

    bizde ise aptal saptal konular, koca koca kafalar, halaylar, zeybekler, horonlar ve son derece yapay bir ev mahalle ortamı. kusuyorum yeminle izlerken.
2 entry daha